Anasayfa / YEMEK TARiFLERi / Yüksek Topuklu ayakkabılar ve Sağlık Sorunları

Yüksek Topuklu ayakkabılar ve Sağlık Sorunları

 

Yüksek topuklu ayakkabıların hastalığın gelişiminde rolü var mı
Daha pekçok bayanlarda 30 – 40’lı yaşlardan anında sonra yükseliş gösteren , ayak başparmağında çıkıntı , ayakta ağrı ve ayakkabı giyiminde zorla tanımlanan hastalığın adı Halluks Valgus’tur . Ortopedi ve Tramatoloji Uzmanı Profesyonel . Dr . Şeref Aktaş , Halluks Valgus hakkında tüm ayrıntıları paylaştı .
Halluks valgusta başparmağın bir . tarak kemiği üstünde iki . parmak tarafına açılanması görülür . Tarak kemiği – parmak ekleminde narin dokularda kontraktür ve kapsüler yapılarda uzama görülür . Başparmakta kemik çıkıntı gelişimi ve eklemdeki şekil bozukluğu ile başparmağın yük transfer fonksiyonu azalır .

Halluks Valgusa ne yol açmaktadır?

• Aile hikayesi vardır . Halluks Valguslu hasta olanların büyük bölümünde aile büyüklerinde de bu rahatsızlık görülür .

• Dar pekçok yüksek ökçeli ayakkabılar bir kısım hastada gelişimde oyun oynarken bir grup hastada ise devamlı spor ayakkabısı bunun için benzer huzurlu ayakkabı giyimine nazaran rahatsızlık görülebilmektedir .

• Aşil tendonu kısalığı kalan kişilerde de Halluks Valgus ayrıyeten sık sık görülmektedir .

• Ayağın ileri seviyede içe basması , düz tabanlıkta Halluks Valgus ve öte parmak şekil bozukluklarına neden olabilir .

• Eklemlerde gevşeklik normalin üstü davranış olduğu durumlarda da Halluks Valgus görülür .

Tanı da fizik muayene yeteri kadar midir?

Fizik muayene , son derece önemli olmakla birlikte hasta olanlarda ön – arka ve anında yan ayak grafileri çektirilerek radyolojik muayene de yapılır ki tüm bu verilerle halluks valgusun derecesi saptanıp hastaya yapılacak operasyonun tipine hüküm verilir . Burada dosdoğru hüküm sunmak sonradan deformitenin tekrarlamasını önlemek amaçlı pekçok mühimdir .

Tedavi cerrahi midir? Ameliyatsız iyileştirme olası müdür?

İlk iyileştirme seçeneği ameliyat değildir . Tedavide;

• Önü genişçe huzurlu ve narin ayakkabılar

• Parmak arası makara

• Halluks valgus gece ateli

• Ayak arkı düşük kalan hasta olanlarda ortopedik tabanlık tüketimi tavsiye edilir .

Ne gün cerrahi yapılmalıdır?

Tüm ameliyatsız iyileştirme yöntemlerine nazaran ağrısı devamı eden ve ayak ağrısının muhtıra yaşamlarını etkilediği hasta olanlarda cerrahi tedaviye başvurulur .

Nasıl bir cerrahi iyileştirme uygulanır?

Cerrahi iyileştirme , hastalığın derecesi ve kemik deformitesinin görüldüğü bölgeye karşı çeşitlilik işaret etmektedir . Sık Sık uyguladığımız operasyonlar tarak kemiğinin başparmağa yakın kalan kısmında yapılanlardır .

Bazı hasta olanlarda tarak kemiğinin başlama yerinde operasyonlar yapılmaktadır ki bu hasta olanlarda ameliyat sonrasında hızlı dokunmak amaçlı alçı uygulanır .

Hastaların bir bölümünde Halluks Valgus ileri seviyede eklem dejenerasyonu ile birlikte olmaktadır . Bu tip ileri dereceli hastalarımızda da tarak kemiği – başparmak ekleminde eklemi dondurma işlemi uygulanır .

Ameliyat sonrasında ağrı pekçok olabilir mu?

Ameliyattan anında önce hastalara tatbik edilen ayak bileği blok anestezisi yardımıyla hastalar , ameliyat sonrasında normalde en pekçok ağrı duyulan önce bir – iki muhtıra vakti ağrısız ve konforlu şekilde geçirmektedirler . Ameliyat sonrasında hasta , hastanede en pekçok bir gün kalır .

Ne dolayında zaman anında sonra yürümeye başlanır?

Ameliyat sonrasında iki . – 3 . saatte hastalar topuklarına basarak yada özel ayakkabı faydalanarak yürüyebilmektedirler .

Deformite tekrarlar mı?

Uygun harekât seçimi ve gelişmiş cerrahi teknikler yardımıyla halluks valgus deformitesinde tekrarlama anında hemen hiç görülmemektedir .

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Süt Helvası Tarifi

Bu gün Bursa’nın düğünlerde en sık yapılan tatlısı Süt Helvası tarifini vereceğiz. Tatlı 6 kişilik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir