Anasayfa / HAMiLELiK BiLGiLERi / Normal Doğum mu Sezeryan mı Olmalı

Normal Doğum mu Sezeryan mı Olmalı

Son yıllarda sezeryan ile doğum sayısında büyük bir artış olduğu görülmektedir. Bunun en büyük sebebi genellikle anne adaylarının normal doğumdan korkmalarındandır. Normal doğum yapabilecek bir annenin aslında sezeryanı seçmesi doğum hanedeki psikolojik baskı diğer anne adaylarının haykırışları bu yönteme sürüklemektedir.aslında hiçbir sorun yoksa uzmanların önerisi normal doğumdur.Ayrıca bunda 8-10 saat süren bir süreç yerine 20-25 dakikada olayı sonlandırmak isteyen Jinekologların da katkısı vardır

Gebelikte hekim olarak genellikle sezeryana karar verdiğimiz bazı durumlar şunlardır:

-önceki doğumunu sezeryan ile yapmış olanlarda,

-bebeğin duruş bozukluğu olduğu ya da çok iri olduğu durumlarda,

-kalça yapısı doğum yapamayacak kadar dar olan bayanlarda,

-gebelik sırasında gelişen şiddetli tansiyon yükselmelerinde

-bebekte gelişme geriliği olan vakalarda

-anne adayının ıkınmayı engelleyecek hastalıklarında (çeşitli göz bozuklukları, yüksek tansiyon, bel fıtığı, ortopedik problemler gibi )

-anne adayının psikolojik olarak veya zihinsel olarak normal doğumu tolere edemeyeceği durumlarda,

-vajen daraltma ameliyatı geçirmişlerde,

-ikiz, üçüz gebeliklerin pek çoğunda,

-plasentanın (çocuğun eşinin) rahim ağzını ve dolayısıyla doğum yolunu kapadığı durumlarda,

-vajinada bilinen bir mikrop veya hastalık olan bazı durumlarda (herpes veya tümör gibi)

-genelde ileri yaştaki ve tüp bebek gibi oldukça uğraşı sonucu elde edilmiş gebeliklerde

Bunların dışındaki durumlarda verilecek karar doğumun ilerleyişine, annenin ve bebeğin sağlık durumuna göre doğum anına kadar değişebilecektir.

Normal doğumun elbette sezeryana göre anne açısından bazı avantajları vardır.

En önemli özelliği herhangi bir müdahele gerektirmeden kendi kendine gerçekleşmesidir. Normal bir doğumdan sonra anne kısa bir dinlenme süresi sonunda normal günlük yaşantısına dönebilmektedir. Kimilerine göre de çekilen doğum sancısı kadını olgunlaştırmakta, hatta yaşama bakışını bile etkilemektedir.

Peki normal doğumun sakıncaları yok mudur ?

Unutulmamalıdır ki tamamen normal olarak seyreden bir doğumda bile her an beklenmeyen bir problemle karşılaşılabilir..!

• bebeğin kalp seslerinde bir bozulma ile apar topar sezeryan kararı verilebilir.

• bebeğin çıkışta sıkışıp kalması ve doğumun ilerlememesi nedeniyle sezeryan kararı verilebilir.

Ayrıca zor doğumlar nedeniyle vajende oluşabilecek yırtıklar, genişlemeler ve ilerki dönemlerde buna bağlı ortaya çıkabilecek idrar kaçırma problemleri, cinsel ilişkiden eskisi gibi tatmin olamama gibi nedenlerle sezeryan operasyonunu tercih edildiği de olmaktadır. Ancak 2-3 normal doğum yapmasına karşın cinsel organlarının anatomisinde pek fazla değişiklik olmayan bayanlar olmasına karşın, tek bir doğum sonrasında rahim sarkması problemi yaşayan bayanlar da nadiren olabilmektedir. Dolayısıyla bu konu, yani normal doğumun kadının anatomisine ne kadar etkili olacağı kişiden kişiye çok değişkenlik göstermektedir.

Sezeryanla, normal doğumda oluşabilecek yukarıda saydığımız riskler kaybolmakta ve bebek 10-15 dakika içersinde yakınlarının kucağına emniyetli bir şekilde verilmektedir. Sezeryanla doğumda bebek açısından risklerin azalması elbette büyük bir avantajdır.

Ama unutulmamalıdır ki bu tip sıkıntılar nadiren oluşmaktadır ve uygun koşullarda yapılan normal doğumlarda genellikle bir problem oluşmamaktadır veya oluşsa bile hemen müdahele edilebilmektedir.

Bunun yanında sezeryanla doğum, normal doğuma göre anne açısından daha risklidir. Öncelikle anestezi ile ilişkili riskler vardır;

Sezeryan sonrası 3-4 gün hastanede kalma, normal hayata dönmenin 5-6 günü bulması, ameliyat sonrası ağrıların daha fazla olması normal doğuma göre dezavantajdır.

Ameliyat yerlerinin iltahaplanma olasılığı, geç yara iyileşmesi, uzun dönemde dikiş yerlerinde ve karın içinde ağrılar olabilmesi, karın içinde yapışıklıklar olabilmesi de yine sezeryanın risklerindendir.

Doğum şeklinin seçimindeki en önemli çekincelerden birisi de genellikle ilk doğumlarda 8-10 saat süren ağrılı dönemlerdir. Ancak günümüzde epidural (belden uyuşturma ile ağrısız doğum) teknikleri ile artık ağrılı doğum sahneleri neredeyse tarihe karışmıştır.

Son söz olarak :

Herşeyin normali iyidir prensibiyle normal doğum her gebeye önerilir.

Hekimin son dönemlerde yapması gereken muayeneler ile gebe değerlendirilir ve sezeryanı gerektiren bir özellik yoksa doğumun normal doğum olarak yapılması planlanmalıdır. Eğer gebelik sırasında veya doğum anında bir problem ortaya çıkarsa sezeryana dönülebilineceği de önceden bilinmelidir. Ancak eğer anne adayı hekimin detaylı bilgilendirmesine karşın yine de baştan sezeryanı tercih ediyor ve bu konuda kararlıysa elbette son karar verecek kişi kendisidir.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte şeker hastalığı

Gebelikte iki tip diabet görülebilir. Bunlardan birtanesi diabetus mellitus olarak adlandırılan çocukluk döneminde başlayan ve ...

2 yorumlar

  1. tabiki normal doğum dur hemsalıklı dır sezeryan çogaldı hiç sıcak bakmıyorm normal doğum semra

  2. yorumum su olacak,suan 3 senelik evliyim,esim benden cocuk istiyor, ama ben henuz hazir degilim hamile kalmaya cunku dogumdan korkuyorum, biraz panik var bende, kan gormek ve kan kokusu beni tutuyor, biraz bana yardimci olurmusunuz, ne yapmaliyim bu konuda, cevap lutfen, saygilarimla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir