Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Pısırık Çocuklar

Pısırık Çocuklar

Fazla baskı çocuğu pısırıklaştırır

Gevşek tutum nasıl zararlıysa aşırı baskıcı tutum da bir o kadar olumsuz sonuçlar doğurur. Çocuklarına karşı baskıcı ve otoriter tutum sergileyen anne-babalar bir şekilde çocuğun kişiliğini hiçe saymış olurlar. Bu tarz davranış modelinde anne-baba çocuğu kendi dünyalarında yaşattıkları ideal kalıplara sokma niyetinde bulunduğundan davranışlarını sıkı bir kontrol altına alırlar. Onun her türlü davranışına müdahale edilir sık sık eleştirilir kendi duygu ve düşüncelerine değer verilmez. Ne de olsa anne ve baba her şeyin en iyisine onun adına karar vermişlerdir. Böyle yaklaşım karşısında çocuk ilk etapta dirense de zamanla boyun eğme eğilimindedir. Duygularına ve isteklerine önem verilmediğini görünce bunları içinde tutup duygu ve düşüncelerini bastırabilir.

ELEŞTİRMEK YERİNE BİLGİ VERİN

Anne ve babanın çocuğu sürekli eleştiriyor olması onu çekingen yapar. Çocuk attığı her adımda yanlış yapma korkusuna bürünür. Hassas kırılgan hastalıklı kişilik yapısına yatkın hale gelir. Aşağılık duygusu üst seviyede kendine güveni az pasif zorluklar karşısında teslimiyetçi ve kendini ifade etmede zorlanan bir yapıya sahip olabilir.

Çocuk odasının ışığını açık unuttuğunda “Sana kaç defa söyledim ışığı açık bırakma diye” şeklinde azarlamaktansa “Ayşe odanın ışığı açık kalmış” şeklinde bilgi verebilir her türlü olumlu ve güzel uyarılara rağmen kapatmayı unutuyorsa odasının çıkışına “Lütfen ışığı kapatmayı unutma!” gibi bir not yapıştırabilirsiniz. Ayrıca ‘sen’ dili yerine ‘ben’ dilini kullanarak “Işığın açık kalması beni çok üzüyor” gibi ifadelerle davranışının sizdeki yansımasını dile getirebilirsiniz. Çocuğu olumlu yönlendirmelerle eğitmenin yollarını aramalısınız.

Çocuğunuza davranış modelinizde baskı ve otorite hakimse onun başkaları tarafından kolayca kandırılabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Zira anne-babası tarafından sürekli cezalandırılan suçlanan ve her davranışına müdahale edilen çocuklar kendisine ait kişilik özelliği geliştiremiyor. Zamanla kim nereye çekse o yana yöneliyor. Saldırgan ebeveyn tutumu karşısında çocuk korkutulmuş sindirilmiş ya da isyankâr bir kişilik modeline bürünebiliyor.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...