Anasayfa / Varis tedavisinde yeni yöntem: Zamk

Varis tedavisinde yeni yöntem: Zamk

Varis tedavisinde yeni yöntem: Zamk
Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği Yönetim Heyeti Azasi Prof . Dr . Kürşat Bozkurt , Belek turizm bölgesinde bir otelde düzenlenen ” 17 . Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Kongresi ve 8 . Ulusal Fleboloji Kongresi ” nde , varis rehabilitasyonundaki nihai yenilikler ile ilgili bilgi verdi .

Ameliyatsız varis tedavisinin yaklaşık 10 yıl önce ilk kez lazerle başladığını anlatan Bozkurt , incecik bir telle girilen damarın , kasıktan itibaren lazer veya radyofrekans yöntemiyle yok edildiğini söyledi .

Bu yöntemlerin Türkiye’de 10 yıl boyunca varis tedavisinde başarıyla uygulandığını ifade eden Bozkurt , rehabilitasyonda ” nihai iki yılın mucizesinin ise zamk yöntemi olduğunu ” dile getirdi .

‘Acısız ve 10 dakikalık işlem’

Hastaların artık öğle arası tatilinde dahi varis tedavisine geldiğini belirten Bozkurt , zamk yöntemiyle ilgili şu bilgileri verdi: ” Zamk , yani yapıştırıcı . Burada yaptığımız mantık olarak yeniden aynı . İncecik bir telle damarın içinden kasığa kadar giriyoruz . Daha sonra , aslında Japon yapıştırıcısıyla aynı kökenden gelen bir kimyasalı , yani Japon yapıştırıcısının tıbbi kullanım için üretilenini , damarın içine bir tabancayla veriyoruz . Yukarıdan da bastırıyoruz . Böylece damarı içeriden kapatıyoruz . Toplam iş 10 dakika sürüyor . Hastaya anestezi vermiyorsunuz , narkoz yok , dikiş atmıyorsunuz . Hasta yürüyerek geliyor ve yürüyerek gidiyor . ”

Lazer işleminden sonra hastaya ” 10 gün varis çorabı giymesini ” önerdiklerini anlatan Bozkurt , ” Zamk yönteminde ise varis çorabına da gerek yok . Yeni ama yeteri delili olacak kadar da eski bir yöntem . Türkiye’de iki yıldır yapılıyor , geç dönem neticelerini elde etmeye başladık . Rahatlıkla tüm hastalarımıza tavsiye edebileceğimiz bir yöntem haline geldi ” dedi .

Bozkurt , Türk hekimlerinin yöntemi büyük başarıyla uyguladığını vurguladı .

‘Hastaların yüzde 90’ında uygulanabiliyor’

Zamk yönteminin , toplardamarının çapı 2 santimetreye kadar meydana gelen her hastada rahatlıkla uygulandığına işaret eden Bozkurt , bunun üzerindeki çaplarda yeteri kadar kanıt bulunmadığından yöntemi kullanmadıklarını söyledi .

Bozkurt , ” Ancak zaten çapı 2 santimetreye kadar olanlar , toplam varislerin yüzde 90’ı civarında . O yüzden pratik olarak şunu söyleyebiliriz , Türkiye’de varisli hastaların yüzde 90’ını , bu şekilde rahatlıkla tedavi ediyoruz ” diye konuştu .

Prof . Dr . Bozkurt , zamk yönteminin şu ana kadar Türkiye’de 8 bin hastada denendiğini , acının sıfır , başarı oranının ise yüzde 98 olduğunu kaydetti .

Yöntemde kullanılan tıbbi ürüne değinen Bozkurt , ” Bu yalnızca varis tedavisinde kullanılan bir zamk değil . 40 yıldır dünyada beyindeki balonlaşmalarda kullanılan bir malzeme . Ayrıca cilt kesilerinden sonra , dikiş atmadan kesiyi kapatma amacıyla kullanılıyor . Yeni meydana gelen , bu malzemenin varis tedavisinde kullanılabilir hale gelmesi ” dedi .

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Dalyan Köfte Tarifi

Dalyan Köfte Tarifi İçingereken Malzemeler 1 kilogram dana kıyma 2 adet soğan(rendelenmiş) 1 su bardağı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir