Anasayfa / Sedef hastalarının en büyük düşmanı stres

Sedef hastalarının en büyük düşmanı stres

Sedef hastalarının en büyük düşmanı stres
Dermatoloji Kliniği uzman doktoru Sinan Doğan , stresin sedef hastalığını tetiklediğini vurguladı . Sedef hastalığını tamamen iyileştiren bir tedavi olmasa da hastalığın kontrol altına alınabildiğini ifade etti . Dr . Doğan , deride kırmızı renkli zemin üstünde sedefi – beyaz renkli kepeklenmelere neden meydana gelen döküntülerle kendini gösteren sedef hastalığı ile ilgili şu bilgileri verdi: ” Özellikle diz , dirsek ve saçlı deri benzeri bölgelerde görülen , ara ara şiddetli kaşıntılı ve tekrarlayıcı bir rahatsızlık . Sedef hastalığını tetikleyen en mühim faktör stres ve sıkıntıdır . Onun dışarısında enfeksiyonlar , hatta bazen minik bir diş çürüğü , geçirilen ağır hastalıklar , operasyonlar , kullanılan bir takım ilaçlar , deriyi zedeleyen yanık ve travmalar benzeri farklı etmenler sedef hastalığını uyumlu bünyeli kişilerde tetikleyebilir . Çoğunlukla vurdumduymaz kişilerde birçok görülmez , hassas ve her şeyi kafaya takanlarda görülür . Bunun amaçlı kolay değil olsa da stresten uzak durmaya çalışmalıyız . Hastalığın şiddetinde yazın biraz azalma olabilmektedir , kışın deride kuruluk ve enfeksiyonlar ile artabilir . Çocuklarda sedef hastalığını özellikle enfeksiyonlar tetikler . Bu nedenle bademcik iltihabına ve diş çürüğüne dikkat edilmelidir . Sık bademcik iltihabı meydana gelen çocuklarda aylık penisilin yapılabilir . ”

‘SEDEF HASTALIĞININ ÇARESİ YOK ALGISIYLA TEDAVİYİ BOŞ VERMEK ÇOK YANLIŞ’

Hastalığın kesin bir rehabilitasyonu olmaması sebebiyle çoğu sedef hastasının endişeye kapıldığını dile getiren Doğan , şu biçimde konuştu: ” Toplumda genel kanı ‘sedefin çaresi yok’ . O zaman şeker ve tansiyon benzeri hastalıkların da çaresi yok fakat ilaçlar ile kontrol altına alınabiliyor . Hastalar bilmelidir ki alanında uzman bir dermatoloğa düzenli biçimde başvurdukları zaman onların da hastalıkları kontrol altına alınabilir . Doktorları , ilaçları yan etkileri de göz önünde bulundurarak seçip uygulayacaktır . Çoğalış sedef hastalarının umutsuzluğa kapılmasına sebep yoktur . ”

Sedef hastalığının nihai yıllarda üzerine en çok araştırma yapılmış olan hastalıklardan biri olduğunun altını çizen Doğan , ” Psoriasis amaçlı yeni pekçok tedavi geliştirilmiş ve geliştirmeye devam edilmektedir . Bu işin uzmanı dermatoloji uzmanları ile rahatsızlık yüksek oranda kontrol altına alınabilmektedir . Sedef hastalığı amaçlı basamak rehabilitasyonu uygulanır . Hastalığın şiddeti , hastanın beklentisi , tırnak ve eklemlerin etkilenmesi , başka hastalıklarına göre tedavi planlanır . Sedef hastalığında sadece krem rehabilitasyonu yoktur . Hap , belli iğneler , serum , ışık rehabilitasyonu benzeri seçenekler doktor kararıyla uyumlu hasta olanlarda uygulanabilir . ” dedi .

SEDEF DÖKÜNTÜLERİNİN GÖRÜNÜR OLMASI HASTALARI DEPRESYONA SÜRÜKLEYEBİLİR

Sedefin , hasta olanların dış görünüşünü etkilemesinin psikolojik sorunlara yol açtığını kaydeden Doğan , şu biçimde devam etti: ” Yapılmış Olan araştırmalarda , sedef hastalarında yaşam kalitesinin nerdeyse kanser hastaları kadar düştüğü görülüyor . Rahatsızlık rahatlıkla görülebildiğinden hastalar toplumdan uzaklaşarak , depresyona girebiliyor ve bu da bir kısır bir döngüye neden olarak hastalığı şiddetlendiriyor . Bu nedenle hasta olanların büyük bir çoğunluğu psikiyatrik desteğe gereksinim duyuyor . “

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Dalyan Köfte Tarifi

Dalyan Köfte Tarifi İçingereken Malzemeler 1 kilogram dana kıyma 2 adet soğan(rendelenmiş) 1 su bardağı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir