Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Kadınların en büyük problemlerinden biridir vajinismus. Evliliğin ilk dönemlerinde, kimi zaman geçmiş dönem korkuları, kaygıları, travmaları sonucu, bazen kişilik yapısına bağlı olarak bazen ise ilk gece stresi ve partnerinin anlayışsızlığına bağlı olarak gelişir. Psikologlara başvuruların en sık olduğu kadın cinsel problemlerinden biri vajinismustur. Vajinismusun tedavisinde öncelikle bilişsel yeniden yapılandırma ve akabinde davranışçı terapi teknikleri kullanılır. Bir kaygı bozukluğu olduğu için tedavisi de psikologlar tarafından yapılan psikoterapi şeklinde olmalıdır. Operasyonlar ve bunun gibi diğer müdahaleler fiziksel bir neden yoksa (vajinismus vakalarının yalnızca %5 inde fiziksel faktörlerin etkisi vardır) gereksiz olabilir ve kişinin kaygısını yok etmez.

Pek çok bayan vajinismus tedavisi için bayan psikolog tercih etmektedir. Bayan psikologlar ile daha rahat konuşabildiğini ve kendilerini daha rahat ifade edebildiklerini söylerler.

Vajinismus tedavisi

Vajinismus tedavisi sürecinde ilk aşama kaygıya neden olan etken veya etkenlerin ortaya çıkarılması (travma, aile içi uyuşmazlıklar, cinsel tabular vb.) ve kişi üzerindeki olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılmaya çalışılması ile başlamaktadır.

Vajinismus tedavisi sürecinde psikologlar için ikinci aşama bilişsel yeniden yapılandırma aşamasıdır. Bu aşamada bilinçdışında cinsellik ile ilgili oluşan yanlış şemaların, (düşünce, önyargılar ve inanışların) belirlenmesi, doğru ve kaygı uyandırmayan şemalar ile değiştirilmesi gerçekleştirilir. Bu şekilde kişi zihinen kendini cinselliğe hazırlamış olur.

Düzenli ve doğru bir terapi süreci ile vajinismustan kurtulabilir, evliliğinizdeki sorunları aşabilir ve hayalini duyduğunuz çocuğa siz de kavuşabilirsiniz.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir