Anasayfa / AiLE HAYATI iLİŞKİLER / Sosyal Medya Evlilikleri Tehlikeye Atıyor

Sosyal Medya Evlilikleri Tehlikeye Atıyor

bosanma-nedeniBoşanmalarda en son dönemlerde bir yükseliş görünüyor . Bireylerin artık birbirini tanımadan evliliğe adım atmalarının boşanmayı hızlandırdığına değinen Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Etiler Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alper Genel , sosyal medyanın da boşanmadaki etkisinin göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etmekte . Sadakati zayıflatıcı çeldiricilerin sosyal medyada pek olduğuna vurgu yapan Genel , anne adayı babası ayrılmış çocukların ileride boşanma risklerinin de fazla yüksek olduğunu söylüyor.

5 evlilikten birinin boşanmayla sonuçlandığı günümüzde olayın üzücü ve düşündürücü olduğuna değinen Genel , bu tablonun ayrıntılı bir biçimde incelenmesi gerektiğini ifade ederek şu şekilde konuştu;

” Bilhassa en son zamanlarda kişilerin birbiriyle tanışma ve bizzat görüşleriyle eşini belirleme olanaklarında bir yükseliş olduğunu anlatan Dr. Genel , adayların duygusal davranıp, oturup düşünmeden, artık daha birbirini tanımadan evlenme kararı alıyorlar. Hal bu biçimde olunca da ilerleyen dönemlerde şahsiyet yapılarının meydana çıkmasıyla evliliklerin boşanmalarla sonuçlanıyor.İletişim toplumunda sebep sosyal medya sebep öbür kanallar olsun evlilikte çeldirici rol oynuyor.

SANAL TANIŞIKLIKLAR YANILTICI OLUYOR

“Çeldiriciler karşında bireylerin iradesi bir sürü mühim . Hata bir şey yapacak olmaktan kişiler korkmalı. Boşanma aşamasına gelmiş evliliği kurtarmayı tartışmak mahaline evlenecek adaylara ne türlü davranırsak sorunsuz evlenme inşa ederiz, bunu konuşabilmemiz gerekir.

İnternet ortamında tanışıklıklar yanıltıcı olabiliyor. Sanal ortamda o an aşk insanın aklını başından alabiliyor. Aklı bir karış havada tüketimi gerçek bir kullanım. Bu kişiler bu aşamada sıhhatli inceleme ve muhakeme yapamayabiliyor.

GÖRÜCÜ USULÜ İLE EVLİLİK DAHA MI SAĞLIKLI?

Bizim kültürümüzde sosyal ortamın olmadığı durumlarda görücü usulü evlilikler vardı ve bunların daha sıhhatli ilerlediğini görüyoruz. Kişiler öncesinde büyükleri aracılığıyla birbirlerini tanıma imkanı buluyorlardı bu evliliklerde ve aile desteğiyle eşler daha sevinçli oluyordu. Ama son olarak adaylar büyüklerini bir biçimde devre dışı bırakıyor. Anne Adayı baba çoğalış müdahale edemiyor, yetki bir sürü pek gösteremiyor. Gösterilme olduğu durumlarda inatlaşma ve kaçmalar gözleniyor.

BOŞANAN ANNE ADAYı BABA ÇOCUKLARI DA BOŞANIYOR

Sanal ortam üzerinden gidilen evliliklerde boşanmaların sık sık yaşandığını klinikte de deneyim ettiklerini belirten Genel bu eşlerin çocuklarına da dikkat çekiyor. Ayrılmış anne adayı babaların bebeklerinin da ileriki yaşamlarında boşanma riskiyle karşı karşıya kaldığının vurgusunu yapan Genel , anne adayı babaların bunu göz önünde bulundurarak bir karara varmaları gerektiğini ifade etti . ”

SOSYAL MEDYA SADAKATİ ZAYIFLATIYOR

Sosyal medyanın tehlikeli ve sabıkasının her biri aracılığıyla bilindiğini belirten Dr. Alper Evrensel;

” Sebep evli sebep evlenmemiş bireylerin sanal ortamda kontakt şeklinde olma sadakati zayıflatabiliyor. Bakınca internet ortamında zayıflatıcı bir sürü çeldirici söz konusu. Sosyal medyanın sabıkası bir sürü açık. Kıvılcımla başlayıp yangına dönebiliyor ilişki. İnsanlar ummadıkları yerlere ilerleyebiliyorlar. Kimse kendine pek güvenmemeli. Bir Sürü acı örnekler görüyoruz. Sosyal medyadan bu noktada çok uzak durmak gerekir.” dedi.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Aşk Testi

Aşkıda derecelendirebilirmiyiz acaba. Peki bu neye göre belirlenir? Beraber olduğunuz eşiniz yada sevgiliniz sizi ne kadar sevdiğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir