Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Yumurtanın Hangi Kısmı Daha Faydalı?

Yumurtanın Hangi Kısmı Daha Faydalı?

Yumurtanın Hangi Kısmı Daha Faydalı?
Yumurtanın beyazında hiç yağ bulunmamaktadır , sarısı da proteince zengindir . Bu nedenden , esasında 2 bölümü da olması gerektiği civarından sağlıklıdır ve birlikte tüketilmesi daha yararlıdır .
Yumurta tutkunu musunuz? Şayet o halde yumurtanın sarısının mı yoksa beyazının mı daha faydalı olduğunu fazlaca düşündünüz! Bu yazımızda sizi yumurtanın beyazının da sarısının da kendine has özelliklerini keşfetmeye çağrı ediyoruz .
Yumurtayı çoğunlukla gündelik öğünlerimizden en az birinde tüketiyoruz , besin değerleri yüksek ve zengin olmasından dolayı de tüketilmeyi hakediyor . Kolesterol değeri yüksek benzeri söylentilerden endişelenmeyin , bu İddialara sebep meydana gelen içerik çoğunlukla doymamış yağ asitleridir ki bu da sizin kalp ve dolaşım sisteminiz amaçlı çok yararlıdır .

O zaman yumurtanın sarısı ve beyazının yararlarını ayrı ayrı incelemeye ne dersiniz?

Yumurtanın Beyazının Faydaları
Hangisi sizin favoriniz: yumurtanın beyazı mı yoksa sarısı mı? Yumurtanın beyazını ve sarısını ayırıp tüketen pekçok insan kolesterolüne uyarı ettiğini düşünerek bunu yapıyor . Çoğunlukla yumurtanın beyazının daha sıhhatli olduğuna inanılıyor . O zaman hemen yararlarını inceleyelim:

Yumurta beyazında şüphesiz hiç yağ yok ve pek nadir kaloriye sahip , bu sebeple çok sıhhatli . Risk yumurtayı yağda pişirdiğimiz zaman başlıyor , yumurtayı pişirirken kullandığımız yağ çoğunlukla sağlığımıza zararlı besin değerleri içeriyor .
B vitamini durumundan zengin .
Yumurtanın beyazı sarısından daha az kaloriye sahip .
Kilo sunmak amaçlı uyumlu bir besin olarak görülüyor . Pekçok birey fazlaca protein ve vitamin sağladığından ve doyurucu olduğundan dolayı kahvaltıda yalnızca yumurtanın beyazını yiyor . Ancak , kahvaltıda ” yalnızca ” yumurtanın beyazını yemenizi önermiyoruz . Bir kase yulaf ezmesi veya kıtır sıkılmış meyve suyu benzeri besinlerle desteklerseniz daha sıhhatli olacaktır .
Yumurtanın beyazı güzelliğinize de faydalı: cildi yumuşatmak amaçlı muhteşem bir kaynaktır; bununla birlikte tahriş olmuş bölgeleri de tedavi etme edebilir .
Yumurtanın beyazı içerisinde belli bir zaman peptit ( 2 veya daha fazla aminoasidi bağlayan bağlantı ) de barındırır , bu da kan basıncınızı düşürmeye destekçi olabilir .
Yumurtanın sarısında beyazında olduğundan daha fazla protein vardır .
Yumurtanın sarısı yağ değerleri durumundan zengindir . bir adet yumurtada 4 gr yağ bulunmaktadır , yalnızca bir . 5 gramı doymuş yağ veya faydasız yağlardandır . Geriye kalanı doymamış yağdır ve bu doymamış yağlar vücudumuz amaçlı çok yararlıdır . Kolesterol düzeyi çok düşüktür ve bu nedenden sıhhatli insanlar amaçlı zararsızdır . Şayet yüksek kolesterolünüz varsa , tüketimini azaltabilirsiniz ancak tamamıyla yemeyi bırakmayın zira protein içeriği çok yararlıdır .
Yumurtanın sarısı vitamin ve mineral kaynağıdır . Demir , fosfor , potasyum ve magnezyum bakımından zengindir . Şu vitaminleri içerisinde barındırır: A , E , D , B9 ( folik asit ) , B12 , B6 , B2 ve B1 . Unutmayın ki D vitamini durumundan zengin pek nadir besin var , yumurtanın sarısı da onlardan biri .
Yumurtanın sarısıyla alakalı gözden kaçırmamız gerek olan olan öbür bir gerçek: kolin isminde bir madde içeren . Bunun ne sebeple faydalı olduğunu biliyor musunuz? Beyin sağlığına ve hafızaya çok iyi ciro , Alzheimer veya demans benzeri hastalıklarla savaşır . Alıcı değil mi?
Yumurtanın sarısı bununla birlikte lesitin durumundan zengindir . Bu elementin iyi yanı , kolesterol ile birleşir ve onun vücut açısından tamamıyla emilmesini önler . Lesitin bununla birlikte kemik iliğine , beyne , karaciğere , kalbe ve hudut sistemine , belleğimize de çok iyi ciro ve konsantrasyonu arttırmaya destekçi olabilir . Hemen kim yumurtanın sarısını yemenin sağlıksız olduğunu söyleyebilir? Elbette ki hiç kimse!
Bir çok insan protein alabilmek amaçlı çiğ yumurta sarısı yiyor veya onu çiğ biçimde smoothielerle karıştırıyor . Yanlış! Yumurtanın sarısını çiğ yiyecek salmonelloz benzeri hastalıklara sokak açabilir . Yumurtanın sarısını pişmiş yiyecek her an daha iyidir zira sıhhat değerleri aynı kalacak ve böylece sorunları uzak tutacaksınız .
Sonuç olarak: Yuurtanın beyazı mı yoksa sarısı mı daha faydalı? İkisi de! Yumurtanın beyazında hiç yağ yok ve yumurtanın sarısı az miktarda doymuş yağ içermesine ötürü protein durumundan çok zengin . Peki biz neyi öneriyoruz? Yumurtayı ayırmadan yiyin . Farklı ve dengeli bir diyetle sağlığınıza esasen uyarı etmekte olacaksınız . Hem de yumurtanın her 2 bölümü da çok lezzetli!

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir