Anasayfa / HABER MAGAZiN / uzman diş doktoru nedir

uzman diş doktoru nedir

Uzman Diş Doktoru
İlk vazifesi hasta sağlığını korumak olan tüm hekimler gibi diş hekimi için tanımlanmış görevleri şöyle sıralayabiliriz..

İşte karşınızda bir uzman diş doktoru görevleri:

İlk başta söylediğimiz gibi her şeyden önce hasta sağlığını korumak birinci vazifesidir. Sağlıklı olan durumun bozulmasına asla müsaade etmez ve var olan ağız sağlığını korumaya yönelik idamesi için tedbirleri alır.
Muayenehane yada klinik poliklinik hastane gibi bir ortamda gelen hastaların şikayetlerini dinleyerek dişlerini muayene etmek
Teşhis amaçlı olarak Diş röntgeni çekimek
Tedavi edilmesi mümkün olan dişlerin tedavisi için gerekli tüm tedavileri uygulamak, son çare olarak Tedavisi mümkün olmayan dişleri çekmek
İltihabi karakter kazanan ve Akut durumda olan hastalara ve Apseli dişler için reçete yazmak,
Çürüklerin tedavisi için dolgu ve diğer tedavi yöntemlerini uygulamak,
Şiddetli ağrı şikayeti olan ve pulpası Diş Siniri etkilenmiş olan dişlere kanal tedavisi uygulamak
Diş etinde meydana gelen rahatsızlıkları tedavi etmek, ( Gingivitis, periodontitis gibi )
Protez dişler ve estetik diş hekimliği ile ilgili tedavileri yapmak

Çalışma ortamları;
Diş hekimleri; serbest çalışabilecekleri gibi bir devlet kuruluşunda görev alabilirler. Diş hekimlerinin bir kısmı da uzmanlık eğitimi görüp üniversitelerde görev almaktadırlar..

İş bulma İmkanları;
Diş hekimleri; resmi ve özel hastanelerde veya dispanserlerde çalışmak isteyen dişhekimleri ilgili kurumlara başvurur ve açık yerlere tayin edilirler. Bir kısım diş hekimi de kendi muayenehanesini açabilir.

Eğitim imkanları;
Sağlık bilimleri alanında yer alan meslekleri tercih etmek isteyen bir öğrencinin, lisede fen bilimleri alanına yönelerek, ÖSS’ de yeterli “sayısal” puan alması gerekmektedir.
Diş hekimliği alanında;
Diş hekimliği programının ilk 2 yılını başarı ile tamamlayan öğrenciye “Temel Diş Hekimliği Bilimlerinde Önlisans Diploması”, 5 yıllık diş hekimliği fakültesini bitiren öğrenciye ise “Diş Hekimliği Yüksek Lisans Diploması” verilir. Diş hekimlerinin bir kısmı da uzmanlık eğitimi (master, doktora) görüp üniversitelerde görev almaktadırlar.

Diş kaplamaları ne kadar zamanda tamamlanır ?

Yapılan diş porselen kaplamaları 2 yada 3 seans sonrası tamamlanır. Porselen kaplamaların büyük zaman alan aşamaları labaratuar ortamında gerçekleştirilir. Sizin dişçi koltuğunda geçireceğiniz zaman çok kısadır. Dişiniz için gerekli ölçümler alınacak, dişiniz 1mm kadar proteze uygun olacak biçimde kesilecek ve alınan ölçüler labaratuara iletilerek diş protezinizin bu ortamda hazırlanacaktır. İkinci seansta ise diş protezinizin uygulanarak işlem tamamlanacaktır. Diş labaratuarı ile diş kliniği aynı ortamda yer almayan diş hekimleri seansı diş protez ölçümlerinde yapılabilecek yanlışlar sonucu 1 seans daha uzatabilirler.

Diş kaplamaların bakımı nasıl yapılır ?

Diş kaplama yapılan bölümler ile sert cisimleri kırmamaya özen göstermelisiniz. Bunu gerçek dişlerinizle de yapmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle fındık, ceviz kabuklarını vb. dişlerinizle kırmaya çalışmamalısınız. Bunun yanı sıra temizliğini diğer dişlerle beraber günde en az iki defa olacak şekilde ve diş ipi, gargara uygulamaları ile beraber dişlerinizin günlük bakımını gerçekleştirmelisiniz. 3 ve 6 aylık diş hekimi kontrolleri yine yapılan kontrollerde bu kaplamalarınızın durumunu diş hekimini gösterek ömürlerini uzatabilirsiniz.

Diş kaplama uygulaması sonrasında dişimin görünümü nasıl olacaktır ?

Yapılan diş kaplama uygulamalarında diş hekiminin hedefi daima doğal dişe en yakın olanı yakalamaktır. Diş kaplama işlemini uygulandıktan sonra göreceksiniz ki diğer dişlerinizden herhangi bir farkı yok ve yıllar içerisinde burada kaplama olup olmadığını bile unutacaksınız. Doktorunuz diş kaplamanızı renk, boyut ve şekil olarak diğer dişlerinizle birebir yapacaktır. Bu konuda estetik kaygınız kesinlikle olmayacaktır. İyi bir diş hekimi ile mUhteşem sonuçlar alacağınızdan kuşkunuz olmasın..

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Candino Saatlerin En Yeni Modelleri

Candino saatleri dünyada bilinen ve kullanım açısından en çok tercih edilen saat aksesuarlarından biridir. Kullanırken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir