Anasayfa / SAÇ BAKIMI / Yazın saç bakımı

Yazın saç bakımı

Yazın güneşe, deniz tuzuna ve havuz suyundaki klora maruz kalan saçlar, normalden daha çok nemlendirilmeye ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Yazın kırık, bakımsız, elektrikli ve sönük saçlarla dolaşmak istemiyorsanız, yazımıza bir göz atın.

Yaz, havanın sıcaklığı, güneş, deniz… Bunlar, vücudunuz ve ruh halinizin üzerinde harikalar yaratabilir ama iş saçlarınıza gelince aynı şeyi söyleyemeyiz. Saçlar, denizden ve güneşten olumsuz etkilenir, kırılma ve yıpranmaya daha sık rastlanır. Bir de saçlarınız boyalıysa, ya da perma gibi kimyasal bir işleme maruz kaldıysa, o zaman durum daha da vahim bir hal alabilir. Yazı bakımlı saçlarla geçirmek istiyorsanız, şunu deneyebilirsiniz:

1. Şampuan ve saç kreminizi değiştirin.
Kuru saçı nemlendiren bir şampuan ve saç kremini tercih edin. Saçınız şu an kuru olmasa bile, güneş, tuzlu ve klorlu su sonrasında, kısa sürede kuruyacaktır. Saçınızı gün aşırı yıkayın ve her seferinde mutlaka saç kremini de sürün.

2. Yıkanmayan, saçta bırakılan bir saç kremi kullanın.
Saça sürüldükten sonra durulanmayan saç kremleri saçı gün boyu nemlendirir. Bu ürünlerin bir diğer iyi yanı da, güneşe karşı koruma içermeleridir. Böylece boyalı saçların güneşte renklerinin atması da engellenmiş olur.

3. Yüzmeden önce saçınızı ıslatın.
Kuru saç, ıslak saça oranla daha çok tuz ve klor emer. Bu nedenle kuru saçla yüzecek olursanız, saçlarınız tuz ya da klordan daha fazla zarar görür. Yüzmeden önce saçınızı normal musluk suyuyla ıslatın.

4. Metal klipsli toka takmayın.
Sıcakta, sahilde otururken veya herhangi bir yaz sporuyla uğraşırken, muhtemelen saçınızı topluyorsunuzdur. Bu durumda metal klipsli tokalardan kaçının, çünkü bunlar saçı yolup, koparabilir, ya da kırabilir. Ayrıca saçınızı at kuyruğu yapıyorsanız, fazla sıkmayın ve kuyruğun pozisyonunu sıkça değiştirin ki saçınızı gereksiz yere sıkmasın.

5. Düzenli olarak saç maskesi uygulayın.
Haftada bir gün, saçınıza avokado veya badem yağı gibi saçınızı nemlendirecek maddeler içeren bir maske uygulayarak, saçlarınızı onarmaya çalışın. Bir diğer öneri de, maskeyi güneşe çıkmadan önce uygulamaktır. Böylece güneş ısısı maskenin saçlara daha iyi yedirilmesini sağlar. 

İşte evde yapabileceğiniz bir maske:
Malzemeler:

  • Yarım fincan olgun bir avokado
  • 1 çorbakaşığı zeytinyağı
  • Yarım muz (hafif ham olursa daha iyi olur)
  • 1 yumurta sarısı

Yapılışı:
Karışımı saçlarınıza, özellikle de kafa derinize iyice masaj yaparak yedirin. Şimdi bir bone takın. Boneniz yoksa naylon torba da kullanabilirsiniz. 45 dakika ile 1 saat kadar başınızda tuttuktan sonra, her zamanki gibi şampuanla saçlarınızı yıkayın. 

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Saç Kırıklarının Nedenleri

Bu makalede saç kırıklarının önlenmesi amaçlı saç türünüze yönelik 2 metot bulunuyor Sıcak Yağ Bakımı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir