Salatalık turşusu tarifi

Malum sonbahar geldi  havalar serinledi. Evde çıtır salatalık turşumuzu hazırlamak için tam zamanı dedik ve doğru pazarın yolunu tuttuk. Ben ilk etapta yemek için daha uygun olan büyüklerden aldım. Büyükler biraz fazla su çektiği için uzun süre sertliğini korumuyor. Daha sonra uzun süre beklemesi için serçe parmak büyüklüğündeki kornişon turşusu kullanacağım. tarife başlayalım.

Geleliim Tarifi Vermeye

Benim kavanozlarım 3 kg lık 2 adet. Bunun için yaklaşık 4 kg salatalık aldım.
Önce lavaboda ovarak güzelce yıkadım. Bir  büyük kavanoz için yaklaşık 15 diş gibi sarımsak koydum. aramo tad vermesi için maydanoz saplarını kullanıyorum. tercihe göre değerlendirebilirsiniz. Kordişonları kavanoza sizdim aralara sarımsak serpiştirdim. 3 kg kavanoz için 3 kaşık tuz, 3 tatlı kaşığı şeker, 2 su bardağı sirke, 15 diş sarımsak, 1 tatlık kaşığı kaya tuzu koydum.

Daha sonra sıcak su ısıtarak kavanozlara sıcak şekilde dökerek ağızlarını kapattım. siz bir kiloluk kavanozlara yaparsanız bunun üçte biri oranda malzeme koyacaksınız. Kapakları sıkan kavanoz ise, ters çevirip bekletin, vakumlama yapsın. Afiyet olsun.

kornişon turşusu
salatalık turşusu
salatalık turşusu
salatalık turşu tartifi

salatalık turşusu kornişon turşusu

Salatalık Turşusu Tarifi

Kışın kuru fasulye yemeğinin yanında veya misafirleriniz gelince amerikan salatası yapmak için , hiç biri olmasa da sade olarak yemek için ideal .Satın aldığımız turşulardan tadı daha farklı ve güzel ,çok güzel bir de bir kokusu oluyor salataların .Mutlaka yapın derim.

SALATALIK TURŞUSU

MALZEMELER – 1 litrelik kavanoz için

– Kornişon salatalık ( kavanoz ne kadar alırsa )

– 1 çay bardağı sirke

– 1 tatlı kaşığı şeker

– 1 yemek kaşığı tuz

– dere otunun tohumu ( dere otu çiçek gibi tohumu oluyor )yoksa bir çimdik anason

– 1 dilim yuvarlak kesilmiş soğan ( soğan yerine 3-4 diş sarımsak ta olabilir ama ikisini bir arada kullanmayın )

– 4-5 öğütülmemiş karabiber tanesi

– Dövülmemiş hardal ( olmayabilir ama aktarlarda satılıyor )

– Su

– 1 defne yaprağı

YAPILIŞI

– Kavanozunuzu yıkayın.

– Salatalıklarınızı yıkayın

– Salatalıklarınızı dik olarak kavanozunuza yerleştirin.

– 1 dilim halka şeklinde yuvarlak kestiğiniz soğanı

– ( soğan yerine sarımsak ta olabilir ) defne yaprağını, dere otu tohumunu(yoksa bir çimdik veya bıçak ucu kadar anason ), karabiberinizi, hardal tohumunu ( şart değil ) salataların üzerine koyun.

– Üzerine 1 tatlı kaşığı şekeri ve bir yemek kaşığı tuzunu ilave edip bir parmak eksik kalacak şekilde 1 suyunuzu ilave edin ve kavanozun kapağını sıkıca hava almayacak şekilde kapatın.

– Kazanın altına kumaş parçası serin.Kavanozunuzun kapağı yukarı gelecek şekilde yerleştirin ve kazanı su ile doldurun.Suyun miktarı kavanozunuzun üç parmak üzerini geçecek kadar olmalı.Salataların yeşil rengi sararır gibi olup su kaynamaya başladığı anda çıkartın.Salatalıkların diri ve çıtır çıtır kalması için çok fazla kaynamaması gerekiyor.Burada kaynatmamızın nedeni kapakların tam olarak sıkılması ve de hava almaması yoksa bozulabilirler.Kaynamaya başladıktan sonra en fazla 5 dakika suda dursun kavanozunuz.

– Yere kumaş ( bez ) veya gazete serin, sudan çıkarttığınız kavanozlarınızı bu kumaşın üzerine kapak altta kalacak şekilde yani ters olarak koyun ve üzerini yine bez parçası ( havlu da olabilir ) kapatın soğumasını bekleyin.