Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Pasif sigara içenlerde erken astım riski

Pasif sigara içenlerde erken astım riski

Sigara içen aileler çocuklarına sadece kötü örnek olmakla kalmıyor. Aynı zamanda bu zararlı alışkanlıkla birlikte gelen sağlık risklerini de yükseltiyor. Yeni bir çalışma, sigara içen ebeveynlerin yanında büyüyen çocuklar, altı yaşına gelmeden astım olma riskiyle karşı karşıya kalıyor. 15 yaşına gelmeden de hepsi birer aktif sigara kullanıcısı oluyorlar.

Araştırmacılar, sigaraya erken maruz kalmanın yaşın ilerlemesiyle başlayan akciğer fonksiyonlarının azalmasında olumsuz etkiler yarattığını gösteriyor. Sigara içmek insanı kalp rahatsızlıklarından akciğer problemlerine hatta ölüme bile götürebiliyor.

Çalışma, altı yaşındaki veya daha küçük yaşlarda astım hastalığına yakalanan çocukların çoğunlukla bireylerinden en az biri sigara kullanan ailelerden olduğunu gösteriyor.

Buna ek olarak, ailesinde bir veya daha fazla sigara içen birey olan çocukların daha erken yaşlarda sigara içmeye başladıkları ve tiryaki olmaya daha eğilimli oldukları söyleniyor. 15 yaş veya altında sigara içmeye başlayan çocukların yüzdesi sigara kullanmayan ailelerde %5, aile bireylerinden biri sigara kullanan ailelerde %8, aile bireylerinden üçü sigara kullanan ailelerde %12 ve aile bireylerinden dört veya daha fazlası sigara içen ailelerde % 15’ varıyor.

Çalışma için araştırmacılar 1985-86 yıllarından itibaren 18-30 yaşlarındaki 4000 bayan ve erkekten oluşan grubun akciğer fonsiyonlarını takip ettiler. Bu insanlar; iki, beş ve on yıl sonra muayene edildiler ve solunumla ilgili sağlık sorularını, sigara kullanımları ve genel sağlıklarıyla ilgili soruları cevaplandırdılar.

Katılımcıların yarısı annelerinin sigara kullandığını, üçte ikisi ise babalarının sigara kullandığını söyledi. Sadece % 15 hiç sigara içmeyen ailelerin çocuklarıydı.

Hastaların yaklaşık %44’e yaklaşan bir bölümü önceden sigara kullanmıştı ve % 20’si hala kullanmaya devam ediyordu. Çalışma, hala sigara içenlerin 18 yaşında daha düşük akciğer fonksiyonuna sahip olduklarını ve hastalıklarda sigara içmeyenlere göre daha hızlı kötüye gittiklerini gösteriyor. Sigara içmenin ve astımın birlikte olması ise akciğer fonksiyonlarının daha fazla azalmasına sebep oluyor.

Her ne kadar çalışma, ailenin sigara içmesiyle akciğer rahatsızlığı arasında direk bir bağlantı kuramasa da Minnesora Üniversitesi Tolum Sağlığı Okulu’ndan PhD David R. Jacobs ve arkadaşları “aile fertlerinin sigara içmesi çocuğun zayıf akciğere sahip olmasına neden olacak ilerdeki davranışlarına etkisi olduğu görünüyor” diyor.

Çalışma yazısı, American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine dergisinin  yayınlandı.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir