Anasayfa / BİTKİLERLE TEDAVİ / Virüslere karşı en iyi bitkiler

Virüslere karşı en iyi bitkiler

Şimdi domuz gribi korkusu herkesi sarmış. Bir taraftan da GDO’lu ürünler tartışılıyor. Bir takım tohumlar üzerinde genetik değişiklikler gündemde. Soğuk yerlerde bazı sebze meyvelerin yetiştirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bir balığın geni domatese aktarılabiliyor. Sağlıklı yaşamın içinde olan insanların endişe ile izlediği olaylar bunlar. Bütün bunlara tanık oldukça doğal, katkısız ürünlerin önemi daha da ortaya çıktı. O yüzden elinizden geldiğince doğal ve ekolojik ürün tüketmenizi öneriyorum. Artık bir besinin içinde ne var ne yok iyice araştırmak lazım. Sağlıklı bir bünye için gerekli tıbbi ve etkin önlemleri almak su aralar çok önemli.

Bu arada herkesin ortak bir kaygısı var. Domuz gribi korkusu çok büyük. Fakat doğada mikroplara karşı çok etkili bitkiler olduğunu unutmayalım. Grip ve soğuk algınlığı mikroplarına karşı savaşan bitkiler hakkında fikir sahibi olmak şart oldu. Virüs öldürücü özellikleri nedeniyle tabiattaki bu ürünlere dikkatinizi çekmek istiyorum.

Domuz gribi gibi hastalıklar için bağışıklık sistemi güçlü olmalı. Virüslere maruz kalmamanız için en başta yeşil sebze ve meyve tüketiminizi artırın. Portakal ve maydanoz önemli iki besin. Bunları hergün yiyin. Maydanoz en fazla C vitamini bulunan yeşillik. Meyan kökü ise virüslere karşı maddeleri barındıran özelliği ile tanınıyor. (Aroma olarak bu konularda daha fazla bilgiyi www.herbalisttarkan.com sitesinden alabilirsiniz)

Grip aşısını deneyelim ama bitkisel çözümlerle de ilgilenelim…

Bünyenin savunmasını sağlayan maddeler içeren bitkileri tanıyalım. İşte şu aralar evden eksik etmemeniz gereken bitkiler:

Sarımsak
Virüsleri, bakterileri öldürücü etkisi vardır. Sarımsağın içeriğinde yüzlerce antibiyotik etkisi olan maddeler bulunuyor. Mikroplar bunlara karşı direnç geliştiremez. Her sabah bir küçük sarmısağı su ile yutun. Dileyenler sarmısak hapı da kullanabilir. Sarımsak insanlık tarihi kadar eski. 5000 yıldır ilaç olarak kullanılan bu kıymetli sebze mutfağımızdaki en kuvvetli doğal antibiyotik.

Ekinezya
Bağışıklık sisteminizin zayıf olduğu stresli ve yorgun dönemlerinizde olduğunuz zaman grip gibi mikroplara daha kolay yakalanırsınız. Gribi yeni yeni hissetmeye başladıysanız hemen ekinezya çayı içmeye başlayın. Bedeninizi bu çay ile güçlendirin.

Karabaş otu
Karabaş otunda 70’i aşkın birbirinden farklı “doğal antibiyotik” tespit edilmiş. Gripte virüslerin tahriş ettiği solunum yollarının tahribatı için bu çayı tüketebilirsiniz. Hem bakterilere hem de virüslere karşı oldukça etkilidir.

Meyan kökü
Meyan kökü Tanrı’nın bir nimeti. Virüs enfeksiyonları için bire bir. Bazi virüsleri engelleme özelliğine sahip. Özellikle içeriğindeki bir madde nedeni ile grip virüsünün kopyalanmasını engeller ve grip semptomlara iyi gelir. Balgam söktürücü ve öksürük giderici etkileri de mevcut. Fakat meyan kökünu yüksek tansiyon, şeker ve böbrek hastalığı olanlar kullanmamalı.

Kırmızı biber
Çok yüksek C vitamini ihtiva ediyor. Gribin etkisini büyük ölçüde minimuma indirme özelliği mevcut..

Yeşil Çay
Bağışıklığı güçlendiren önemli doğal çaylardan biri. Günde 3 fincan içebilirsiniz. İsteyenler biraz beklettikten sonra ılık hale geldiğinde, içine tatlandırmak için bak katabilir.

Zencefil
Öğütülmüş yarım tatlı kaşığı zencefili bir bardak dolusu soğuk suyun içine katın ve cezveye koyun. Hafif ısıda sıcak hale getirin. 5-6 dakika çok hafif kaynatın ve için.

Doğadan pratik notlar:
Yaprakları pişirilerek yemeği veya kavurması yapılabilen ebegümecinin kan temizleyici ve idrar artırıcı özellikleri var. Boğaz ve mideniz için yararları bulunuyor. Kuru çiçeklerinin çayını da içebilirsiniz. Öksürüğü olanlar için olumlu etkisi var. Boğaz iltihapları olanlar bu çay ile gargara yapabilir.

Besininiz ilacınız, doğa dostunuz olsun…

Herbalist Tarkan Güveloğlu

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesinin bilmediğiniz bir çok faydası var. Her yerden çok ucuza temin edebileceğiniz bu sirke ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir