Anasayfa / SAÇ BAKIMI / Saçlarınızı Ne Sıklıkla Şampuanlamalısınız?

Saçlarınızı Ne Sıklıkla Şampuanlamalısınız?

Saçlarınızı Ne Sıklıkla Şampuanlamalısınız?
Saç uzmanları arasında bile saçlarınızı ve kafa derisini ne sıklıkla şampuanlamak gerektiği dair bir çok tartışma var . İdeal olarak saç ve kafa derinizin ihtiyacı meydana gelen bir şampuanlama düzeni edinmelisiniz .
Saçlarımız ve cildimiz natürel olarak sebum ile nemlenir . Sebum olmadan cildimiz kuruyup pul pul olabilir , böylece çevredeki istenmeyen faktörlere karşı hassas hale gelir . Peki eğer yağlı saçlarınız varsa ne yapacaksınız?
Şampuanı kullanmalı mısınız?
Her gün şampuan kullanmak aslında yeni bir alışkanlık . 1950’li yıllarda kadınlar saçlarını haftada bir kez yıkardı ve bu da genelde kuaförlerde yapılırdı . Bu , şampuanın herkesin kullanımı için artmasıyla hemen evde yıkamaya dönüştü . Ama saçları her gün şampuanlamalı mısınız yoksa 50’lerin kadınlarının bir bildiği mi vardı?
Cevap kişisel tercihlere göre belirlenir . Uzmanlar saçları ve kafa derisini sıklıkla yıkamanın iyi olmadığını düşünüyorlar . Bazıları şampuan kullanılmasının sınırlandırılmasını öneriyorlar çünkü sıklıkla saçları yıkamak aşırı sebum üretimine sebep oluyor . Bazıları ise sebumdan düzenli olarak arınmanın gözenekleri ve saç köklerini artıklardan temizlediğini ve cilde iyi geldiğini söylüyor .

Onların öğütlerine rağmen , 2007’de Avusturalyalı bir radyo sunucusu saçlarını 10 yıldan fazladır yıkamadığını itiraf etti . 500 dinleyici 6 haftalık gönüllü bir deneme sürecine girdi . %86’sı saçlarında yıkama yapmadıkları süre için olumlu veya olumsuz herhangi bir değişiklik olmadığını belirtti .

Seçenekler
Soru hala aynı: Saçlarımızı ne sıklıkla şampuanlamalıyız? Bunun kolay bir cevabı yok , ama olası en iyi cevap saçlarınız ve derisi için doğru olanı yapmak .

Saçlarınız inceyse günlük olarak yıkama ihtiyacı duyabilirsiniz . Kalın ve kıvırcık saçlarınız varsa 3 günde bir yıkamak daha uygun olur . Bazı insanlar saçlarını şampuanladıktan sonraki gün saçlarının parladığını da farkedebilirler .

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Saç Kırıklarının Nedenleri

Bu makalede saç kırıklarının önlenmesi amaçlı saç türünüze yönelik 2 metot bulunuyor Sıcak Yağ Bakımı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir