Anasayfa / ESTETiK / Yağ Aldırmak

Yağ Aldırmak

YAĞ ALDIRMA (LIPOSUCTION)
Liposuction, negatif basınç yaratan bir sisteme ( enjektör, aspiratör ) takılan özel tasarlanmış kanüller aracılığı ile vücudun istenilen bölgelerinden yağ çekme işlemidir.

liposuction karın, basen, kalça, kol, çene altı,uyluk, diz, yanaklar ve boyun gibi özel bölgelerdeki istenmeyen fazla yağların küçük deliklerden girilip vakumla alınarak vücudun daha düzgün bir görünüme kavuşmasını sağlayan bir estetik müdahaledir. İki temel amacı vardır;

1-Vücudu şekillendirmek (liposhaping ve liposculpturing olarak da bilinir. ) : yağ fazlalığı olan bölgelerden liposuction ile alınan yağların bir kısmının yağ dokusunun eksik olduğu vücut bölgelerine verilerek vücut hatlarının şekillendirilmesidir. Örneğin, bel bölgesinden alınan yağların basene verilerek daha feminen bir görünümün oluşturulması işlemi.

2-Kilo verdirmek: Spor ve Diyetle aşırı kilolarından kurtulamayan hastalara uygulanır. Hastanın kilosuna bağlı olarak bir seansta 10 litre nin üzerinde yağ alınabilir.

Liposuction işleminden yarar görecek hastalar iki gruba ayrılır. Birinci grup genel anlamda;

Aşırı yağlanması olmayan ancak vücutta yağ dağılımının düzensiz olduğu ( basen, üst bacak bölgesi) hastalardır. Vücut kitle indeksleri normal sınırlar içerisindedir. Liposuction işleminden sonra hastalar kilo alsalar bile daha önce şikâyetçi oldukları bölgelere yağ toplanması olmayacaktır. Yani liposuction ameliyatı, vücudun yağ dağılımını kalıcı olarak değiştirmektedir. Uzun yıllar liposuction hemen tamamı ile bu gruptaki hastalara uygulanmıştır.

Bir diğer hasta grubu ise vücut kitle indeksleri normal sınırların üzerinde olan ve halk arasında toplu ya da şişman tabir edilen kişilerdir. Son yıllarda, liposuction, kilo verdirme yöntemleri içerisinde, diyet ve egzersize bir alternatif oluşturmaktadır. Daha önceleri diyet ve egzersiz sonrasında kişinin veremediği fazla yağlar alınırken, günümüzde, tam tersini uygulamaktayız. Liposuction yapılan bireyler ameliyat sonrasında daha kolay kilo verebilmekte, diyet ve egzersize daha kolay uyum sağlamaktadır.

Eskiden düşünülenin aksine 5 litrenin üzerinde yağ alınması, ameliyat riskini artırmaz. Ancak iki önemli hususa dikkat edilmelidir. İlki, hastanın genel sağlığını bozacak bir hastalığının ( kalp, akciğer, böbrek, vs ) olmaması, diğeri ise, ameliyatı yapacak cerrahın bu tip ameliyat konusunda yeterli bilgi ve deneyiminin olmasıdır

Ameliyat izleri

Liposuction ameliyatında, ciltte yapılan kesiler kanüllerin girmesine müsaade edecek kadar yani 4-5 mm kadardır, bunlar dışında cilt kesisi yapılmaz, yani izsiz bir ameliyattır.

Ultrasound liposuction

Ultrasound teknolojisi, son yıllarda tıpta giderek artan oranlarda kullanılmaktadır. Yüksek frekanslı ses dalgaları özel kanüller vasıtasıyla emilecek yağ dokusuna iletilir ve yağ hücreleri parçalanır. Böylece ameliyatta oluşabilecek kanamalar azaltılır ve daha fazla yağ almak mümkün olur. Gevşek ciltlerde kasılmayı da artırarak ameliyat sonrasında daha sıkı bir cilt yapısı elde edilmesine yardımcı olur.

Anestezi seçimi

Sedasyon ile beraber lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanabilir. Düşük miktarlarda yapılan yağ almalarda lokal anestezi tercih edilirken yüksek miktarlarda yapılacak liposuctionlar da genel anestezi tercih edilir. Ameliyat sırasında yağ alınacak bölgelere özel hazırlanmış serum enjekte edilir. Böylece hem ameliyat sırasında oluşan kanama minimuma indirilir hem de hastanın ameliyat sırasında çok sıvı kaybetmesi önlenir. Ultrasound tekniğinin de kullanımı ile 10 litrenin üzerinde yağ almak mümkün olmaktadır.

2 litreye kadar yapılan liposuctionlar da, hasta tamamen kendine geldikten sonra evine gönderilebilir. Alınan yağ miktarı 2 litreyi geçtiği durumlar da ise hasta ameliyat sonrası ilk geceyi hastanede geçirmelidir. Ertesi gün genel kontrolü yapılan hasta, 3. 7. 15. günlerde kontrole çağırılmak üzere taburcu edilir. Ameliyat sonrası düşünülenin aksine şiddetli ağrı olmaz. Sıradan ağrı kesiciler hastayı rahatlatmak için yeterlidir.

Hastalar ameliyattan korse giydirilerek çıkartılır ve yaklaşık bir ay kadar korse giymeye devam ederler. Ameliyat sonrası oluşan şişlikler, ameliyat detaylarını gizlediği için hastalar ancak bu şişliklerin ortadan kalktığı dönemde ameliyatın etkilerini fark etmeye başlarlar. Bu süre ortalama iki ay kadardır. Aynı şekilde ameliyatın kiloya yansıması da bu dönem sonunda olur. Ameliyattan bir hafta sonra ultrason veya el masajlarının uygulanması şişliklerin daha çabuk azaltılmasında yararlıdır. Hastalarımızın, ameliyatın ikinci gününden itibaren giderek artan yürüyüşler yapmalarını önermekteyiz.

Sadece ülkemizde değil yurt dışında da liposuction uygulamalarına ait olumsuz sonuçlar, ya bu ameliyat için doğru hastanın seçilmeyişine ya da bu işlemleri uygulayan kimselerin yeterli eğitim ve tecrübelerinin olmayışına bağlıdır

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Yağ aldırma

Yağ aldırma genellikle kadınların hem genç hem de orta yaşlarında vücutlarını aynada beğenmemeleri sonucu yaptırmak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir