Anasayfa / HAMiLELiK BiLGiLERi / Normal Doğum

Normal Doğum

Normal doğum nasıl meydana gelir

Doğumun aktif fazını 3 evrede inceleyebilir:

1. evre, doğum eyleminin başlamasından serviksin tam açıklığa (10 cm) ulaşmasına kadar olan dönemdir.

2. evre, serviksin tam açılmasından bebeğin doğumuna kadar geçen süredir.

3. evre ise, bebeğin doğumundan plasenta ve zarların atılmasına kadar geçen süredir.

Genelde doğumun yaklaştığının ilk belirtileri kasılmalar ve halk arasında “nişan gelmesi” olarak anılan durumdur. Rahim ağzı tüm gebelik boyunca sümüksü bir tıkaçla kapalıdır. Bu tıkaç bebeği dış etkenlere karşı korur. Doğum eyleminin başlamasından hemen önce rahim ağzında hafif bir açılma olur ve bu tıkaç kanlı bir akıntı şeklinde vücut dışına atılır.

Su kesilmesinin açılması genellikle aktif doğum eylemi başladıktan sonra olur. Ancak, bazen sancılar yani aktif eylem başlamadan da başlayabilir. Bu durumda eğer 6-12 saatte kendiliğinden başlamazsa suni sancıyla başlatmak gerekebilir. Çünkü zarlar enfeksiyondan koruyan bir bariyer görevi de yaparlar. Eğer, kese açıldıktan sonra belli sürede doğum olmazsa vajendeki mikropların enfeksiyon oluşturması riski de vardır. Zaman zaman da doğum doktorları eylemin bir safhasında (rahim ağzı açıklığı 4-5 cm’den fazla ise) su kesesini artifisyel olarak açarlar. Bu yaklaşım, doğumun hızlanmasına yardımcı olur.

Su kesesi çoğunlukla sancılar sırasında kendiliğinden yırtılır. Zarlar yırtıldıktan sonra su boşalır. Bazende zarlar kalındır. Ancak doktor tarafından delinerek yırtılır.
Zarların açılması ile bebeğin başı doğum yoluna iyice yerleşir ve sancılar sıklaşır.
Doğumun doğum kanalı yoluyla olabilmesi için güçlü kasılmalar gereklidir.
Eğer uyuşturma yapılmamışsa bu kasılmalar sırasında ağrı duyulur.
Her ağrıda bebek biraz daha doğum kanalına yerleşir. ilerler.
Uterus ağzı açılırken hafif kanama olur. Çünkü buradaki küçük damarlar yırtılır.
Uterus ağzının genişlemesi yavaş olur. İlk doğumlar için 10-14, daha sonraki doğumlarda 6-8 saat sürer.
Şiddetli ve sürekli kasılmalarla serviksin açıklığı 10 cm. olduktan sonra doğumun ikinci evresi yani bebeğin atılma dönemi başlar.Bu dönem ilk doğumda 1 saat, daha sonrakilerde 15 dakika kadar sürer.
Atılma evresinde sancıların süresi ve şiddeti iyice artmıştır.Bebeğin başının aşağı yerleşmesi ile ıkınma hissi başlar.
Ikınmalarla bebeğin başı iyice ilerler.
Rahim ağzı iyice gerilir. Esnekleşir.
Ve bebek tamamen çıkar.
Kendi başına doğum yapanlarda doğumda mutlaka yırtıklar olur ve bunların onarımı zordur. Hastanede yapılan doğumlarda ise epizyotomi denilen düzgün bir kesi yapılarak, bu yırtıklar önlenir. Bu kesi doğumdan sonra dikilir.Eğer bu kesi yapılmazsa ileride kadını tüm yaşamı boyunca sıkıntıya sokan rahim sarkmaları, idrar ve dışkı kaçırmaları gibi önemli rahatsızlıklar ortaya çıkar.
Normal doğumun avantajları:
-Bebeğiniz doğal bir yoldan dünyaya gelir.
-Doğum süreniz uzun ama normal hayata dönme süreniz kısadır.
-Diğer doğumlarınızı da normal vaginal yoldan yapma olasılığınız yüksektir.
-Bazılarına göre de çekilen doğum sancısı kadını olgunlaştırmakta,geliştirmektedir.(Yine de günümüzde gelişen anestezi teknikleri ile ağrısız doğum,hipnozla ağrısız doğum gibi yeniliklerden de yararlanabilirsiniz.)
Normal doğumla gelen dezavantajlar:
-Uzun ve yıpratıcı bir süreçtir ve doğum ağrılarına katlanmanız gerekmektedir .
-Vaginanın genişlemesi, idrar kesesi ve büyük abdest barsağının vagina içine doğru fıtıklaşması sıkça rastlanan olaylardır ve ileride bunların düzeltilebilmesi için ek operasyonlar gerekebilir.
-İri bebeklerin doğumunda vagina yırtıkları oluşabilir, bunlar da ileride idrar ve büyük abdest kaçırma problemlerine sebep olabilir.
-Tamamen normal seyreden bir doğumda bile her an bir problem gelişebilir.
-Bebeğiniz çıkışta oksijensiz kalabilir.
-Bebeğiniz çıkışta sıkışıp kalabilir.
-Doğumun nerede ve ne zaman başlayacağı bilinmediğinden hastaneye yetişememe veya doktoru bulamama gibi problemler olabilir.
Epidural anestezi ile normal doğum:
Epidural anestezi dediğimiz bir işlem sayesinde ağrısız doğum mümkün olmaktadır. Çok ince bir plastik boru omurilik civarına özel bir teknikle yerleştirilir ve buradan verilen ilaçla ağrının beyine iletilmesi engellenir. Bu işlem usta ellerde son derece çabuk, güvenli ve ağrısız olmaktadır.Deneyimli ellerle bu anestezinin hiçbir tehlikesi yoktur. Çok nadir durumlarda görülen başağrısı da en fazla 3-4 günde geçer. Anne ağrı duymadığı için bebeğin oksijenlenmesi daha iyidir. Ağrısız doğum, doğumun her evresinde yapılabilir. Genellikle doğum ağrıları başladıktan ve rahim ağzı açıklığı 2-3 cm olduktan sonra uygulanmaktadır

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte şeker hastalığı

Gebelikte iki tip diabet görülebilir. Bunlardan birtanesi diabetus mellitus olarak adlandırılan çocukluk döneminde başlayan ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir