Anasayfa / RÜYA TABİRLERİ / Rüya Tabirleri

Rüya Tabirleri

Rüya nedir? Bu sorunun yanıtı yüzyıllar boyunca verilmeye çalışılmış, rüyaların sırrı çözülmek istenmiştir. Doğru cevap ancak son yüzyılda bulunabilmiş, rüya tabirleri anlamlı olmaya başlamıştır. Gerçek uyanık yaşamda bizler beyinlerimizi kontrol edebiliyoruz ve ne kadar kontrol edebilir isek günlük hayatımızda o derece başarılı oluyoruz. Ancak uyku sırasında beynimiz kontrolümüz dışına çıkmakta ve kendi bildiği gibi çalışmaktadır. Bu işlemler esnasında beyin yaşananları gözden geçirmekte, eldeki bilgi ve içinde bulunulan şartlar, çevre faktörleri gibi yaşamı etkileyen tüm unsurları bir arada değerlendirmekte, gereksiz bilgileri atıp, gerekli olanları kaydetmekte, kayıtlı bilgileri düzenlemekte, bazı hesaplar ve öngörüler yapmaktadır.

Beyin bu faaliyetler sırasında en hızlı bilgisayardan bile daha hızlı çalışmakta, uykunun REM hali ortaya çıkmaktadır. Hızlı göz hareketleri / Rapid Eye Movement adı verilen bu evrede gözler çok hızlı bir şekilde hareket etmektedir. Bilin ki bu esnada beyin bilgileri düzenlemekte (bilgisayardaki disk birleştirme gibi) ve aynı anda deneyimler, öğrenilen bilgiler, korkular, sevinçler, üzüntüler, umutlar, vicdan azabı, içhesaplaşma, hayaller bir arada değerlendirilmekte, bunlar bir senaryo dahilinde rüya olarak canlandırılmaktadır.

Bu düzenleme anında bazı şekiller, semboller, olaylar, sayılar, ses veya görüntüler olarak canlandırılmakta ve rüya adını almaktadır. Rüyalar insanlık tarihinin ilk zamanlarından beri ilgi çekmiş ve anlamı çözülmeye çalışılmıştır. Bilgi paylaşımının zirveye çıktığı günümüzde görüldü ki tüm insanlık için bir çok sembol benzer şeyleri ifade etmektedir. Örneğin rüyada eski sevgiliyi görmek, bazı pişmanlık ve vicdan azaplarını temsil ederken, rüyada kağıt para görmek şu anda bir takım sıkıntılar çekmekte olduğunuzu ancak yakında durumun düzeleceğini simgelemekte, rüyada köpek görmek ise sezgi, sadakat, cömertlik, koruma, ve sadakat işaret etmektedir.

Rüya tabirleri genellikle ilk çağlarda tanrıların mesajı olarak algılanmış olup, günümüzde doğu kültürlerinde genellikle insanları korkutma, düzene sokma veya bol keseden ganimet kazanmak, düşmanı yenmek, cariye elde etmek, güzel kadınla evlenmek veya zengin koca bulmak mesajları verirken batı kültürlerinde psikoloji ve psikiyatri bilimlerinin gelişmesiyle insanın ruh halinin yansıması, ihtiyaçlarının gösterilmesi olarak açıklanmaktadır.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Rüya Tabirleri C Harfi

CACIK Rüyada cacıkla ilgili bir şey görmek başınızdan geçecek bir olay yüzünden üzüntü duyacağınıza işaret ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir