Anasayfa / Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?
Zayıflamak için birçok yol denenir. Spor yapmak, yenilen yiyeceklere dikkat etmek oldukça önemlidir. Fakat gün içinde acıktığınızda sizi tok tutan yiyecekler yerseniz ara öğünleri geçiştirmiş olursunuz. Bu durumda da ana öğünlerde daha az yemek yersiniz ve kilo almaktan kurtulabilirsiniz. Ara öğünlerde tok tutucu besinler yenmesi kolay kolay acıkmamayı sağlar. Bu besinler özellikle doymuyorum, çok sık acıkıyorum yada yemek yemekten kendimi alamıyorum diyen kişiler için oldukça önemlidir.

Tok Tutan Besinler Nelerdir?
Leblebi: Kesinlikle acıkmayı geciktiren ve tok tutan bir besindir. Leblebi diyeti de zayıflamak isteyen kişiler için oldukça ideal bir diyettir. Leblebi mide öz suyunu emer, tok tutucu özelliği sayesinde kolay acıktırmaz. Öğün aralarında sık sık acıkıyorsanız iş yerinizde, yanınızda, cebinizde, çantanızda bir paket leblebi bulundurun ve acıktığınızı hissettiğinizde birkaç tane yeyin, faydasını göreceksiniz.
Badem: Leblebinin arkadaşı olan badem de acıkmamayı sağlayan yiyecekler arasındadır. İçeriğindeki lif oranının yüksek olması sebebiyle vücuda fayda da sağlar. Yemek aralarında acıktığınızda ağzınıza birkaç tane badem atın, sert olması sebebiyle kolay çiğnenmemesi de size fayda sağlayacaktır.
Tarçın: Hemen hemen herkesin sevdiği bir besin olan tarçın da uzun süre acıkmamayı sağlar. Kan şekerini dengelemeye yardım eder. Bu özelliği sayesinde iştahı azaltır. Gün içinde tarçın tüketerek uzun süre acıkmamayı sağlayabilirsiniz.
Salata: Diyet yemeklerinin vazgeçilmezidir. Kilo vermek isteyen herkes ana öğünlerde yemeğin yanında yada ara öğünlerde salatayı tercih eder. Marul, maydanoz gibi yeşilliklerin ve biber, domatesin yer aldığı salataların tok tutucu özelliği yüksektir.
Elma: Zayıflamaya çalışan kişilerin tercihleri arasında olan bir meyvedir. Öğün aralarında yendiğinde tok tutmaya yardım eder. Oldukça faydalı olan, hastalıklara karşı koruma sağlayan elma, enerji de verir. Üstelik oldukça düşük kalorilidir.
Yumurta: ‘Ghrelin’ yani iştah hormonu düzeyini düşürmeye yardım eden yumurtanın uzun süre tok tutucu özelliği vardır. Sabah kahvaltılarında haşlanmış yumurta yenildiği takdirde, öğle yemeğinde çok acıkmamış olursunuz, bu durumda az yemek yersiniz. Özellikle çok pişmiş olan haşlanmış yumurtaların daha fazla tok tutucu özelliği vardır.
Yeşil Çay: Herkesin içmesi gereken bir çaydır. Sağlık için sayısız faydası vardır. Vücuttaki kalorilerin yakılmasına yardım eder. İş yerinizde, evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz yeşil çay, gün içinde sizi tok tutmaya da yarar.
Yulaf Ezmesi: Birçok kişinin bildiği üzere yulaf ezmesi, kilo verdiren bir besindir. Özellikle sabah kahvaltılarında birçok kişi yulaf ezmesi tüketerek gün içinde uzun saatler acıkmaz. Yulaf ezmesi vücuda enerji verir, besin değeri bakımından da zengindir.
Dil Peyniri: Protein oranı oldukça yüksek bir peynirdir. Bu özelliğinden dolayı tok tutar.
Acıkmayı Önlemenin Diğer Yolları Nelerdir?
Uyku: Düzenli bir uyku birçok hastalığı önler ve vücudun dinç kalmasına yardım eder. İstenilen kiloyu korumak için de düzenli uyku şarttır. İyi bir uyku ile gün boyu enerjik olabilirsiniz.
Su: Bol bol su içmek sağlık için oldukça önemlidir. Öğün aralarında su içerek açlık hissinizi de giderebilirsiniz. Yemek yemeden yaklaşık yarım saat önce su içmek de açlığı bastırarak yemekte fazla yemek yemeyi önler.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Dalyan Köfte Tarifi

Dalyan Köfte Tarifi İçingereken Malzemeler 1 kilogram dana kıyma 2 adet soğan(rendelenmiş) 1 su bardağı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir