Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Parmak emmek çarpık diş nedeni

Parmak emmek çarpık diş nedeni

Doç. Dr. Ali İhya Karaman “Küçük yaştaki çocuklar arasında oldukça yaygın olan bazı alışkanlıkların da diş gelişimini olumsuz etikileyebildiğini ifade etti.”

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali İhya Karaman, son yıllarda diş çarpıklıklarının ve estetik bozuklukların tedavi edildiği ortodonti bölümüne hasta sayısında önemli artışlar olduğunu kaydetti. Diş çarpıklıklarının önemli bölümünün kalıtımsal nedenlerden kaynaklandığını dile getiren Karaman, bunun yanı sıra küçük yaştaki çocuklar arasında oldukça yaygın olan bazı alışkanlıkların da diş gelişimini olumsuz etikileyebildiğini ifade etti.

Karaman, şunları söyledi: “Çocukların parmak emme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıkları ile anormal dil itimi fonksiyonu çarpık diş gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahip. Özellikle dişlerin yeni çıktığı küçük yaşlardan başlayarak ileri yaşlarda da devam edebilen bu alışkanlıklar bozuk diş yapılarına neden olur. Anne babaların bu tür alışkanlıklar edinen çocuklarını bundan vazgeçirmeleri gerekiyor. Aslında masum gibi görünen bu alışkanlıklar özellikle ergenlik çağındaki gençlerde çarpık diş nedeniyle psikolojik sorunlara da neden olabilir.”

ESTETİK DİŞ İSTEYENLERİN SAYISI ARTIYOR

SÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde, başta 10-15 yaş grubu olmak üzere toplam 2 bin 500 kişinin ortodonti tedavisi aldığını dile getiren Karaman, şunları kaydetti: “Son zamanlarda görünüşe verilen önemin artması ve dişteki estetik sorunların eskisine oranla daha kolay tedavi edildiğinin bilinmesi talep artışına yol açtı. Estetik dişlere sahip olmak isteyenlerin sayısı her yıl yüzde 70 oranında artıyor. Talepteki bu patlama nedeniyle bazen tedavi için 18 ay sonrasına bile randevu verdiğimiz oluyor.”

BESLENMENİN ÖNEMİ

Sağlıklı diş gelişiminde dengeli beslenmenin de büyük önem taşıdığını vurgulayan Karaman, “Karbonhidratlı gıdaların ağırlıklı olduğu bir beslenme alışkanlığı dişin gelişimini tamamlayamamasında bir başka büyük etkendir” diye konuştu.

Dişlerin güçlenmesi ve gelişimini tamamlayabilmesi için kalsiyum, florür gibi mineraller ile D vitamini içeren besinlerin sıklıkla alınmasının önemine işaret eden Karaman, her yaştaki çocuklara süt ve süt ürünlerinin mutlaka sevdirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir