Anasayfa / KİLO VERME ZAYIFLAMA / Sağlıklı Kilo Vermek İçin Tavsiyeler

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Tavsiyeler

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Tavsiyeler

Sağlıklı kilo vermek kulaktan dolma bilgilerle gerçekleştirebileceğiniz bir eylem değildir. Her şeyden önce mutlaka doktorunuzla görüşmeli uyguladığınız beslenme programları hakkında onu bilgilendirmelisiniz. Hayatı kolaylaştırmak için bulduğumuz onca teknoloji bu gün bir bakıma sağlığımızı tehdit ediyor.

Sağlıklı ve Hızlı Zayıflamak

Kilo vermek için ne yapabilirim sorusu her 4 kişiden birinin fazla kilolarla başının dertte olduğu ülkemizde oldukça sık karşılaşılan bir soru. Öncelikle bol bol su içmeye ihtiyacımız var. Şu cümle “Sağlıklı yaşam için yediklerimize dikkat etmeli düzenli spor yapmalıyız.” ilk okul 3. sınıftan beri durmadan tekrar ettiğimiz ama çok azımızın uygulayanların sayısı az gibi görünüyor.  Fazla kilolardan kurtulmak için diyet sürcine girmeden önce mutlaka doktor kontrolünden geçmenizi öneririm. Her vücudun ihtiyaçları ve tepkileri aynı olmayabilir. Başarılı bir diyet hikayesi duyduğunuzda aynısını yaparsam ben de zayıflarım demeyin.

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

Zayıflamak için diyet haplarından tutun mide ameliyatına varana kadar bir çok yöntem denendi, halen deneniyor. İnsanımız her şeyin hızlı kolay ve pratik olanını talep ediyor. Diyet yapmadan zayıflamak mümkün mü? Evet mümkün fakat bu soruya hızlı kilo vermek kelimelerini de eklerseniz aradığınız cevap bu makalede yok sayfayı kapatabilirsiniz. Spor yapmadan hızlı kilo vermek derdinde olanlara sesleniyorum vücudun yedek parçası yok arkadaşlar hor davranmayın. Odaklanmanız gereken şey hız değil sağlıktır. “Mucize zayıflama hapı” çok aşina olduğumuz bir slogan değil mi? Çevremizde o kadar çok mucize var ki ümitlerimizle beslenen… Ben size burada bu tarz bir mucizeden bahsedemeyeceğim. Doğal zayıflama yöntemlerine odaklanın kestirmeden gitmek bu konu için işe yaramaz. İnanmadığım bir konuyu size doğruymuş gibi anlatmam mantıklı değil zaten. Ayrıca hızlı verilen kilolar aynı hızla geri gelecektir, vücudunuzda meydana gelen yıkımı anlatabilecek tıbbi bilgim zaten yok ama tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

Hedef sağlıklı bir hayat olmalı diyet yapma hedefi, sıfır beden algısının kurbanı olmayın.

Spor Yapmadan Zayıflayabilir Miyim?

Hızlı yaşamak ve zamanı verimli kullanmak kavramlarının önemini giderek arttırdığı bir çağda yaşıyoruz. Zamanı verimli kullanmak başlı başına bir makale konusu şimdi oraya girmeyelim. Biz Türkler her şey için zaman bulabiliriz fakat kitap okumaya spor yapmaya ve benzeri fayda getirisi yüksek etkinlilere maalesef zaman bulamayız. Vücudumuzda biriken 1000gr yağı eritmek için 7000 ila 7250 kalori harcamamız gerekiyor. Matematiksel olarak haftada 500gr vermek için harcamanız gereken kalori miktarı fazladan 3500 kalori olarak karşımıza çıkıyor. Bir hafta boyunca 0,5 kg verebilmek için günlük 500 kalori fazladan harcamanız gerekiyor. -250 kalori ekmeği hayatınızdan çıkararak kolaylıkla elde edebileceğiniz bir değer. Geriye merdiveneri yürüyerek çıkmak gibi alışkanlıklar kazanmak kalıyor. Bayan veya erkek fark etmez evde egzersiz amacı ile ip atlayabilirsiniz, fitness veya plates yapabilirsiniz. Kısaca 3 kuruşa beş köfte yok arkadaşlar. Ayrıca o köfteler ekmeksiz yenecek!

Diyet Sürecine Hazır mısınız?

Hayatta başarılı olmak için vır vır vır… tamam tamam o konuya girmiyorum 🙂 Psikoloji başarıya giden yolda en iyi arkadaş yada tam tersi düşman olabilir. Her şeyden önce hedefinize odaklanın, kilolarımla mutluyum diyorsanız bunu aynada gözlerinizin içine bakarak söylemeyi deneyin. Gerçekten mutlu olduğunuzu düşünüyorsanız da sizi mutsuz edecek bir serüvene girmeyin. Diyet yapayım derken kilo almanız içten bile değil. Çok güçlü bir motivasyon kaynağına ihtiyacınız var, bu kaynak her ne ise onu her gün görebileceğiniz bir yere not alın.

Zayıflamak yada Fit Olmak

Fazla kilolardan kurtulmak, fit bir vücuda sahip olmak ve şişmanlıktan doğacak kalp rahatsızlığı, diyabet, karaciğerde yağlanma ve daha ismini sayamadığım onlarca hastalığın muhatabı olmamak. İşte bunlar kendinize koyabileceğiniz makul hedefler. Sakın kimin neye göre belirlediği bile belli olmayan sıfır beden takıntısına kapılmayın. Unutmayın ki bir defa yaşıyoruz, ailemiz sevdiklerimiz ve sevenlerimiz ile bu hayatı yaşamak en güzel yöntem. Sağlık her şeydir, imaj kime göre neye göre?.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Tavsiyeler

 1. Su için, su metabolizmanızı rahatlatır, vücudu zararlı toksinlerden arındırır.
 2. Sabah kahvaltılarını atlamayın, günün en önemli öğünü kahvaltıdır.
 3. Yasaklar koymayın, çoğu zaman yasaklanan şeyi daha da cazip kılmaktan başka işe yaramaz. Canınız istiyorsa az yiyin.
 4. Ödülleriniz olsun.
 5. Bol bol su için.
 6. Ekmeği hayatınızdan çıkarın.
 7. Tuz tüketiminizi kontrol altına alın, yemeklere sonradan tuz ilave etmeyin. Bir süze sonra böyle bir ihtiyacınızın kalmadığınız fark edeceksiniz.
 8. Sebze ağırlıklı beslenin.
 9. Yağ yakıyorum diye yağlardan mahrum kalmayın. Zeytin yağı tereyağı tüketin.
 10. Şekerden uzak durun, şeker tüketimini kontrol altına almak için meyve yiyebilirsiniz.
 11. Aç kalmayın kontrollü yiyin
 12. Plan yapın ve planlarınıza sağdık kalın, böylece hayatınızı da düzene sokmuş olacaksınız.
 13. Lütfen sıkça su için.
 14. Yemekten 20 dakika önce bir bardak su için.
 15. Günde en az iki öğün yiyin ara öğünler olmasın. Açlığınızı bastıramıyorsanız, yumurta, elma greyfurt veya yulaf ezmesi gibi şeyler tüketebilirsiniz.
 16. Sürekli açlığı düşünmeyin, hayatınız normal seyirinde devam ediyor. Siz sadece işlerin saglik-icin-su-icindağınık olan gidişatını toparladınız.
 17. Uzun süre aç kalmayın, metabolizmamız tedbir amaçlı açlık moduna geçebilir bu durumda yağ depolamaya başlayacaktır.

Kilo vermenin faydaları

 • Kilolu olmanın getirdiği sağlık sorunları ile muhatap olmazsınız.
 • Daha estetik bir dış görünüme sahip olacaksınız.
 • Enerjiniz yüksek olacak, kendinizi hafif hissedeceksiniz. Gereksiz bir yükün taşıyıcısı olmayacaksınız.
 • Eskisi kadar kolay hastalanmayacaksınız ve iyileşme süreciniz aha kolay olacak.
 • Genç ve dinamik bir imaja sahip olacaksınız.
 • Tüm bu maddelerin sonucu olarak mutlu olacaksınız.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Bebeğinizin Gelişimi Boy Ve Kilo Artışları

Ağırlık: Yeni doğan çocuklarda, üç-beş gün içinde , normal koşullarda doğum kilosunun % 10’unu vermekte. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir