Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Sinsice Seyreden Avasküler Nekroz

Sinsice Seyreden Avasküler Nekroz

SİNSİCE İLERLEYEN HASTALIK;AVASKÜLER NEKROZ

Önce kasıkta hafif bir ağrıyla kendini gösteren ve sinsice izliyen Avasküler Nekroz yaşamı cehenneme çevirebiliyor.Fizik Iyileştirme ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Cengiz Bahadır rahatsızlık ve iyileştirme yolları hakkında mühim bilgiler verdi.
Avasküler nekroz nedir, bedende ne buna benzer sonuçlara yol açar?
Avasküler nekroz veya öte adıyla aseptik nekroz kemiklerin kanlanmasındaki bozulmaya bağımlı olarak kemik hücresinin ölmesi ile karakterize bir durumdur. Akabinde da anlaşılacağı üzere mikrobik bir olay söz konusu değildir. Bedende en birçok kalça eklemini yaratan femur kemiğini (Uyluk Kemiği) tutar. Femur kemiğinin kalça eklemi içerisinde bulunan baş kısmının dolaşımı bilinmeyen bir sebeple bozulur. Kanlanamayan kemik bölümlerindeki hücreler ölmeye başlar. Iyileştirme edilmediğinde kemik ölümünün kıkırdak altı dokuya yayılmasıyla kemiğin kilosu taşıyan üst bölümü çöker ve kıkırdak tahrip olabilir . Kıkırdağın tahrip olmasıyla eklemde bu andan itibaren onarılamayacak seviyede kireçlenme, yani artroz meydana gelir.
Avasküler nekrozun nedeni henüz bilinmemektedir. Bununla birlikte içki tüketimi, şeker rahatsızlığı, obezite, kortizon tüketimi ve derin su dalışlarıyla ilgisi gösterilmiştir. Ülkemizde bilhassa uzunca süreli kortizon tüketimi sıkça karşılaştığımız sebeplerden biridir. En sık sık 30-50 yaş grubunda meydana gelir. Bir kalçada varsa öte kalça ekleminde olma ihtimali %70’lere varmaktadır. Rahatsızlık çok sinsi seyredebilir. Bir Önce kasıkta hafif bir ağrıyla kendini gösterir. Bilhassa birçok yürümekle ve birçok ayakta kalmakla ağrı artar. Ek Olarak sonraları ağrıyı davranış kısıtlanması izler. Bilhassa kalçanın içe ve dışa dönüşlerinde kısıtlılık belirgindir. Muhtıra yaşamda rahatlıkla yapılmış olan bacak bacak üste atma, çorap giyme buna benzer Kolay hareketler yapılamaz hale gelir. Genel Itibariyle hastalar ağrı şiddetlendiği ve davranış kısıtlanması başladığında doktora başvurular. Rahatsızlık sinsi seyrederse hekim başvurusu ek olarak da gecikir.
Avasküler nekroz tanısı ne ile konur?
Erken teşhis için en mühim ipucu hastanın bilhassa kasık ağrısını ciddiye alıp doktora çabuk başvurmasıdır. Röntgen ancak rahatsızlık ilerlediğinde bulgu verdiğinden çabuk teşhis için seçilecek teşhis yöntemi kalça ekleminin MR incelemesidir. MR rahatsızlık ek olarak birinci aşamadayken teşhis konmasını olanağı sağlar .
Kalçanın avasküler nekrozunda geleneksel iyileştirme metotları nelerdir?
Kalçanın avasküler nekrozunda en mühim ve en Kolay yaklaşım kalça eklemi üzerindeki yükün azaltılmasıdır. Hastaya uzunca ayakta kalmaması ve kendisini yormaması söylenir. Bu süreçte yer değneği veya baston kullanılmalıdır. İlaç tedavileri bilhassa bifosfanat tedavileri çabuk dönemde etkilidir. Tekrardan çabuk dönemde hiperbarik oksijen ve ESWT tedavileri tesirli bulunabilir. Dekompresyon ve otolog kemik greftleri buna benzer cerrahi yöntemler çabuk olaylarda her an olmasa da kemiği çökmekden koruyabilir. İleri olaylarda ise ekleme yapılmış olan kıkırdak iğneleri eklem sürtünmesini azaltarak kireçlenmeye gidişi yavaşlatabilir. Tekrardan bu süreçte fizik iyileştirme metotları de kullanılır. Egzersiz ise hastalığın her aşamasında uygulanması gereken olan yegane iyileştirme yöntemidir.
Çok ileri olaylarda ise eklem protezi yapılması gereklidir. Ama genel itibariyle bu vakaların yaşının protez operasyonu için genç olması çok mühim bir sıkıntı olmaktadır. Çabuk yapılmış olan protezin ilerleyen yıllarda gevşemesi ve eskimesi nedeniyle 2. bir protez operasyonu gerekebilmektedir. Bu sebeple bu hasta olanlarda çabuk teşhis ve iyileştirme kalçanın kireçlenmeye gitmemesi için son derece mühimdir.
PRP tedavisi kalçanın avasküler nekrozunda seçenek iyileştirme bulunabilir mi?
PRP İngilizce “Platelet Rich Plasma” ifadesinin baş harflerinin kısaltması olup, “trombositten zengin plazma” manasına gelmektedir. Bu yöntemde ilaç hastanın kendisinin kanından hazırlandığından hemen yan tesiri olmayan naturel bir iyileştirme yöntemidir. PRP sıvısının içerdiği çok yüksek orandaki büyüme faktörleri kıkırdak zedelenmesini önlemektedir. PRP hakkında son bilgiler bu tedavinin kalçanın avasküler nekrozunda pozitif sonuçlarına ve potansiyel kullanımına uyarı çekmektedir. Bizim de deneyimlerimiz PRP yönteminin bu tedavisi kuvvet vaziyette pozitif neticelerini desteklemekte ve umut vadeden seçenek bir metot olduğuna göstermektedir.
Kalçanın avasküler nekrozunda en güzel iyileştirme çabuk tanıdır.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir