Anasayfa / BİTKİLERLE TEDAVİ / Yer Elması Faydaları

Yer Elması Faydaları

Yer elması: Toprak altinda patates gibi yumrulari olan bir sebze bitkisi. Vatani Kuzey Amerika olmakla berâber Avrupa ve Türkiye’de sebze olarak yetistirilir.

Kullanildigi yerler:
Besin maddesi olarak inulin ihtivâ eder. Besin degeri patatese yakindir. Karbonhidrat miktarinin düsük olmasi sebebiyle seker hastalarinin kullanabilecegi iyi bir besin kaynagidir.Yerelması yumruları, büyük oranda inülin adlı madde ile meyve şekeri (glikoz) içerir. Bu nedenle tatlı bir lezzeti vardır ve çok besleyicidir. Nişasta içermediğinden kalorisi pek düşüktür. 
Süt arttirici ve safra söktürücü etkisi de vardir.İdrar söktürücüdür. Böbreklerin çalışmasını hızlandırır. Haslanarak sebze olarak yenir. Cildi güzelleştirir.Bol idrar söktürür. Kabizligi giderir. Safra gelişini artırır.Cinsel gücü artırıcı etkisini arttırdığı söyleniyor.Anne sütünü artirir. Kan şekerini yükseltmediği için şeker hastalarının kullanmasında faydalar var.

Bol miktarda fosfor, demir ve kalsiyumun yanı sıra A ve C vitaminleri içeren yer elması anne sütünü artırıyor, yaşlılara güç veriyor.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesinin bilmediğiniz bir çok faydası var. Her yerden çok ucuza temin edebileceğiniz bu sirke ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir