Anasayfa / HAMiLELiK BiLGiLERi / Preeklampsi Gebelik Zehirlenmesi Nedir

Preeklampsi Gebelik Zehirlenmesi Nedir

Gebeliğe bağlı ortaya çıkan ve anne ile bebeğin her ikisinin birden sağlığını hatta yaşamını tehdit edebilen en önemli bir rahatsızlıktır. Gebeliğin son üç ayında ve loğusalığın ilk günlerinde görülen tansiyon yükselmesi, ödem ve idrarda protein bulunması ile kendini gösteren duruma halk arasında gebelik zehirlenmesi adı verilen durumdur ve tpı dilinde preeklampsi olarak adlandırılır.

Preeklampsinin görülme sikligi %10 civarinda iken siddetli preeklampsi %1 oraninda saptanir. En agir formu olan eklempsi ise 1.000 gebelikten birinde görülür

 • Preeklampsi hafif ,orta ve şiddetli (ağır) olarak sınıflandırılır.Ağır preeklampsi nadirdir .Daha çok orta ve hafif preeklampsi görülür ve teşhis konulduğunda hemen kontrol altına alınılmaya çalışılır.Hafif ve orta preeklampside gebe sabah kalktığında yüzünde ve göz kapaklarında şişme,el ve ayaklarda şişlikler,eldeki parmaklarından yüzükleri çıkaramama gibi şikayetler ve bulgularla karşılaşır.
  Bebekte ise en sık karşılaşılan sorun gelişme geriliğidir. Şiddetli preeklampsisi olan kadınlardan doğan bebeklerin yaklaşık yüzde 55’inde gelişme geriliği saptanır. Yine bu tür annelerde erken doğum daha sık görülür. Bebeğin eşinin zamansız ayrılması neticesinde bebek ölümleri nadir değildir.”
 • Preeklampsi ağırlaşırsa devam eden baş ağrısı ,görme bozukluğu,ışığa duyarlılık ve karın ağrısı görülebilir.Tedavi edilmezse böbrek hasarı,kalp ve karaciğer yetmezliği,akciğer ödemine ve sonuçta organ yetmezliğine sebep olur. En ağır tablo ise pıhtılaşma bozukluğunun olduğu ve DİC (yaygın damar içi pıhtılaşma) olarak isimlendirilen tablodur.Ciddi hayati tehlike olan bu durumda annenin kanaması durmayabilir ve çok miktarda taze kan nakli gerekir,yoğun bakım şartlarını gerektirir.
 • Preeklampsiden korunmanın kesin bir yolu olmadığı gibi kesin tedavisi maalesef çok kez çocuğun kaç haftalık olduğuna bakılmaksızın doğurtulmasıdır.
 • Tansiyon yüksekliği saptanan gebeler tam idrar testi, kan sayımı ,böbrek testleri,karaciğer fonksiyon testleri,pıhtılaşmayı gösteren testler ve detaylı bir muayene ile değerlendirilmelidir.Çok erken gebelik haftalarında başlamış ise ve tablo hafif-orta ise bebek gelişimini tamamlayana kadar takip edilebilir.Şiddetli preeklampsi durumunda gebenin hastaneye hemen yatırılması, eklampsiye dönüşüp kasılmaların oluşumunun engellenmesi için serum ile magnesium tedavisi gerekmektedir.
 •  

  Gebelik Zehirlenmesinin Görülme Sıklığını Arttıran Sebepler Nelerdir?

  -Anne yaşının 20’nin altında veya 35’in üstünde olması;

  -Sosyo-ekonomik seviyenin düşük olması;

  -İlk hâmilelik ya da 4. hâmilelik ve sonrası;

  -Çoğul gebelik;

  -Amniyon sıvısının fazlalığı (bebeği çevreleyen sıvı);

  -Bebeğin vücut boşluklarının farklı sebeplerle sıvıyla dolması;

  -Müzmin hipertansiyon;

  -İyi kontrol edilememiş diyabet;

  -Obezite.

  Hakkında: leydi

  İlginizi Çekebilir

  Hamilelikte şeker hastalığı

  Gebelikte iki tip diabet görülebilir. Bunlardan birtanesi diabetus mellitus olarak adlandırılan çocukluk döneminde başlayan ve ...

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir