Tüp Bebek

Kişilerin aşırı strese maruz kalması ve hormonlu beslenmesi sonucunda üreme büyük bir problem halini almıştır. Bu problem genele olarak birçok boşanma sebebi olmaktadır. Bu problemin çeşitli çözüm yolarlıda mevcuttur. Tüp bebek tedavi yöntemi bunlar arasında en bilindik olanı ve en kesin sonuç garantili olanıdır. Tüp bebek süreci zahmetli bir süreçtir. Gerek maddi yönden gerekse manevi destek açısından bu sürecin profesyonel bir ekiple gerçekleştirilmesi gereklidir.

Kıbrıs Tüp Bebek

Bebeği olmayan anne ve babalarda belli bir süre tedavi uygulandıktan sonra doğal yolla gebe kalınamıyorsa tüp bebek yöntemi uygulanır. Kıbrıs tüp bebek merkezinde gebe kalınamamanın nedeni tespit edilir ve tespit edilen hastalığa göre tedavi uygulanır. Kısaca babadan alınan spermlerle anneden alınan yumurtalar anne rahminde döllenmeden dışarıda döllendirilir ve anne rahmine döllendikten sonra yerleştirilir.

Yumurta Donasyonu

Eğer anne adayında yeterli sayıda yumurta hücresi bulunmuyorsa ya da bulunan yumurta hücreleri sağlıklı değilse doğal yollarla annenin hamile kalması çok küçük bir ihtimaldir. Bu sorunun çözümü için yumurta nakli yöntemine başvurulur. Bu yöntemde bir yumurta donörü bulunarak donörden alınan yumurtalar laboratuvar ortamında baba adayından alınan spermlerle döllenir ve anne rahmine yerleştirilir.

Cinsiyet Seçimi

En büyük problemlerden biride aynı cinsiyette çocuk sahibi olmalarıdır bireylerin. Örneğin bir ailenin 3 kızı olup hiç oğlu olmayabilir. Bu gibi problemler içinde cinsiyet seçimi imkânı sunulmaktadır. Başvuran ailelerde anneden yumurta hücreleri babadan sperm hücreleri alınır ve cinsiyet ayrımı yapılarak döllendirilir bunun neticesinde bireyler istediği cinsiyeti seçerek çocuk sahibi olabilir. Dölleme işlemi laboratuvar ortamında yapıldığı için embriyo anne rahmine yerleştirilir. Bunun sayesinde bireyler istediği cinsiyette çocuk sahibi olabilir.

Sperm Donasyonu

Yukarda bahsedilen yumurta donasyonu işleminin bu kez sperme uygulanmasıdır. Sperm donasyonu baba adayındaki spermlerin az sayıda olması ya da etkili olamaması nedeniyle bir sperm donörü bulunarak ondan sağlıklı ve etkili sperm hücresi alınması ve bu hücrelerin anne adayından alınan sağlıklı yumurta hücreleriyle birleştirilerek laboratuvar ortamında döllenmesidir. Bu döllenme sonucu oluşan embriyo anne rahmine yerleştirilir ve tedavi başarıyla gerçekleştirilmiş olur.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte şeker hastalığı

Gebelikte iki tip diabet görülebilir. Bunlardan birtanesi diabetus mellitus olarak adlandırılan çocukluk döneminde başlayan ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir