Anasayfa / ÖRGÜ MODELLERi / Pratik Örgü Modelleri

Pratik Örgü Modelleri

Örgü işi başlı başına bir sanat olarak ifade edilebilmektedir. Çeşitli iplerle çeşitli modeller yaratılabilen örgü modelleri , geçmişten günümüze kadar gelen en önemli miraslardan biridir. Hemen hemen her bayan çocukluğunda bu örgülerle, patikler, yazma kenarları, televizyon örtüleri gibi çeşitler sayesinde mutlaka tanışmıştır. Hatta pek çok bayan, özellikle kış aylarında girildiği dönemlerde atkı, bere, kazak, eldiven gibi örgüleri, örme zevkini bile yaşamıştır. Bu örgülerin içerisinde, günümüze kadar taşınan ve en çok ilgi gören çeşitler patik modelleri olarak belirtilebilir.
Patikler hem tığ ile, hem şiş ile örülebilmektedir. Yeni doğan bir bebeğe veya evlenen genç kızların çeyizlerine koyulabilecek en güzel hediyeler arasında yer almaktadır. Pek çok bayanın halen tercih ettiği bu örgüler için pek çok patik modeli geliştirilmiştir. Günümüzün teknolojik koşulları sayesinde, bu modellere internet ortamından veya çeşitli örgü dergilerinden ulaşabilmek oldukça kolaydır. Bu patik örnekleri içerisinden, en çok tercih edilen çeşitler ise sandalet bebek patikleri,örgü converse bebek patikleri, babet tipi bayan patik modelleri, örgü desenli patik modelleri, boncuklu ve çiçek desenli patik modelleri ve tavşan patik modelleridir.
Patik örerken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu noktalara uyularak örülen patikler ve örgüler hem daha güzel hem de daha kullanışlı olmaktadır. Bu noktalardan şu şekilde bahsedilebilir;
• Örmek istediğiniz modeli belirlemeli ve mutlaka bilen birinden fikir almalısınız. Bu hem zaman kaybını önleyecek, hem de yorulmadan tamamlamanıza yardımcı olacaktır.
• İpinizin kalınlığına uygun olarak şişin veya tığın numarasını belirlemeniz, güzel patikler örebilmeniz için son derece önemlidir.
• Örgüyü veya patikleri çok sıkı örmek, patiğin sert olmasını sağlarken, çok bol örmekte çabuk esnemesine ve yıpranmasına neden olacaktır. Bu nedenle orta yolu bulup, orta sıklıkta örmek, patiklerinizin kullanışlı olmasını sağlayacaktır.
Modayeni.net sitesi sayesinde bir çok iğne oyası modelinin nasıl yapıldığına dair içeriklere ulaşabilir iğne oyasının yanı sıra lif modelleri , havlu kenarı modelleri gibi bir çok el işi örgü modellerini de inceleyebilirsiniz.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Örgü Kemer Yapılışı

  Yapılışı oldukça basit kısa sürede yapıcağınız örgüden kemer Çok güzel bir görünüme sahip olan kemeri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir