Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Stres Vücudunuzu Zararları

Stres Vücudunuzu Zararları

stresStres sağlığımızı doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden biri. Ancak stresin sebeplerini ve vücuda olan etkisini bilirsek, ondan kurtulmamız da bir o kadar kolay olur.

Streste Baş Ağrısı: Stres anında vücudumuz fazla adrenalin salgılar. Bu hormonel değişiklikler özellikle baş ağrısı ve migren rahatsızlığında daha hassas kişilere zor anlar yaşatabilir. Bu durumda ne yapmalıyız: Düzenli egzersiz, hem beyin damarlarına giden oksijen düzenleyici etkisiyle stres anında gelebilecek baş ağrısı riskini azaltır, hemde mutluluk hormonu yükselterek  kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Migren ve baş ağrısı problemi olanlar çikolata, peynir, şarküteri ürünleri, çay kahve gibi ürünelri daha dikkatli tüketmelidir. Düzenli uykuyada özen göstermeliler

Stres ve Damar Sistemi: Stres yüksek tansiyon ve enfaraktüs riskini arttırır. Aynı zamanda kötü kolesterol seviyesini de yükselterek damar tıkanıklığına bağlı hastalıklar ve kalp krizi olasılığını tetikler. Ne Yapmalıyız: Kötü kolestreol ile savaşmanın yolu düzenli spor yapmaktan gecer. stresin damar sisteminizi etkilememesi için her gün düzenli olarak spor yapın . sık ve az yemek yeyin.Sebze ve meyve ağırlıklı besneip tuz tüketiminizi azaltın. ayrıca düzenli tansiyon ölçümü, aniden oluşabilecek kalp krizi veya beyin kanaması gibi hastalıkları önemli oranda engeller.

Stres ve Bağışıklık Sistemi: Stres, bağışıklık sistemini yavaşlatır, hastalık ve mikroplara karşı savaşma gücünüzü azaltır, kendinizi sürekli halsiz ve yorgun hissedersiniz. Ne yapmalıyız: Bol meyve ve sebze tüketin. C vitamini, bağışıklık sisiteminin en vazgeçilmez koruyucusu olarak karşımıza çıkar. C vitamini takviyesi alabileceğiniz gibi özellikle kivi ve portakal gibi vitamin oranı yüksek meyveler tüketmeniz, sık sık hasta olmanızı engeller. Mikropların oluşmasını engelleyne prebiyotik yoğurtlarda hem bağışıklık isitemini dengeler hemde sindirim sisistemini hızlandırır.

Stres ve Uyku Düzeni : Stres,  uyku düzenini dengeleyen ,seratonin ve  melatonin hormonlarınıda etkileyerek uykusuzluk problemi yaratabilir. uykusuz kalmakda özellikel baş ağrısı , asabiyet, tansiyon dengesiziliği, sindirim problemleri ve bağışıklık isiteminin zayıflaması gibi fiziksel semptomlarla hayatınızı zehir edebilir. Ne Yapmalı: yatmadan önce mutlaka rahatlatıcı bitki çayları için. Mümkünse akşam 7 den sonra yemek yemeyin. Kahve  ve kola gibi kafein içeren ve uyarcı özelliği olan içeceklerden uzak durun. açık havada bol oksijen alın.

Stres ve Sindirim Sistemi: adrenalin artması sindirim sisteminide olumsuz etkiler.Stresli olduğunuz zamanlarada midenize kramplar girer ve gaz sancısı yada mide bulantısı hissedebilrisiniz. Ne Yapmalı: Bol bol lifli gıdalar tüketin mide asidini arttıran kızartma, pasta ve baharatlı yiyeceklerden mimkün olduğunca az tüketin. Asitli içeceklerden uzak durun.

Stres ve Cilt Problemleri: stres, cildinizin yağ ve nem dengesini bozar. Ayrıca cilt yüzeyine daha fazla sebum salgılamasına neden olarak dolaylı olarak mevcut sivilceleri arttırabilir. Ne yapmalı: Bol su içmek her zaman cildinizi nemli tutun. Elma , fındık, armut, yoğurt, ıspanak, nohut, nar ve deniz ürünleri cildi içten besleyen gıdalardır. Unutmayın ki güzel bir cilde sahip olmanın yolu, sağlıklı, dengeli bir şekilde beslenmeden ve düzenli uykudan geçer. Bunun yanı sıra cilt temizliği ve bakımınızı da ihmal etmeyin

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir