Anasayfa / HABER MAGAZiN / Regl Döneminde Kadınların Çektiği Sıkıntılar

Regl Döneminde Kadınların Çektiği Sıkıntılar

adet

Birçok kadının korkulu dönemi olan adet döneminde bireyler daha farklı bir kişiliğe bürünmektedirler. Adet döneminde en çok ruhsal sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Sıklıkla karşılaşılan ruhsal sorunlardan bazıları, mutsuzum, kendimi çirkin hissediyorum, kendimi değersiz hissediyorum, sürekli bir şeyler yemek istiyorum, başım ağrıyor, işe gitmek istemiyorum, her yerim ağrıyor gibi bir psikolojiye bu dönemde fazlaca rastlanmaktadır. Özellikle de sürekli bir şeyler yemek isteyenler için adet döneminde sağlıklı kalmak için 6 anahtar besini öneriyoruz. Regl dönemi her ayın yaklaşık 1 haftası gibi bir süreyi kapsamaktadır. Bu dönemden çok kısa bir süre önce ve bu dönem süresince görülen ve bazı duygusal, somatik ve davranışsal semptomları meydana getiren döneme, adet dönemi ruhsal sorunları da denilmektedir. Hatta bu dönemde yaşanılan birçok semptom günlük yaşantının gidişatını bozacak derece bir özelliğe sahip ise bu dönemde ki durumlara premenstrüel disforik bozukluk adı da verilmektedir. Bu semptomlar ortalama kadınların %70’inde görülmektedir. Fakat premenstrüel disforik bozukluk kadınların çok azında görülmektedir.

Adet döneminde karşılaşılan sorunlar depresyon belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Bu dönemde kadınlar mutsuzluk, karamsarlık, gereksiz ve anlamsız ağlama, intihar fikirleri, ölme isteği, çaresizlik hissi, yalnız hissetme, her şeye çok çabuk sinirlenme, duyguların çok kısa süre içinde değişiklik göstermesi, ilgi duyguyu işe veya aktiviteye karşı artık ilgi duymama, sürekli yorgun hissetmek, her şeyden bıkmış bir yapıya sahip olmak, iştahsızlık, uykusuzluk veya aşırı uyuma isteği, unutkanlık, bulunduğu ortamdan çok çabuk sıkılma, çok terleme, çarpıntı, kas veya eklem ağrıları, kilo alımı, göğüslerde hassasiyet gibi birçok durumla baş etmek zorunda kalmaktadırlar. Adet döneminde salgılanan hormonlar sebebi ile kadınlar şiddetli depresyona girebilirler. Bazı durumlarda kimseyle konuşmak istemezler hata evden günlerce çıkmazlar. Kadınlar bu dönemde içinde bulundukları psikolojiye bağlı olarak hem iş yerlerinde hem de eğitim gördükleri ortamda gerekli performansı gösteremeyebilirler. Aynı zamanda bu ortamlarda bulunan kişilerle  çatışma içine girmeleri de olası bir durumdur. Bu dönemde bireylerin verimi düşeceğinden gerek iş ortamında gerek ise eğitimi kapsamında belirli olumsuzluklar yaşaması olası bir durumdur. Aynı zamanda bu dönemde bireyler aşırı yeme isteği içinde bulundukları için de maddi hasarlar ile karşı karşıya kalabilirler.

Regl döneminde salgılanan hormonlar nedeni ile kadınlarda meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişikliklerin birtakım olumsuzluklara neden olmasını önlemek için kadınların etrafında ki insanların bu dönemde mevcut bireylere yardım etmeleri gerekmektedir. Bu dönemde bireyler daha çok içlerine kapanık olacaklarından ve daha sinirli bir yapıya sahip olacaklarından insanların bu durumu bilerek daha çok alttan almaları gerekmektedir. Bireyler özel günlerinde daha çok yemek yemek isterler. Bireylerin bu isteklerini eleştirmemeli ve onlara anlayış gösterilmelidir. Aynı zamanda kadınlar bu dönemde daha yorgun bir yapıya sahip olacakları için normal hayatlarında sahip oldukları bünyesel yetenekler ile bu dönemde ki yeteneklerini sergile biçimlerini yargılamamak gerekmektedir.

 

Bu dönemde sıkıntılarınızı bir nebze olsun azaltacak moiva firmasının regl dönemindeki kadınlara özel olarak hazırladığı mutluluk paketlerini www.moiva.com.tr adresinden satın alabilirsiniz. Moiva hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Candino Saatlerin En Yeni Modelleri

Candino saatleri dünyada bilinen ve kullanım açısından en çok tercih edilen saat aksesuarlarından biridir. Kullanırken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir