Anasayfa / FORMUNUZU KORUYUN / Nasıl Zayıflar sınız?

Nasıl Zayıflar sınız?

gunesSağlıklı zayıflamak için her şeyden önce zayıflamaya değil yaşam biçiminizi değiştirmeye kara vermelisiniz. İsterseniz 2 kilo isterseniz 10 kilo fark etmez sadece biri daha uzun sürer. Yaşam biçimini tek başınıza değiştirmeniz hiç de kolay değil. O zaman bu işi bilen bir profesyonelden yardım almanız doğru olacaktır. Bu da diyetisyen, beslenme uzmanıdır. Çünkü onlar bu iş için eğitilmiş kişilerdir. Doktorlar sizin bir hastalık durumunuz olup olmadığını tespit ederler. Zayıflama konusunda yardımcı olmaları çok zordur. Çünkü besinler konusunda bir diyetisyen kadar bilgili olamazlar. O yüzden öncelikle kendinize uygun bir diyetisyeni seçmekle işe başlayın. Herkesin farklı bir yaşam biçimi vardır. Diyetisyen, doktorunuzun belirlediği sağlık sorunlarınızı da göz önünde bulundurarak, aktivitenizi, alışkanlıklarınızı, sevdikleriniz ve sevmediklerinizi belirleyerek ne zaman, nerede, nasıl hatta kiminle ne yiyebileceğinizi belirleyecek kilo verdikten sonrada korumanızı nasıl sağlayacağınızı size öğretecek kişidir.

Ancak diyetisyene başvurmadan önce kendi yaşamınızda yapabilecekleriniz şöyle;

Beslenme üzerine yapılan son araştırmalar az ama sık yenen öğünlerin sağlıklı zayıflama adına büyük mucizelere imza attığını gösteriyor. Aralarda size uygun ne tüketebileceğiniz besinleri belirleyin. Örneğin kuşluk vakti bir meyve, ikindi zamanı çayla bir dilim kek sizi mutlu ediyorsa neden olmasın.

Su içmeyi asla unutmayın. Suyun miktarı da kişiden kişiye değişmektedir. Örneğin günde 2 bardak su içen kişinin 6 barda su içmesi bile çok iyi.

Sonra aralarda içtiğiniz çay, kahvelere şeker atıyorsanız öncelikle bunu kaldırın. Şekersiz içemiyorsanız tatlandırıcılar sizin için uygun bir çözüm olacaktır.

Öğünlerinizde mutlaka salata olmalı. Böylece düşük kalorili bol lifli beslenmiş olursunuz. Günde bir porsiyon et, tavuk, balık ya da yumurta olmalı. Diğer öğünde sebze ya da kuru baklagil yemeği. En az bir bardak yoğurt ya da sütü de ihmal etmeyin kalsiyum için.

En büyük sorunumuz gece yemeleri bütün gün aç kalsam sorun yok ama gece otururken diye başlayan cümleleri o kadar çok duydum ki. Yemekten 2 saat sonra yapılacak akşam yürüyüşleri. Gelince 2–3 adet meyveden hazırlanan meyve tabağı acaba sorununuza yardımcı olabilir mi. Eğer seviyorsanız yatmadan önce ılık bir bardak sütte oldukça keyifli bir uykuyu sağlayabilir.

Canınız tatlı istediğin de düşük kalorili ve besin değeri olan sütlü tatlıdan küçük bir kâse ya da 2 top dondurma yemek ve karşılında akşam süt içmemek ya da yoğurt yememek arada sırada uygulanabilecek bir yöntem.

Öğlen dışarıdayım ne yapacağım zamanım da yok. Asla öğün atlamak yok. Ama çaresi var. Sevdiğiniz bir sandviç çeşidi ve Ayran oldukça uygun. Akşama da sebze ye de baklagil yemeğinizi yersiniz.

Peki, hiç mi makarna yemeyeceğim? Tabii ki yiyeceksin hatta mantıyı bile yiyebilirsiniz Bir tabak yoğurtlu mantı bir öğünde rahatlıkla yenilebilir. Akşama da sebze yemeğinizi yerseniz dengelemiş olursunuz.

Söylediğim gibi diyet yapmak değil yaşam biçiminizi kendinize uygun bir biçimde düzenlemek. İşte sağlıklı beslenmek bu zaten!

Hakkında: gunesaynaci

İlginizi Çekebilir

Kilo vermek isteyenler için öneriler

  İnsanların açık bir biçimde ve yüksek sesle dile getirdiği ortak konu, zamanın kritik bir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir