Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Yazın bebek bakımı

Yazın bebek bakımı

yaz-bebek-bakimiBüyüklerden çok daha hassas bir tene sahip olan bebekler, güneşten çok daha çabuk etkileniyor ve bu yüzden küçük bebekleri dışarı çıkarırken çok daha dikkatli olmak gerekiyor.

Uzmanlar, yeni doğan bebeklerin, özellikle ilk günlerinde ortam ısısı normal sınırların üstüne yükseldiğinde terleme fonksiyonu yeterli olmadığından vücut ısılarının yükselebildiğini ve bebeklerin bu durumdan olumsuz etkilendiğini belirtiyorlar. Bebekler, ilk aylarda sıcak ortamlarda deri yoluyla çok miktarlarda sıvı kaybediyor. Bu nedenle bebeklerin yaz aylarında güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde serin ortamlarda kalmasına ve oda ısısının 25 derecenin üstüne çıkmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. 3-12 aylık bebeklerde, kemik gelişimi için gerekli olan D vitamininin güneş ışınlarının yardımıyla vücutta sentezlendiğini belirten uzmanlar bu vitaminin özellikle hayatın ilk yıllarında sağlıklı bir gelişim için şart olduğunu kaydetti.

Her gün yarım saat kadar baş, kol ve bacakları çıplak olarak güneşlendirilen bebekler, vücutları için gereken D vitaminini bu yolla sentezliyorlar. Cam, güneşin bu etkiye sahip ışınlarının geçişini engellediğinden cam arkasından güneşlendirmenin bir faydası olmuyor. Ayrıca, 1 yaş ve üzeri çocukların da güneşten faydalanmasının sağlaması gerekiyor. Buna karşılık çocukları güneşin zararlı etkilerinden korumaya da özen göstermek gerekiyor.

Sıcak havada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, çocuğun artan sıvı ihtiyacı. Bebeğiniz ne kadar küçükse, sıcak havadan da o kadar fazla etkilenir. Çocuğun ve bebeğin kaybettiği sıvıyı mutlaka yerine koymak gerekiyor. Bu açıdan bebek için en uygun sıvı, su ve taze meyve suları. Daha büyük çocuklar içinse su, taze meyve suları ve hafif tuzlu ayran arasında tercih yapılabilir.
Her şeye rağmen, bebeğiniz sıcak havada halsizleşip, idrarı artıyorsa, göz yaşı ve ağız salgıları azaldıysa, başka bir neden olmaksızın ateşi yükseldiyse, bu durumda mutlaka bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir