Anasayfa / VÜCUT BAKIMI / Solaryum Hakkında Bilmek istedikleriniz

Solaryum Hakkında Bilmek istedikleriniz

solaryumTeknolojinin nimetleri artık sadece yazları brozlaşma olayınıda bitirdi.  Herşeyin doğalı daha faydalı tabiki. Ama kış aylarındada  bronzlaşmak için   tropik adalara gidecek kadar para ayıramıyorak bunu yapmak zorundayız.  Artık birçok şehirse solaryum merkezleri bulunuyor ; hatta evinize alabileceğiniz çok uygun fiyata kücük solaryum cihazları bile satılıyor.

Sloryun nedir?

solaryum makineleri, uv ışını üreten lambalardan meydana gelen yapay bronzlaştırıcılardır. güneş ışınları, gün ışığı, enfraruj ve ultraviyole ışınlarından oluşur. bunlardan gün ışığını görebilir, diğerlerini göremeyiz. ultra viyole ışınları uva, uvb ve uvc olarak adlandırılır. uvc ışınları zararlıdır, bu sebeple ozon tabakası tarafından filtre edilir. uva ve uvb ışınları bronzlaşmada en fazla rol oynayan ışınlardır. uva ışınları pigmentlerin renk değiştirmesini yani bronzlaşmayı temin eder. uvb ışınları ise çok kuvvetli ve yakıcı ışınlardır; tıpkı zamanda yeni pigment oluşumunu ve üst derinin kalınlaşmasını temin ederler. solaryumda kullanılan ışınlar da tıpkı doğadaki mantıkla çalışmaktadır. uva lamba ve reflektörleri yüze uygulamada kullanılır. uvb lambaları ise uva lambaları ile birlikte solaryum yatakları veya kabinlerinde uygulanır.

güneşle solaryum arasındaki farklar

solaryumda güneş ışınlarının zararlı tesirlerini kontrol altına alabilmek olasıdır. solaryum makinelerinde ışınlar insan sağlığına en ideal biçimde filtre edilebilir ve ten tipine göre ayarlanabilir. bu nedenle güneşte oluşabilecek aşırı kızarma, soyulma, su toplama gibi durumlar solaryumda söz konusu değildir.
solaryum ile güneş eşit derecede bronzlaşmayı sağlar; bronzluğunun kalıcılık süreleri de aynıdır.

d vitamini bireşimi yapar mı?

evet, yapar.
d vitamini kemik erimesini önlemede büyük rol oynayan önemli bir vitamindir.
uv ışınları, ister doğal olsun ister yapay, vücutta d vitamini üretimini sağlayan en önemli kaynaktır. d vitamininin esası derinin sentezidir. yani derimiz ultra viyole ışınları ile temas edince d vitamini üretir.
giysiler ve camlar derinin bu üretimini önler. yaşlı insanlar ve ufak çocuklar güneş ışınlarıyla az temas ettikleri için d vitamini eksikliği çekme riski taşır.
d vitamini eksikliği çocuklarda raşitizm, yaşlılarda ise osteomalasi hastalığına sebep olabilir.
d vitamini tıpkı zamanda hayvansal gıdalarla da alınabilir: somon, sardalya, ringa gibi yağlı balıklar, balık karaciğeri, yumurta sarısı ve sütlü ürünler gibi.

dikkat edilmesi gereken hususlar

– ilk olarak bilinen, temiz, hijyenik ve uzman kişilerin hizmet verdiği bir solaryum salonu tercih edin.

– solaryuma her girişinizin ne kadar süreceği ve ne sıklıkta olacağı uzmanlar tarafından belirlenmelidir. bunun için cilt testi yaptırmanız gerekmektedir. cilt testi sayesinde teninizin rengine ve cildinizin hassasiyetine göre ideal müddet ve seanslar belirlenir. şayet gerekenden fazla müddet veya seans kalırsanız, cildinizde ciddi hasarlar meydana gelebilir.

– doğal bir bronzluğa ulaşmak için toplam 6 ilâ 7 seans yeterli olmaktadır; çabuk bronzlaşmak için seanslar sıkça tekrar edilmemelidir. örneğin bir hafta içerisinde 3 seferden fazla veya tıpkı gün içerisinde 2 kez solaryuma girmek tehlikelidir. dermatologlar, yılda 20 dakikalık 10 seans veya 10 dakikalık 20 seans olarak bir sınırlama öneri ediyorlar.

– solaryumda ilk seansınız 8 ile10 dakika arasında olmalı daha sonra 5’er dakika artırılarak maksimum 20 dakikaya çıkarılmalıdır.

– solaryum seanslarına başlamadan önce vücut peelingi yapın. böylece cildinizdeki ölü deri hücreleri atılır, gözenekleriniz açılır, daha eşit ve kalıcı bir bronzluk elde edersiniz. devam seanslarından önce ise duş yaparsanız daha iyi netice alırsınız.

– solaryuma girmeden önce cildinizi makyajdan ve diğer kozmetik ürünlerinden kesinlikle arındırın. solaryum için özel olarak üretilen ürünler dışında, hiçbir ürün kullanmayın.

– seans sırasında doğrudan ışığa bakmayın; ya gözlerinizi kapalı tutun ya da koruyucu gözlük takın. lens kullanıyorsanız çıkarmayı unutmayın.

– vücudunuzda dövme varsa, bu bölgeleri koruyun; alerjik reaksiyonlar oluşabilir.

– bazı ilaçlar cildinizi uv ışınlarına karşı duyarlı hale getirir. şayet ilaç kullanma durumundaysanız, solaryuma girmeden önce prospektüsünü okuyun ve şüpheli durumlarda kesinlikle hekiminize danışın.

– bebeklerin ve ufak çocukların tenleri uv ışınlarına karşı duyarlı olduğu için 16 yaşından küçüklerin solaryuma girmesi ideal değildir. bu yaştaki çocuklarda büyüme hormonu salgılanması devam eder ve bu ışınlar hormonun salgılanmasına etki edebilir. güneşte ise, şapka, elbise, şemsiye, yüksek koruma faktörlü güneş ürünleri ile iyi korunmaları gerekmektedir. ufak yaşta alınan güneş yanıkları, ileri yaşlarda ciddi sorunlara yol açabilir.

– alkollü olarak solaryuma girmeyin.

– epilasyon, ağda, cilt bakımı sonrasında solaryuma girmeyin.

– kalıcı makyaj ve lazer uygulamalarından sonra solaryuma girmeyin.

hamilelik ve solaryum

hamile bayanların cildi daha hassastır ve güneş yanığına karşı daha korumasızdır. gebelik sırasında pigment yapıcı melanositleri uyaran hormon seviyeleri yükselir. bu durum gebe kadını aşırı pigmentasyona karşı hassas hale getirir. şayet yüzünüzde gebelik maskesi oluşmuşsa yani düzensiz ve koyu renk farklılıkları varsa, ultra viyole ışınlarına karşı aşırı duyarlısınız demektir. bu taktirde cildiniz güneş ışınlarına her zamankinden daha fazla ve daha şiddetli cevap verecektir. bununla birlikte güneş altında uzun müddet geçirmeniz hem vücut sıcaklığınızın aşırı artmasına hem de vücudunuzdaki suyun azalmasına sebep olabilir. her iki durum da gebeliğiniz açısından negatif tesirler yaratabilir. bütün bu nedenlerden dolayı hamileyken uzun müddet güneş altında kalmanız önerilmez.
yapay ultra viyole ışınları yani solaryumun gelişmekte olan bebek üstündeki tesirlerini inceleyen yeterli sayıda araştırma ne
yazık ki mevcut değildir. kısıtlı sayıda bazı araştırmalar bu tür uygulamaların folik asit eksikliğine neden olabileceğini düşündürmektedir. bunun sebebi kuvvetli ve uzun müddet maruz kalınan ultra viyole ışınlarının vücuttaki folik asidi parçalayarak aktif bir biçimde kullanımını engellemesidir. kısaca, hamilelikte solaryum konusunda net bir cevap yoktur, dolayısıyla en doğrusu 9 ay beklemek veya hekiminize ciddi olarak bu hususu danışmaktır.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

ZAMANIN MODASI:ESKİMEK

Dışarı çıkılacağı zaman hemen  bir jean ve üzerine tişört giyinip atarız kendimizi sokağa.Ne kadar da ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir