Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Zirkonyum Diş hekimliğinde nasıl kullanılmaya başladı?

Zirkonyum Diş hekimliğinde nasıl kullanılmaya başladı?

Zirkonyum Diş hekimliğinde nasıl kullanılmaya başladı?

Estetik diş hekimliği uygulamalarında sıklıkla tercihe dilen bir protez tipi olan zirkonyum kaplamalar sağlamlık ile beraber estetiği de sunmaktadır. Laminate veneer yapılması uygun olmayan vakalarda ilk akla gelen protez diş uygulaması zirkonyumdur. Zirkonyum Diş hekimliğinde kullanılmaya başladıktan sonra porselen köprülerin altında sağlam ve estetik bir altyapı hazırlamak çok daha güvenilir hale gelmiştir.

Bilgisayar yardımı ile hazırlanan zirkonyum porselenler optik okuyucularla ölçülüp hassas bir şekilde bilgisayar yardımı ile ajuste edildiğinden dişlerin üzerine ve diş eti sınırına çok daha uyumlu olarak birleşmektedir.

ZİRKONYUM VE SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

– Özellikle çapraşık dişlere sahip hastalar, eğer ortodonti tedavisine sıcak bakmıyorsa, en uygun yöntem protetik tedaviler ile estetik görünümün sağlanması olmaktadır. Bunlar arasında en çok tercih edilen tedaviler. Laminate veneer ve zirkonyum kaplama olmaktadır.

– Işık geçirgenliği ; en önemli üstünlüğüdür bu sayede doğal dişin yapısına yakın canlı görüntüyü yakalamak mümkün olmaktadır.

– Beyaz renkte olduğundan, gri görüntüyü örtmek için opak bir materyal kullanmaya gerek kalmaz, böylece porselen için daha fazla mesafe kalır. Metal destekli kronlarda yükseklik alınması sırasında bazen ortaya çıkan ince alanlardaki metal görüntüsü ya da dişeti ile birleşimindeki koyu görünüm beyaz renkli ve diş rengine yakın görüntüsü nedeniyle zirkonyum diş yapımı estetik sorun teşkil etmez.

– Bilgisayar desteği ile tesviye ve ajuste edildiği için, çok hassas bir şekilde ağızdaki dişlere adapte olur buda zirkonyum kaplamaların tutunma direncini artırır.

– Alerjik değildir.

Diş eksikliği vakalarında rahatlıkla porselen köprüler için alt yapı malzemesi olarak tercih edilebilir.
 
– Estetik : Estetik çalışmalarda, doğal diş görüntüsü elde edebilmek için ışık geçirgenliği çok önemlidir. Bu amaçla Laminate veneerler, Full porselen jacket kronlar ve zirkonyum kronlar gibi porselen teknikleri tercih edilir. Zirkonyumun tercih edilme sebebi estetiğin yanında yüksek dayanım gücü sayesinde diş eksikliği vakalarında porselen köprüler yapılabilmesine imkan sağlamasıdır.
 
– Dayanıklılık : Zirkonyumun diş hekimliğinde kullanılmaya başlamasından önce metal destekli porselenler köprü yapımında tek alternatif idi. Tam porselen kronlar mükemmel estetik sağlasa da köprü yapılmasında kullanılmaz. Zirkonyum ise hem estetik hemde dayanıklılık olarak köprü yapılırken beklentileri fazlasıyla karşılamaktadır.
 
– Uyum: Zirkonyum alerjik değildir. Ağız sıvıları ile etkileşime girmez. Zirkonyum kaplama sıcağı ve soğuğu iletmediği için, ısı iletkenliğine bağlı hassasiyet oluşmaz.

Zirkonyum Diş Fiyatları Pahalımıdır.

Diş hekimliği tedavilerinde kullanılan Zirkonyum’un, ilk uygulanmaya başladığı yıllara göre daha ucuzladığını söyleyebiliriz. Ancak yine de Zirkonyum diş fiyatları, klasik diş hekimliği tedavilerinde sıklıkla kullanılan metal altyapılı porselen kaplamalara göre daha pahalıdır. Dayanıklılık ve estetik açısından sağladığı avantajlar nedeni ile kron köprü çalışmalarında, sıklıkla zirkonyum dişler tercih edilir.

Zirkonyum diş‘ler dayanıklılığı sayesinde hem ön hem de arka grup dişlerde güvenle kullanılabilir. En önemli avantajlarından birisi ışık iletkenliği sayesinde, ışık karşısında doğal dişlere benzer bir şekilde reaksiyon vermesidir.

Zirkonyum diş fiyatları hakkında nasıl bilgi edinebilirsiniz.

Zirkonyum diş fiyatları şehirler ve bölgelere göre farklılık göstermektedir. Diş hekimleri odası tarafından resmi sitesinde yayınlanan 2014 rehber tarifesinden, zirkonyum diş fiyatları hakkında yaklaşık bir fikir edinebilirsiniz.

 

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir