Anasayfa / FORMUNUZU KORUYUN / MEYVE NE KADAR YEMELİYİZ ?

MEYVE NE KADAR YEMELİYİZ ?

Havalar bir gün soğuk, bir gün bahar gibi. Tam hastalık havası. Grip, nezle, farenjit derken; korunmanın yolunu bulmuşuz. Portakal, mandalina, greyfurt, çilek, limon…Kısacası C vitamini zengini meyveler. Bu meyveleri bol tüketince hiç hastalanmayacakmışız gibi gelir bize. Onlar bizim koruyucu kalkanlarımız gibidir.

Günlük C vitamini ihtiyacımız nedir ?

C vitamini yalnızca portakal gibi turunçgillerde mi vardır?

Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım ile Sağlık Örgütü, günlük 30 miligram C vitamini alınmasını öneriyor. Enfeksiyon hastalıkları, zehirlenme, yaralanma ve ameliyat durumunda, sigara içenler ve doğum kontrol hapı kullananlar da günlük gereksinim artmakta. Bizim ülkemiz için günlük alınması gereken C vitamini ; erkeklerde 60, gebe ve emziklilerde 75 miligram olarak belirlenmiş. Ülkemizde her mevsim C vitamini kaynağı sebze ve meyveler bolca bulunmakta. Ancak C vitamini dayanıksız bir vitamin. Besinleri saklarken, hazırlarken ve pişirirken yapılan hatalar vitamin kaybını arttırır. İşte ;
C vitamini kaybına neden olan hatalarımız :

Sebzeleri bol suda haşlayıp suyunu dökmek. C vitamini suda kolayca eriyen bir vitamin. Sebzeleri az suyla pişirmeli, suyunu dökmemeliyiz.

Sebzeleri doğramadan yıkamalı ve doğradıktan hemen sonra pişirmeli ya da hemen dondurmalıyız. Meyveleri, salataları doğradıktan hazırladıktan sonra bekletmeden hemen tüketmeliyiz. Yoksa C vitamini uçup gider.

Eğer bu hataları yapıyordum diyorsanız, C vitaminini % 50-80 kayıplara uğratıyorsunuz demektir.

C vitamininden zengin yiyeceklere gelince ;

Kuşburnu 100 gramında 450 miligramla ilk sırayı alıyor. Maydanoz, yeşil biber, ıspanak, karnabahar, lahana, domates ve turunçgillerin baş tacı portakal. Her mevsim bulunan en ucuz C vitamini kaynağı patatesi de unutmayalım. İşte size C vitaminini içeren her gün tükettiğimiz yiyeceklerden örnekler :

1 çay bardağı greyfurt suyu 43 miligram
1 orta boy portakal 75-100 miligram
1 orta boy elma 6-10 miligram
1 tabak pişmiş sebze yemeği 30-75 miligram
1 tabak karışık salata 50-60 miligram

Gerçek şu ki ; portakal, ıspanak ya da domates yiyince hastalanmayacağımız diye bir şey yok. Önemli olan dengeli beslenmenin sürekliliği ve mevsimine uygun sebze ve meyveyi tüketmek. Bu günlerde ne yenir dersiniz ? Tam mandalinanın mevsimi derim size…
Diyetisyen Güneş Aynacı

Hakkında: gunesaynaci

İlginizi Çekebilir

Kilo vermek isteyenler için öneriler

  İnsanların açık bir biçimde ve yüksek sesle dile getirdiği ortak konu, zamanın kritik bir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir