Anasayfa / HAMiLELiK BiLGiLERi / Sezaryen, sakat doğumu azaltıyor

Sezaryen, sakat doğumu azaltıyor

Sezaryen gerektiren durumlarda, normal doğumda ısrar edilmesinin, oksijen yetersizliği nedeniyle bebeklerin ölü, zihinsel özürlü ve spastik kalma riskini artırdiğı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, tüm Türkiye’de 2006 yılında toplam doğum oranı 706 bin iken, bunun 288 binini, yani yüzde 40.8’ini sezaryenle doğum meydana getiriyordu. 2007 yılında ise, toplam 766 bin doğum gerçekleşti. Bu doğumlarda ise 251 bin anne, yani yüzde 32.8’lik bir oran sezaryenle doğumu tercih etti.

Riskli doğumlarda sezaryen yapılmaması sonucu bebeklerin ölü ve özürlü doğma olasılığının arttığı bildirildi. Sezaryen gerektiren doğumlarda, normal doğumda ısrar edilmesinin, oksijen yetersizliği nedeniyle bebeklerin ölü, zihinsel özürlü ve spastik kalma riskini artırdığını anlatan Dr. Karakuş, şunları söyledi: “Sezaryen doğumun normal doğuma oranı Türkiye şartlarına göre yüzde 16 olmalı. Sakat ve ölü bebeklerin sayısını azaltmak için doğum ünitemizde son iki yıldan beri sezaryen doğumu artırma yolunda çalışma başlattık. Doğum ünitesinde ebe sayısını 6’dan 14’e, uzman hekim sayısını 4’den 6’ya çıkarttık. Bu yılın ilk 6 ayında yapılan 3057 doğumdan sezaryen doğumun normal doğuma oranı yüzde 13.4’e ulaştı. Sezaryendeki büyük artışın, özürlü ve ölü bebek oranını yüzde 70 azalttığını tahmin ediyoruz.”

Dr. Karakuş, sezaryendeki artışın hastalara kaliteli sağlık hizmeti sunmanın bir göstergesi olduğunu da belirterek, “Bu yolla sadece bebekleri değil, anneleri de kurtarmış oluyoruz. Sezaryen olması gereken doğumlarda normal doğuma gidilmemesi, annelerin travma, kan kaybına bağlı ölüm oranlarını büyük ölçüde düşürüyor” dedi

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte şeker hastalığı

Gebelikte iki tip diabet görülebilir. Bunlardan birtanesi diabetus mellitus olarak adlandırılan çocukluk döneminde başlayan ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir