Anasayfa / Uzmanlardan ‘yeni bir virüs’ uyarısı

Uzmanlardan ‘yeni bir virüs’ uyarısı

Uzmanlardan 'yeni bir virüs' uyarısı
Türkiye’de geçen yıl 123 can alan grip , etkisini hissettirmeye başladı . ‘Rino’ isimli yeni bir virüs uyarısında bulunan uzmanlar , ” Gripten korunmak için üçlü aşı yaptırmak yeterli ” diyor .
GRİBİN YENİ ADI: RİNO

Grip virüsü havaların soğumasıyla ülkemizde de etkisini hissettirmeye başladı . Sağlık Bakanlığı Grip Bilim Heyeti azasi Prof . Dr . Levent Akın , virüsün bu ay nihayetinde ve aralık ayı başında etkili olacağını söyledi .

Türkiye’de şiddetli bir grip salgınının beklenmediğini anlatan Akın ” Genelde vakalar kasım ayı sonu ve aralık ayı başı gibi etkisini gösteriyor . Az da olsa influenza B türü grip vakası şimdiden görülmeye başlandı . Şu anda gördüğünüz hastalar ‘Rino’ virüsünden etkilenenler . Rino , burunda akıntıya , boğazda yanmaya neden meydana gelen , nezleye benzer bir virüs ” diye konuştu .

ÜÇLÜ AŞI OLMAK YETERLİ

Habertürk’ün haberine göre , geçen yıl Avrupa’da yaşanan salgına dikkati çeken Akın , ” Türkiye’nin şansı , H1N1 pandemik virüs dolaşımıydı . Bizim ona karşı bağışıklığımız iyiydi ve aşılarımız da vardı . Avrupa’da dolaşan ise H3 tipi bir virüstü ve bunun aşısı da yoktu . Avrupa bu nedenle çok zarar gördü ” dedi .
Aşı tipinde bu yıl değişiklik yapıldığını belirten Akın ” Geçen yıl Avrupa’da salgın hale gelen H3 virüs tipi de aşının içine konuldu . Aşıyı meydana gelen Türk halkının bu virüse karşı da bağışıklık kazanacağını ümit ediyoruz . Şu anda piyasada , ‘Dörtlü aşı mı üçlü aşı mı olalım?’ diye bir karmaşa hâkim . İsteyen dörtlü de olabilir ama üçlü aşı olmak yeterli ” diye konuştu .
Kanatlı hayvanlarda görülen H5N1 virüsüne de değinen Akın , ” Bu virüs bu yıl bazı tavuk çiftliklerinde sorun yarattı . Ancak , şu ana kadar insanlara bulaştığına dair bir klinik vakaya ulaşılamadı . Ama dikkatli olmak zorundayız ” dedi .

GRİPTEN KORUNMAK İÇİN:

– Öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burun kapatılmalı .

– Eller sık sık sabun ve su ile yıkanmalı .

– Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalı .

– Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat edilmeli .

– Hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğu kadar az kişi ile temas edilmeli .

– Kullanılmış kâğıt mendiller çöp kutusuna atılmalı .

– Kalabalık ortamlarda eller ağız , burun ve gözlerle mümkün olduğu kadar az temas etmeli .

– Grip aşısı , korunmada bilinen en etkili yöntemlerden birisidir .

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Dalyan Köfte Tarifi

Dalyan Köfte Tarifi İçingereken Malzemeler 1 kilogram dana kıyma 2 adet soğan(rendelenmiş) 1 su bardağı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir