Anasayfa / AiLE HAYATI iLİŞKİLER / Neden, niçin evleniyorum

Neden, niçin evleniyorum

Evlilik kararı, hayatınızın geri kalan kısmını bütünüyle ilgilendiren en büyük kararlardan birisi.  Doğru kararı vermek sırf evlenmek için evlenmekte size kötü sonuçlar doğurabilir. Peki gerçekten doğru sebepler için mi evlenmek istiyoruz? Yoksa bu kararın ardında, olması gerekenden farklı sebepler mi yatıyor?

Birlikte yaşamak toplumumuzda hala kabul görmemekle beraber, bunu deneyimleyenlerin sayısı da başta büyük şehirler olmak üzere artış gösteriyor. Birlikte yaşayan çiftlerin bazıları ilişkilerine evlenerek devam etmeyi tercih ediyorlar. Boşanma oranlarının ve mutsuz evliliklerin günümüzde ne denli arttığını göz önünde bulunduracak olursak, evlenmeden önce bir kez daha düşünmekte fayda var. 

Evlenmek için iyi sebepler
Aşık olduğunuz için… Aşk evliliğin tek sebebi olmamalı ama en başarılı ilişkilerin önemli öğeleri arasında aşk ve sevgiyi saymadan olmaz. 

Bağlanmak isteği… Birbirinizi yanlışları ve doğrularıyla tanıyor, bunları kabulleniyorsunuz. Sonsuza dek birlikte olmak istediğinize karar verdiniz, evleniyorsunuz.

Kültürünüzün bir parçası… Evlilik seremonisi, kültürünüzde ya da dininizde önemli bir yere sahip. Toplumunuzdaki değer yargıları sisteminde vazgeçilmez bir unsur.

Bir aile kurmak için… Bir süredir güvenli bir ilişki sürdürüyorsunuz ve birbirinize bağlısınız. Çocuk yapmak istiyorsunuz ve evliliğin de bunun için en iyi ortamı sunacağını düşünüyorsunuz. 

Kutlamak için… Çünkü bir çift olarak yaşadığınız mutluluk ve bağlılığı aileniz ve dostlarınızla paylaşmak istiyorsunuz.

Şu an doğru zaman… Güvenli, kendinizi iyi hissettiğiniz, sağlam bir ilişkiniz var ve evlilik bir sonraki mantıklı adım olarak görünüyor.

Evlenmek için kötü sebepler
İlişkinizi güvenceye almak için… İlişkiniz evlenmeden önce zaten güvence altında değilse, evlendikten sonra güvenli olacağı da şaibelidir. Üstelik evliyken ayrılmak da daha zor olacaktır.

Yalnız kalma korkusu… Bazıları ileride yalnız kalmaktan korktukları veya başka kimsenin onları istemeyeceğini düşündükleri için evlenirler. Oysa tek kişilik yalnız bir hayat, iki kişilik mutsuz bir hayattan daha iyidir.

Çocuklar için… Çocukların bir aile ortamında, iki ebeveynle birlikte yaşaması tabii ki onlar için en iyisidir ama sırf çocuklar için evlenmek de mutlu aile ortamı sağlamaz. 

Büyük bir düğün istediğiniz için… Büyük bir düğün, bir masalın gerçekleşmesi hissini yaratabilir ama bu sadece bir gün sürer. Evlilikse bir ömür boyu, en azından evlenirken niyet budur.

Bir boşanmanın izlerini silmek için… Evlenip boşandıktan sonra “Evlenmek mi? Bir daha asla!” diyenler olduğu gibi, ikinci bir evlilik yapıp ilkinin izlerini silmeyi arzulayanlar da yok değildir. Böylece ilk evliliğin olumsuz sonuçlarının üstesinden gelebildiklerini göstermeye çalışırlar. Oysa evlenme arzusu içten gelmelidir. 

Evlenmek için başka nedenleriniz de olabilir. Önemli olsansa birlikte olduğunuz kişiyle bu nedenleri konuşmuş olmanız ve bu konularda ortak istek ve niyetleriniz olduğundan emin olmaktır.

Evlenmeden önce sorulacak sorular
Evlenmek büyük bir adımdır. Bu nedenle yüzükleri parmaklara geçirmeden önce evleneceğiniz kişiyle aynı doğrultuda düşünüp düşünmediğinizi bilmeye değecektir. Bu nedenle evlilik uzmanları, evlilik öncesinde şu soruları sormayı öneriyor:

  • Birbirimizi seviyor, birbirimize güvenip, saygı duyuyor muyuz?
  • Evlilikten beklentilerimiz aynı mı?
  • Bizi ağlatan, güldüren ve sinirlendiren şeylerde ortak noktalarımız var mı?
  • Çocuklar, aile ve dostlar, nerede yaşayacağımız ve ne tarz bir hayat süreceğimiz gibi temel hayat meselelerinde anlaşabiliyor muyuz?
  • Fikir ayrılığına düştüğümüzde, bunlarla başa çıkmak için bir yöntemimiz var mı?
  • Sadakatsizlik ve bağlılık gibi konularda aynı fikirlere mi sahibiz?
  • Biribirimizi değiştirmeye çabalamadan, olduğumuz gibi seviyor muyuz?

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Aşk Testi

Aşkıda derecelendirebilirmiyiz acaba. Peki bu neye göre belirlenir? Beraber olduğunuz eşiniz yada sevgiliniz sizi ne kadar sevdiğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir