Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / şeker hastalığı insülin tedavisi nedir hakkında detaylı bilgi

şeker hastalığı insülin tedavisi nedir hakkında detaylı bilgi

Diabetes-insulin

Halk arasında en fazla rastlanan hastalıkların başında gelir şeker hastalığı. Herkezin çevresinde veya aile bireylerinde  muhakkak bu hastalığın tedavisini gören bir kişi mevcuttur.

Vücudumuzun günlük enerji ihtiyacını, yediğimiz yiyeceklerdeki temel besin öğeleri olan karbonhidrat , proteinler ve yağlardan sağlar. Emilebilmesi için en minik parçalara ayrılan besin öğelerinin en önemlisi ” glikoz ” ismi verilen temel şekerlerdir . Glikoz enbaşta beyin olmak üzere vücudun tüm organlarının mühim tek besin kaynağıdır .

Şeker hastalığı insülin tedavisi nedir hakkında detaylı bilgi konulu makalemizde size çeşitli önerilemiz olacak. Tıp litaratüründe diyabet hastalığı olarak tanımlanan rahatsızlık, vücudun normalinden fazla şeker yakması olarak adlandırılır. Pankres organının görevi, vücudun kan şekerini dengelemektir.  Bu organımız midemizin arka kısmında bulunur. Pankreas çeşitli hormonlar salgılar ve bu hormonların en önemli olanı insülin hormonudur. İnsülin hormonu gerekli olarak salgılanamaz ise hücrelere şeker gitmez. Kanda aşırı insülin birikmesi olur. Buda insanlarda farklı vücut fonksiyon bozukluklarına neden olacaktır.

doktor-ve-seker-hastasi-kadin

Genel anlamda 2 çeşit şeker hastalığı vardır. Tip 1 ve Tip 2 olarak ayrılan hastalıkta Tip 1 teşhisi konulan hasta, insüline bağımlı olarak yaşamak zorunda kalır. Normalde her sağlıklı insanın mikroplara karşı korumakla görevli bir bağışıklık sistemi vardır. Pankreasta yer alan ve insülin üreten beta hücresinin normal görevinden sapması ile kendi hücrelerini yabancı olarak algılaması, onlara saldırması ve tahrip etmesiyle meydana gelen hastalıklara otoimmun hastalıklar adı verilir. Bu hastalar, insülin yetersizliği olduğundan sürekli insülin hormonunu dışardan (enjeksiyon yöntemiyle ) almak zorundandırlar. Bu tarz hastalar genelde çocuk ve gençlerden oluşur.

Tip 2 ise genel olarak görülen yetişkinlerde görülen şeker hastalığıdır. Bu hastalar insülüne bağımlı olmazlar. Pankreas insülin üretir ama insülin direnci sebebi ile vücut bunu gerektiği gibi kullanamaz.

Belirtileri ise : Fazla idarara çıkma,  çok su içme,  çok yemek yeme,  Kilo artışı veya kilo kaybı birde  aç karnına kan şekeri  126 mg/dl’den yüksek olması olarak tanımlanabilir.

 

insulin-yapilan-cocuk

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir