Anasayfa / CiLT BAKIMI / Yaşa göre cilt bakımı

Yaşa göre cilt bakımı

Yaşınız büyüdükçe, cildiniz de değişir ve farklı yaşların etkileri ciltte kendini gösterir. Bu nedenle de cilt bakım ürünlerine ihtiyaç duyarsınız. Peki ama hangi yaş için hangi ürünler uygundur?

Deri, vücuttaki en büyük organdır ve iç organlarımızın aksine, ciltteki yaşlanmayı gözlemleyebiliriz. Her ne kadar bu düşünce iç karartıcı da olsa, doğal yaşlanma sürecini durdurmak için yapabileceğimiz bir şey olmadığından, bu durumu kabullenmek zorundayız. Öte yandan, yeni teknikler ve her gün çıkan yepyeni, krem, losyon, serum gibi ürünler, yaşlanmayı yavaşlatabilir ve yaşlılık izlerini örtebilir. Güneş, alkol ve sigara da cilt üzerinde olumsuz etki yaparak cildin yaşlanma sürecini hızlandırır.

Herkesin cilt tipi ve genetik özellikleri farklıdır. Bu nedenle aynı yaşta olan iki kişiden birinin cildi daha genç görünürken, diğeri daha yaşlı görünebilir. Buna karşılık 20’li, 30’lu, 40’lı ve 50’li yaş grupları için cildin genel ihtiyaçlarını ve bunlara hangi ürünlerin daha iyi cevap verdiğini belirledik:

20’li yaşlar
20’li yaşlarda cilt bakımının en önemli kısmını cildin olabildiğince az zarar görmesini sağlamak oluşturur. Geç saatte yatıp az uyumak, alkol, sigara, güneşe fazlaca maruz kalmak gibi durumların yaratacağı sonuçlar, 30’lu ve 40’lı yaşlara kadar ciltte kendini göstermese de, cilt zarar görmüş olur. 20’li yaşlarda sıkça stres yaşayabilirsiniz, bu da cildi olumsuz etkiler.

30’lu yaşlar
30’lu yaşlar ince çizgilerin ilk kez belirmeye başladığı yaşlardır. Bunlar genellikle göz kenarları gibi, cildin daha hassas ve narin olduğu bölgelerde ortaya çıkar. Cilt daha kuru olmaya başlar. Bu nedenle de cildi düzenli olarak nemlendirmek gerekir. Ayrıca cilt parlaklığını yitirmeye de başlayabilir. Bunu değiştirmek için de düzenli peeling uygulamak faydalı olacaktır.   kadinsak.com

40’lı yaşlar
Önceki yıllarda güneşe fazlaca maruz kaldıysanız, bunun belirtileri, pigmentasyondaki değişimler ve çizgilerin artması nedeniyle, 40’lı yaşlarda iyice belirginleşir. Ayrıca cilt daha şiş olabilir, özellikle de sabahları Sıkılaştırıcı bir krem bu yaşlar için uygun olacaktır.  kadınlar

50’li yaşlar ve üzeri
Hormon seviyelerindeki değişiklikler, cilt üzerinde oldukça etkilidir. Menopozu izleyen beş yıl içinde, ciltte bulunan kolajen yüzde 30 oranında azalır. Bunun sonucunda cilt, sıkılığını ve esnekliğini yitirir. Ayrıca ciltteki nem oranı da yüzde 25 oranında düşebilir. Bu da kuruluğa ve cildin parlaklığını kaybetmesine sebep olur. Düzensiz melanin üretimi, ciltte eşit olmayan pigmentasyona sebep olabilir.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Akne tedavisinde çeşitli yöntemler

Acne çirkin olabilir ve utanç verici, ama tedavi edilebilir ve etkilerini minimize edilebilir. Doğal akne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir