Anasayfa / SAĞLIKLI VE DENGELi BESLENME / Sağlıklı bebek için sizde sağlıklı beslenin

Sağlıklı bebek için sizde sağlıklı beslenin

Saglıklı çocuk için sizde sağlıklı besleninSağlıklı Bir Çocuk İçin Sağlıklı Beslenin! Ana adayını ne yerse bebeği de onu yer, ana adayı ne içerse bebeği de onu içer! Kendisinin sağlığınızdan geçtiyseniz dahi bebeğinizin sağlığı için gebelik başladığı andan bu yana ana sütünden bebeğiniz kesilene civarında ne yemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Ana karnındaki çocuk sizin yediğiniz besinlerden vitamin mineral protein …. alarak kendisinin vücudunu, organlarını, iç organlarını ve beynini geliştirecek ve gelişmesini tamamlayacaktır. Her bitkiye, her sebzeye ve her meyveye bu gelişme aşamasında bebeğinizin gereksinimi vardır. Ve unutmayın o çocuk sizin bir parçanız, parçadan da diğer canınızdır. Onun sağlıklı olması yaşamda her şeyden mühimdir. İşte bu nedenlerden dolayı’Sağlıklı bir çocuk için sağlıklı beslenin’ diyoruz ana adaylarına ve elimizden geldiğince profesyonel doktorların tavsiyelerini sizler ile paylaşmaya çalışıyoruz.

Sağlıklı Bir Çocuk İçin Sağlıklı Beslenin: Protein;

sağlıklı bir beslenme gebelikHamilelik çağında bir bir hücre ile canlılığını ve yaşadığını gösteren bebeğiniz doğum anına civarında tahmini 3,5 kilogram civarında büyüme zamanı birçok sayıda hücreye dönüşmesi ve birçok çabuk bir gelişme sürecinden geçmesi ile mümkündür. Bu sebeple bebeğinizin beslenmesine yol verici plesantanın gelişmesi için protein birçok mühim bir faktördür. Bebeğinizin hayatını içerisinde sürdürdüğü sıvı/akışkan bebeğinizi türlü şok ve travmalardan korur ve bu sıvı/akışkan protein içermektedir.

Protein Kaynağı Yönünden Zengin Kalan Besinler: yumurta, balık, et, süt, yoğurt, tavuk, peynir, kuru baklagiller, fındık, ceviz…. Benzer sürede bu besinler protein ile beraber kalsiyum, demir ve B vitamini yönünden de zengin kalan besinlerdir.

Bebeğinizin İskelet Yapısının Tam ve Sağlıklı Gelişimi İçin: Kalsiyum:

Büyümenin son çağında iskelet dokusunun süratle gelişmesi ve mineralleşmesi anında ek olarak çok kalsiyuma gereksinimi vardır. Gelişmesini sürdüren fetusun diş köklerinin ve kemik köklerinin meydana gelmesi ve büyümesi için de kalsiyum son derece mühim ve gerek kalan bir mineraldir. Bayan hamileliği süresince yeteri civarında kalsiyum almaz ise bebeğin gelişimde gereksinim duyacağı kalsiyum ana adayının kemiklerinde yer alan kalsiyum ile gelişmesini tamamlayacaktır. Bu da demek oldu ki; gebelik dönemin de ya da doğum sonrasında annenin dişinin dökülmesi gebelik çağında olması gerektiği kadar kalsiyum almamasına ve bebeğin kalsiyum ihtiyacını anneden karşılaması sonucu olarak gerçekleşecektir.

Kalsiyum Kaynakları: süt ve süt ürünleri, tahıl ürünleri, kuru baklagiller, kurutulmuş meyveler, pekmez, susam, fındık, fıstık, limon, çilek…

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Maden Suyu Kullanmanın Faydaları

Bazı çalışmalar şişelenmiş maden suyunun her gün içilmesinin genel sağlık ve refahı artırmaya yardımcı olabildiğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir