Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Regl Sancıları İçin E Vitamini Kullanın

Regl Sancıları İçin E Vitamini Kullanın

Regl sancıları kabus gibidir. Bel, bacak ve karın ağrısı günlük; hatta bazen sosyal yaşamı bile etkiler ve hayat işkenceye dönüşür.

Bilim adamlarının araştırmaları, mensturasyon (regl) döneminde E vitamini almanın özellikle genç kadınlarda fazlaca görülen sancıları azalttığını ortaya koydu. Mensturasyon öncesi ve ilk günlerinde günde 200 mg E vitamini kullandırılan kadınlarda sancıların azaldığı tespit edildi. Özellikle fazla sancı çekenlerde ağrıların azalma olasılığının çok daha yüksek olduğu vurgulandı. İngiltere’de yayınlanan British Journal of Obstetrics’de yer alan makalede, mensturasyon sancılarının çok sayıda kadının günlük hayatını etkileyebildiği, iş kayıplarına yol açabildiğine dikkat çekildi.


E vitamini ne işe yarar

Güçlü bir antioksidandır. Bazı toksik maddelerin olumsuz etkilerini azaltır. E vitamini eksikliğinin meme tümörü vakalarını artırdığı gözlemlenmiştir. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalarda da özellikle meme kanseri olan kadınların diyetine besinsel E vitamini takviyesi yapıldığında iyiye gitme görülmüştür. Kanında normal veya yüksek düzeyde E vitamini olan kadınlara göre, kanında düşük düzeyde E vitamini olan kadınlar beş kat daha fazla meme kanseri riskiyle karşı karşıyadır. E vitaminini karşılamak için en doğru yol, E vitamini içeren besinlerin bolca ve sıkça tüketilmesidir. E vitamini düşük yağ ve yüksek lif içeren diyetlerle birlikte tüketildiklerinde etkinlikleri en üst seviyeye çıkar.
 
E vitamini bakımından zengin bazı besinler şunlar:

Badem

Fındık

Dolmalık fıstık

Patlamış mısır

Tahin

Kabak çekirdeği

Dolmalık biber

Kıvırcık

Nane

Sivri biber

Kereviz yaprakları

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir