Anasayfa / FORMUNUZU KORUYUN / Yiyerek ruhunuzu dinlendirin

Yiyerek ruhunuzu dinlendirin

Yorgun ve stresli hissediyorsunuz. İhtiyacınız olan ruh haline yiyerek kavuşabileceğinizi biliyor muydunuz?

Yediğiniz besinler, ruh halinizi ve fiziksel durumunuzu etkiler. Eğer uykulu halinizden kurtulmak istiyor ve kendinizi uyanık ve dikkatli tutmaya çalışıyorsanız, besinlerden yardım alabilirsiniz. Bu, aksi için de geçerli. Örneğin sakinleşmeye ihtiyacınız varsa, aradığınız çareyi yediklerinizde bulabilirsiniz.

Yediğiniz karbonhidrat ve protein miktarları, hissediş şeklinizi ve düşünme hızınızı etkiler. Beynimizi etkileyen iki önemli kimyasal vardır, seratonin ve norepinefrin. Seratonin, ruh halimiz üzerinde etkilidir. Norepinefrin ise uyanık olmamızı sağlar ve konsantrasyonu artırır. Karbonhidratlar, beyindeki seratonin seviyesini yükseltip kendimizi iyi hissetmemizi sağlarken, protein de norepinefrini artırarak, daha uyanık ve daha iyi odaklanmış olmamızı sağlar.

Eğer sınavlarınıza çalışıyorsanız, ya da önemli bir toplantınız varsa, uyanık ve dikkatli olmak istersiniz. Bu durumda tek yapmanız gereken, bol proteinli bir yemek yemek. Ya da eğer korkunç yoğun ve stresli bir gün geçirdiyseniz ve rahatlamak arzusundaysanız, kendinize tahıl ve sebzelerden oluşan bir akşam yemeği hazırlayıp gevşeyebilirsiniz.

Karbonhidrat ve proteinlerinizi seçerken, bunların fazla miktarda basit şeker içeren besinler olmamasına özen gösterin. Çünkü basit şekerler, rehavet verici bir etki yaratırlar. Örneğin yağsız bir yoğurt yediğinizi varsayalım. Yoğurtta yüksek miktarda protein olmasına rağmen, bol miktarda basit şeker de vardır ve bu nedenle kendinizi uykulu hissedersiniz. Bu arada sadece düşük yağ içeren proteinler ve düşük yağlı karmaşık karbonhidratlar -yani bol lif içerenler- tüketmeye çalışın. Yağlı besinler, kendinizi uykulu ya da yorgun hissetmenize neden olur.

Eğer kendinizi daha uyanık ve tetikte hissetmek istiyorsanız, bol protein içeren şu seçenekleri deneyebilirsiniz:

 

Kahvaltı: Yeşil biber, mantar ve domatesle yapılmış bir omlet ve bir dilim ekmek
Öğle yemeği: Hindili ya da ton balıklı sandviç. Yağsız ya da az yağlı mayonez, kıvırcık ve domates koyabilirsiniz. Ya da yağsız süzme peynir ve yağsız salata sosuyla salata da yiyebilirsiniz.
Akşam yemeği: 85 gr yağsız et, tavuk ya da balığı, haşlanmış ya da buharda pişmiş sebzelerle hazırlayabilirsiniz. Yanına da yağsız soslu bir salata hazırlayın.

Eğer kendinizi daha gevşemiş ve rahat istiyorsanız, karbonhidrat içeren şu seçenekleri deneyebilirsiniz:

Kahvaltı: İçinde yarım muzla yağsız ya da az yağlı süt olan bir kase mısır gevreği ve bir dilim ekmek.
Öğle yemeği: Domates soslu makarna, kıvırcık, domates
Akşam yemeği: Tahıl ya da fasulye yemeği olabilir, mesela sebzeli risotto. Ya da bol sebzeli bir çorba ve yanında salata ve bir dilim ekmek.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

İştahınızı azaltmanın yolları

Yemek aralarında mutfağı turluyor, yemekten sonra bile buzdolabının önünden ayrılamıyor, akşam üstü çaylarında ve gecenin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir