Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Şaşılık Tedavisi

Şaşılık Tedavisi

Şaşılık Tedavisi
Uzmanı Opr . Dr . Candan Karaca , şaşılık nedir? , şaşılığın sebepleri , şaşılığın belirtileri ve tedavi şekilleri ile ilgili bilgiler verdi .
Opr . Dr . Candan Karaca , şaşılığın oluşmasında tek bir neden olmadığını , ailede gözünde kayma meydana gelen varsa çocuklarda şaşılığın görülme ihtimalinin artığını ifade ederek , şaşılık tedavisinde erken teşhisin önemli olduğunu söyledi .
Şaşılığın oluşmasında tek bir neden olmadığını , ailede gözünde kayma meydana gelen varsa çocuklarda şaşılığın görülme ihtimalinin artığını belirten Opr . Dr . Candan Karaca , şaşılık tedavisinde erken teşhisin önemine dikkat çekti .
” Şaşılık nedir: Şaşılık veya göz kayması gözlerin düz bakış pozisyonunu kaybederek farklı yönlere doğru bakmasıdır . Gözlerden bir tanesi tam karşıya bakarken ötekisi içe , dışa , yukarıya veya aşağıya bakma durumunda olabilir . Kayma durumu sürekli olabileceği gibi ara ara da ortaya çıkabilir . Görülme sıklığı , yaklaşık olarak yüzde 4’tür . Kız ve erkek çocuklarda aynı sıklıkta görülmektedir .
ŞAŞILIKTA ERKEN TEŞHİS
Şaşılık tedavisinde erken teşhis çok önemlidir . İlk göz muayenesi için geç kalındığında çocukların gözlerinde estetik problemlerin yanı sıra müebbet sürecek görme azlığı sorunları da oluşabilmektedir . Doğumdan hemen sonra ve çocukluk döneminde çocukların göz şikayeti olmasa bile düzenli olarak mutlaka uzman bir göz hekimine muayene olması gereklidir .
ŞAŞILIĞIN NEDENLERİ
Şaşılığın oluşmasında tek bir neden bulunmamaktır . İşte şaşılığın nedenleri:
Sorunlu hamilelik dönemi , doğumun problemli olması , çocuğun gelişiminde geçirdiği hastalıklar şaşılığa yol açabilir .
Şaşılık için genetik yatkınlık da söz konusudur . Ailede gözünde kayma meydana gelen varsa çocuklarda şaşılığın görülme ihtimali artmaktadır .
Çocukluk döneminde yani 2 yaşından sonra görülen şaşılıklarda çoğunlukla neden göz bozukluklarıdır .
Şaşılığa yatkınlığı meydana gelen bir çocukta gözdeki kayma ateşli bir hastalık veya bir travma ( düşme , operasyonlar , kazalar ) sonrası başlayabilir .
Göz kaslarımızın hareketini yöneten merkez beyindedir . Bu nedenle sinirlerde oluşan felçlerde gözde kaymalara neden olur .
Geçirilen kazalar , kafa travması , ateşli hastalıklar ve ileri yaşta hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi bazı durumlarda göze gelen sinirlerde felçler oluşabilir .
Bu şekilde oluşan şaşılıklarda tedavi felcin kalıcı olup olmamasına bağlı olarak değişebilir .
Kas felcine bağlı gelişen kaymalar çocuklarda göz tembelliği büyük yaş grubunda çift görmeye neden olabileceği için mutlak rehabilitasyonu gereklidir .
ŞAŞILIĞIN BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Şaşılığın belirtileri ve tedavi şekilleri: Gözde paralelliğin kaybolması , göz sulanması , Ağrı , baş ağrısı , çift görme , üç boyutlu görüntünün kaybolması , bulanık görme , baş ve yüzün bir yana dönük olması gibi sebepler şaşılığa neden olmaktadır .
Şaşılığın tedavi şekli ise tipine bağlı olarak değişir . Çoğunlukla gözlük , prizma veya cerrahi tedavi uygulanır . Şaşılık tedavisinde üç basamak uygulanır . Mümkünse altta yatan neden tedavi edilir .
Göz tembelliği tedavi edilir . Ameliyatları gözlerin aynı noktaya bakması temin edilmeye çalışır . Tedavi ne kadar erken olursa , göz tembelliği ihtimali azalır .
Bazı şaşılıklar ameliyatsız tedavi ile düzelirken , bazıları yalnıza ameliyatla düzeltilebilir . Ender bazı şaşılıklarda başarılı tedavi imkanları yoktur .
Ancak son zamanlarda , eskiden rehabilitasyonu mümkün olmayan birçok şaşılık çeşitlerinde tedavi yapılabilmektedir

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir