Anasayfa / ESTETiK / Vücutttaki Jilet Kesik Faça izleri Estetiği

Vücutttaki Jilet Kesik Faça izleri Estetiği

Geçmişte Vücudumuzun herhangi bir yerinde çeşitli sebeplerden kesik izleri olabilir. Özellikle yüz bölgesinde olduğunda kötü görünüm nedeniyle insanları oldukça rahatsız edici olabiliyor. Yara izlerinin (skar) giderilmesinde ilk prensip, izin olgunlaşmasının beklenmesidir. Bu süre en az 6 aydır. Etrafı kızarık, deriden kabarık durumda olan izler en rahatsız edici olanlarıdır. Ancak bu özellikler, izin daha henüz olgunlaşmadığını gösterir. Bazı izler sınırları düzensiz olarak iyileşir. Özellikle parçalı kesilerde, dikiş sırasında deri parçalarının aynı seviyede dikilememesi, seviye farklarını ve düzensiz yüzeyleri oluşturur.

Yaranın büyüklüğü, derinliği, o bölgeye olan kan akımı miktarı, deri rengi ve kalınlığı, yaralanmanın yönü gibi pek çok değişken skarın derecesini etkilemektedir. Ayrıca skardan ne kadar rahatsızlık duyulduğu da kişiden kişiye değişmektedir.
Skar dokusu tamamiyle yok edilemiyorsa estetik cerrahınız cerrahi bir müdahalesiyle ile veya steroid enjeksiyonu yaparak skarı daha az görünür hale getirecektir.

Eğer iz düzeltme ameliyatı yaptırmayı istiyorsanız, belli başlı skar çeşitleri, tedavi prosedürleri ve elde edilebilecek sonuçlar hakkında bilgilendirilmeniz gerekmektedir. Fakat elde edilecek sonucun büyük oranda kişisel özelliklerinize bağlı olduğunu da bilmelisiniz.

Kolda bunalım sonucu kendini jiletleme ile oluşan izlerin tamamen yokedilmesi mümkün değildir. Ancak izlerin bulunduğu deri bölgesinin kol uzunlamasına kesilip çıkarılması ve ince dikişlerle dikilmesi mümkündür. Ancak kol ve bacak en fazla iz kalan bölgelerdendir. Özellikle birkaç ay içinde izlerin genişleyebileceği bilinmelidir. Fakat bu ameliyat sonucunda kolda örneğin bir kırık ameliyatına benzer bir iz kalacak ve önceki izlerin anlamı değişecektir.

TEDAVİTedavide esas yöntem yine izin biraz etrafından kesilerek çıkarılması ve tekrar ince dikişlerle dikilmesidir. İzlerin kötü iyileşmesini etkileyen bir diğer faktör ise gerginliktir. Dikiş hattı ne ekadar gerginse, daha sonra oluşacak skar o kadar kötü olacaktır. Özellikle gergin bölgelerdeki geniş izlerin tekrar kesilip dikilmesi iyi sonuç vermez çünkü zaten gergin olan bölge, izin çıkarılmasından sonra daha da gergin olacaktır.

DOKU GENİŞLETME
Bu durumda gerginliği azaltmanın yollarından biri, doku genişletme (expander) yöntemidir. Bu yöntemde, iz bulunan bölgenin hemen yakınına deri altına silikon yapısında özel bir balon yerleştirilir. Ameliyattan bir süre sonra (15 gün) balon, yine deri altına ywerleştirlimiş olan haznesine serum enjekte edilerek balon yavaş yavaş şişirilir (haftada bir). Balon şişerken, üzerindeki deriyi genişletir ve büyütür. Yeterli genişleme sağlandıktan sonra ikinci ameliyatta balon çıkartılır. Skar (iz) çıkarıldıktan sonra, büyütülmüş olan deri bu bölgenin gerginlik olmadan kapatılmasını ve dikilmesi sağlar.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Yağ aldırma

Yağ aldırma genellikle kadınların hem genç hem de orta yaşlarında vücutlarını aynada beğenmemeleri sonucu yaptırmak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir