Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Oyun hamuru ile çocuklarınız için güzel bir oyuncak ve yaratıcılık kazandırın

Oyun hamuru ile çocuklarınız için güzel bir oyuncak ve yaratıcılık kazandırın

Oyun hamuru, ister evde kendinizin yapabileceği, ister satın alabileceğiniz, çocuğunuzun yaratıcılığını teşvik eden mükemmel bir oyuncak.”Hamuru mıncıklayınca ne olacak?” demeyin, önerdiğimiz oyunları çocuğunuzla deneyin.

Her gün yeni yeni oyuncaklar türüyor. Çocuklar bunca cicili bicili oyuncakla bir iki kez oynadıktan sonra kenara atıveriyorlar. Onların tercihi basit olandan yana. Bu anlamda oyun hamuru eşsiz bir oyuncak. Bir kere çocuğun yaratıcılığını geliştiren oyun hamurunun kırılma, bozulma derdi yok. İstediğiniz renkte alıp, istediğiniz şekle sokabiliyorsunuz. Alabildiğince mıncıklama olanağı sunan bu oyuncağı çocuğunuz 2 yaşından itibaren kullanabiliyor, tabii ağzına atıvermemesi için dikkatli olmakta fayda var. Keni oyun hamurunuzu kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi, hazır olanları satın da alabilirsiniz. 

Oyun hamuruyla neler yapabilirsiniz?
Kıvrıla kıvrıla giden bir yılan: Düz bir zemin üzerine oyun hamurunu parçalar halinde koyduktan sonra, bunları elinizde yuvarlayarak uzun sosisler haline getirin. Yılanın gözleri için bir uca iki parmağınızla bastırın ve daha sonra da hamuru eğip bükerek kıvrılıyormuş gibi bir görünüm yaratın. 

Baskı: Bir oklava ya da merdane yardımıyla hamuru büyük ve düz bir yuvarlak haline getirdikten sonra, çocuğunuzun ellerini hamura bastırmasını sağlayın. Böylece el izi hamura çıkmış olur. Bunu tarak, çatal gibi eşyalarla da uygulayabilirsiniz. 

Çay vakti: Sanki çay partisi veriyormuş gibi yapıp, hamurları kullanarak küçük kek ve kurabiyeler hazırlayabilirsiniz. Mesela daha büyük bir yuvarlağın üzerine koyacağınız küçük kırmızı yuvarlak bir hamur, vişneli kek olabilir. 

Şekil ve desenler: Plastik ölçekler, bardaklar, yumurtalıkları vb. ters çevirerek bir parça hamurun üzerine bastırıp şekillerini çıkarın. Bunlarla daire, kare, diktörtgen gibi şekiller yapın.

Renk değişimi: Farklı renklerde hamurları karıştırarak yeni renkler elde edin. Kırmızı ve sarıyla turuncu elde ederken, kırmızı ve maviyle mor, mavi ve sarıyla da yeşil elde edersiniz. 

Kendin-yap hamuru: Oyun hamurunu kendiniz de yapabilirsiniz. Nasıl mı? Gayet basit: 2 fincan unu bir fincan tuz, bir fincan su ve 2 çorba kaşığı yemeklik yağla karıştırdıktan sonra, gıda boyası ekleyin.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir