Anasayfa / SAÇ BAKIMI / Şampuan Seçerken dikkat edilecek hususlar

Şampuan Seçerken dikkat edilecek hususlar

SAÇ BAKIMIŞampuan saç bakımında ilk akla gelen bakım malzemesinden biridir. bu yüzden şampuanınızı şeçerken saçınızın yapısına ve gereksinimine uygun olanları tercih edin. raflara dizili en hoş ambalajı şeçmek yada hoş kokanı tercih etmez bazen hüsranla sonuçlanabilir. Bu durumun yaşanmaması için özellikle saçınızı doğru teşhis etmelisiniz. saçınızı şampuanlamadan önce saçınızı mutlaka fırçalayın. böylece saçınız birikmiş olan tozlardan arınacak ve şampuanın etkisi artacaktır.

Şampuanı ilk olarak avcunuza sonra saçınıza dökün. şampuanlama sırasında parmak uçlarınızla saç drinize hafifi masaj yaparak kan dolaşımınızı hızlandırın. saçınız şampuanalıyken, seyrek dişli bir tarakla tarayın. Ilık suyla bolca durulayın sonra parlaklık kazandırmak için dipleden uçlara soğuk su tutun.

Yağlı Saçlar: Saçınızı sabah yıkadığınızda akşam dipleri parlıyor ve parmağınızı cildinizin üzerine ovuşturduğunuzda yağlı hissi veriyorsa  saçınız 10 ila 12 saat içinde yağlanıyorsa saçınız yağlı demektir ve saçınızı yağlı saçlar için üretilmis krem içermeyen arındırıcı şampuanları tercih etmelisiniz.

Kuru Saçlar İçin: saçlarınızı yıkadıktan 2 veya 3 gün sonra yağlanıyorsa kuru saçlara sahipsiniz. Kuru saçlarda nem ihtiyacı olduğundan kuru saçlar için üretilmiş kremli sampuanları kullanmalısınız. saçınızın dipleri hariç her yanını boyadan boyaya saç kremi uygulayın ve 3 dakika bekleyin ve kayganlık gidene kadar durulayın. saçlarınızdaki ışıltıyı arttırmak için saç maskeside kullanabilrisiniz. iyi sonuç almak için maskeyi saçınızda 5 dakika bekletmeniz yeterlidir.

Normal Saçlar: Saçınızda her hangi bir kimyasal işlem yoksa 1 veya 2 gün içinde yağlanıyorsa uçları sağlıklı ise ve kolay taranıyorsa normal saçlara sahipsiniz demektir. Normal saçlar için üretilen şampuanları tercih etmelisiniz.

İnce ve Cansız Saçlar: hacimsiz saçlar çoğu zaman farklı ürünün,  özelliklede saç kremlerinin kullanılması sonucu olusuyor. daha hafifi bir ürüne geçebilir  yada bir kaç gün boyunca kullanmaya ara verebilirisiniz.

İnce telli saçlar için üretilmiş şampuan kullanmanızda fayda vardır. Ayrıca saç sorunlarıda kırılan uçları düzleştirmede etkili. Parmaklarınızın arasına 1 damla alarak yıpranmış saç uçlarına uygulayabilirsiniz.

Düzenli Boyanan Saçlar: periyodik olarak boyanan saçların pH dengesi de değişken olur. bu saçlarda yumuşak şampuan seçmek ve saç cildine uygun ürünler kullanmak gerekir. Ardından boyalı saç için uygulanacak bir maske yada rahatlatıcı bir krem saçın ihtiyacını karsılıycaktır.

Dalgalı ve Kıvırcık Saçlar: Dalgalı saçlar genellikle kuru olduğundan, nemlendirici içeren şampuan kullanmak  gerekiyor. Ayrıca saç kremi kullanmanız daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Saç Kırıklarının Nedenleri

Bu makalede saç kırıklarının önlenmesi amaçlı saç türünüze yönelik 2 metot bulunuyor Sıcak Yağ Bakımı ...

bir yorum

  1. çok güzel açıklamışsınız.şaçlarımızı yağlarla beslemelimiyiz acaba?ne tür yağlarla beslemeliyiz?cevaplarsnız sevinirim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir