Anasayfa / YEMEK TARiFLERi / Pasta nasıl yapılır

Pasta nasıl yapılır

 

Pasta deyip geçmeyin. Her türlü kutlamanın başrol oyuncusudur onlar. Ne zaman kendimizi mutlu hissetsek ya da birini mutlu etmeyi kafamıza koysak, yaptığımız ilk iş ya bir pasta yapmak olur ya da gidip onu almak. Rengarenk süslemeleri, nefis tatları ile çocukluğumuzdan bu yana hepimizin sevgilisi olmayı başaran nadir lezzetlerdendir.

Pasta malzemeleri ile yapımı kolay olmasının yanında biraz el becerisi ve biraz da yaratıcılıkla hem ağızlara hem de göze hitap eden nefis pastalar hazırlamanız mümkün. Cıvıl cıvıl renklerde şeker hamurları kullanarak özgün tasarımların yanında, farklı lezzetleri kullanarak değişik tatlar ya da çeşitli süslemeler ile kişiye özgü pastalar hazırlayabilirsiniz. Pasta yapımının en temel unsurları keki ve kremasıdır. Artık her yerde hazır pasta keki bulmamız mümkün. Eğer keki kendimiz yapacaksak hamurunu son derece ölçülü hazırlamalı, pişirme sonunda fazla yumuşak veya fazla sert olmamasına dikkat etmeliyiz. Krema pastanın lezzet kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Kremşanti, yağlı krema, çikolatalı krema, ganaj ve royal icing pastalarda en çok tercih edilen krema çeşitleridir.

Son yıllarda çeşitliliği artan pasta malzemeleri ve süslemeleri bu işin adeta bir sanat koluna dönüşmesine neden olmuştur. Kişinin kendi fotoğrafından tutun da her türlü animasyon karakterini artık pastalar üzerinde sıkça görmekteyiz. Gıda boyaları kullanılarak hazırlanan şeker hamurları sanat koluna dönüşen pasta süslemeciliğinin en önemli malzemesi olmuştur. Şeker hamuru kullanarak hemen hemen her türlü şeyi yapabiliriz. Yıldız, gül, fiyonk, kalp, papatya, kuş, balık gibi binlerce figürü yapmak şeker hamuruile artık çok kolay. Jöle ve jellerin oluşturduğu renk harmonisinin göze hoş gelen görüntüsü, pastaların daha güzel görünmesine ve albenisinin artmasına neden olmaktadır. Bunun yanında boncuk şeklinde şekerlemeler, çikolata kaplı krokanlar, renkli jeller, meyve parçacıkları, şeker kaplı yemişler ve daha nicesi pastaların daha güzel görünmesine yardımcı olan diğer malzemelerdir.

Bunca şey söyledik, şimdi geriye sadece bizim pasta malzemelerini temin etmemiz ve yaratıcılığımızı konuşturmamıza kalıyor. Haydi doğru mutfağa, önce kendimizi sonra sevdiklerimizi mutlu etmeye.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Süt Helvası Tarifi

Bu gün Bursa’nın düğünlerde en sık yapılan tatlısı Süt Helvası tarifini vereceğiz. Tatlı 6 kişilik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir