Anasayfa / HABER MAGAZiN / Yağlı Saç Sorunları

Yağlı Saç Sorunları

 

Saçlar ne sebeple yağlanır?
Yağlı saç diye bir şey yoktur, aslına bakarsanız saçlı deri yağlıdır ve bu yağ saçları da yağlandırır. Düz saçlı kişilerde saçlı deriden salgılanan yağ gün içerisinde saçlara hızla yayılır, ancak çok kıvırcık saçlı kişilerde yağ saçlara dosdoğru az yayılır. Ek Olarak çok düz saçlı kalan Asya ırkında saçlar büyük ihtimalle düz olduğundan yağlanma sorunu ek olarak sık iken, zencilerin saçları ek olarak kıvırcık olduğundan genellikle kurudur.

Yağlı saçlar ne biçimde iyileştirme edilmelidir?
Özellikle yağlı saç derisinin, sağlığını kazanması için kullanılacak şampuanın çok temkinli seçilmesi gerekir. Yağlı saçı iyileştirme etmenin yolu saçlı derideki yağı uzaklaştırmaktır. Yağlı saçlar için kullanılan şampuanlar, yağı arıtmak için gösterişli surfaktanlar içerirler. Surfaktanlar yağı ve sudaki kiri uzaklaştırırlar.

Saçlar ne sıklıkla yıkanmalıdır?
Birçok birey şampuanların saçlı deriyi değil saçları yıkadığını düşünmektedir. Aslına Bakarsanız şampuanlar saçlı deriyi temizlemek ve saçın sağlığını muhafaza etmek için üretilmişlerdir. Bu sebeple şampuan seçimi saçlı deriye yönelik yapılmalıdır. Yağlı saçın çok sık yıkanması, aslına bakarsanız saç derisindeki yağ hücresinin ek olarak fazla çalışmasına, bu da ek olarak fazla yağlanmaya ne sebeple bulunabilir .
Aşırı yağ salgısı kalan saçlar bir gün içerisinde , üstelik birden çok saatte yağlanabilir. Ama kesinlikle saçlar gün içerisinde bir den fazla yıkanmamalı, üstelik yıkama sıklığı gün aşıya çekilmeye çalışılmalıdır. Saçlarınızı günlük yıkayacaksanız günlük kullanılan çok narin bir şampuanla birlikte; haftada bir kullanmak üzere derin temizleyici özelliği kalan bir şampuan kullanmalısınız.

Yağlı saçlar ne biçimde yıkanmalıdır?
Aşırı yağlı saçları yıkarken saçlar şampuanlanmadan bir önce saçlı deriyi 2 defa yıkamak gerekebilir. Hastaya şampuanın köpürmeye başlamasının, saçlı derideki yağın uzaklaşması manasına geldiği anlatılmalıdır. Bazen saçlı deri çok yağlı olduğunda, yağlar deriden uzaklaştırıldığı için köpürme olmayacaktır.
Saçı uzun kalan bayanlar şampuanı saçlı derilerine saçlarını tepede toplamadan uygulamalı ve parmaklarla saçlı deriye masaj uygulanmalıdır.

Yağlı saçlar için ne biçimde şampuanlar kullanılmalıdır?
Saç bakım ürünlerinin saçı yağlandırmadan, saçın dokusunu geliştirip, kırılmasını ve derinin de kurumasını önlemesi, nemlendirici tesir yaratması gerekir. Şampuan seçimi öte mühim faktördür. Türlü saç tiplerine yönelik üretilen değişik şampuanlar vardır. Yağlı saçlar için kalan şampuanlar az nemlendirici ve şiddetli şampuanlar içerirler. Ürün seççabuk, yağ, silikon, lanolin içermeyenleri seçim ediniz.

Saç kremi kullanılmalı mıdır?
Saç kremi ve içerisinde nemlendirici de bulunduran ikisi birlikte ürünleri yağlı saçlarda kullanmayınız. Aslında yağ en güzel koruyucudur. Saça sürülen nemlendiriciler, yalnızca deriden salgılanan yağın rahatlıkla saçta yayılmasına ne sebeple olur . Eğer muhakkak saç kremi kullanılacaksa; yıkamadan bir sonra , çok hafif bir saç kremi yalnızca saç uçlarına kullanılabilir.

Saçlar ne biçimde şekillendirilmelidir?
Saçı sık fırçalamak ve taramakta saçların yağlanmasını hızlandırır. Fırçalama işlemi yağ bezlerini de aktifleştirir. Ek Olarak saçlar olası olduğunca az toplanmalıdır. Ek Olarak saçların pratik şekil alabilir biçimde kesilmesi de saça yapılmış olan işlemleri azaltacağından yağlanmayı azaltır. Örnek Olarak perma yapılması, saçları kabartarak saçlı deriden uzaklaştırdığından, saçların yağlanmasını azaltır.

Yağlı saçın zararları nelerdir?
Aşırı yağlanma engellenmezse saçlarda dökülmeye yol açabilir. Ek Olarak pitrosporium denen ve saçlı deri de yer alan bir mantarın sayısını arttırarak saçlarda kepeklenmeye ve de seboreik egzamanın meydana çıkmasına ya da alevlenmesine ne sebeple olur . Bu sebeple yağlanmanın engellenmesi saç ve saç derisinin sağlığı tarafından mühimdir .

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

internetten çiçek siparişi verebilirsiniz

7/24 çiçek  siparişi Çiçekler kokuları, görüntüleri ve  dokuları ile kadın, erkek herkesi etkileyecek yapıya sahip ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir