Anasayfa / KİLO VERME ZAYIFLAMA / Metabolizmayı HızlandırmaYolları

Metabolizmayı HızlandırmaYolları

Metabolizma hızlandırmak zayıflamak ve formda olmak için uygulanabilecek en sağlıklı ve doğal zayıflama yoludur. Metabolizma nasıl hızlandırılır sorusunun cevabı ise aşağıda verdiğimiz 10 adet metabolizma hızlandırma yönteminde yatmaktadır. Bu sayede kilo vermeniz daha kolay olacaktır.Deneyin faydasını görceksiniz.
Metabolizma hızlandırmanın yolları

1- Güneş ışığı metabolizmayı hızlandırmaktadır. ünde 5 – 15 dakika arası yapılacak güneş banyolsu ile vücudunuzun metabolizma hızı hissedilir düzeyde artmaktadır. Bunun nedeni ise gün ışığının hormonları uyarması ve cildin dış kısmında kan dolaşımını hızlandırmasıdır. O nedenle güneşli ve aydınlık evler, kilo vermek için gerekli ortamı sağlamaktadır.

2- Yağ içermeyen proteinli gıdalar tüketmek metabolizmayı hızlandırır. Özellikle baklagiller, yeşil mercimek, kuru fasülye, bezelye, barbunya, soya, nohut beyaz et, bal, yumurta, balık ve süt ürünlerinin kas kitlesini artırarak vücudun daha fazla enerji harcamasına yardımcı olduğunu bilmeliyiz.

3- Sabah erken kalkmak metabolizmayı hızlandırır. Sabah erken kalkma alışkanlığı olan kişilerde vücut daha hızlı bir metabolizmaya sahiptir. Ancak erken kalkmak, uykusuz kalkmak anlamına gelmemelidir. Uykusuz kalmak ta metabolizmayı yavaşlatıcı bir etkiye neden olur.

4- Sade kahve veya metabolizma hızlandıran bitkisel çay içmek metabolizma hızlandırmak için iyi bir alışkanlıktır: Sabah kahvaltıdan önce mate yaprağı, adaçayı, biberiye çayı, yeşil çay, papatya çayı, ginseng çayı gibi bitki çayları metabolizma hızlandırıcı etki oluşturur.

5- Tere tohumu yemek metabolizmayı hızlandırır: tere tohumu, bilhasa tiroid sorunları olan kişilerdeki hormon bozuklukları nedeniyle oluşan metabolizma yavaşlamasına birebir iyi gelen bir bitkisel tedavi yöntemidir.

6- Acı biber ve baharat yemek ile metabolizma hızlandırılır: Meksika biberi, yeşil sivri biber, urfa biberi – isot, sivri kırmızı biber, zencefil, kırmızı pul biber, biberiye, tarçın ve wasabi gibi acı baharat türleri ile metabolizma rahatlıkla hızlandırılır.

7- Egzersiz ve ter atıcı değişik yöntemlerle metabolizma hızlandılır: Özellikle Türk hamamı, sauna şortu, sauna, buhar banyosu, sauna ve terletme eşofmanları, spor ve egzersiz gibi yöntemler ile ter atmak metabolizmayı ciddi manada hızlandırıcı etki oluşturmaktadır. Keza güneş banyosu da yaz aylarında hem bronzlaşmak hem de metabolizma hızlandırma için yapılabilecek bir aktivitedir.

25 dakika ve daha uzun süreli yürüyüş, kondisyon bisikleti veya aerobik egzersizleri de metabolizmayı hızlandırıcı etki oluşturmaktadır. Bu tür egzersiz yöntemlerini deneyen kişilerde kas kitlesi görülür düzeyde artacağı için enerji tüketimini tüm güne yaymış olursunuz.

8- Motivasyon, hırs ve yaşama bağlılık ideal sahibi olmak metabolizmayı hızlandıran etki oluşturur. Yaşama bağlı kişilerde umutsuzlık, bezginlik belirtileri oluşmaz. Vücudun endorfin salgılaması yüksek düzeyde olacağı için hücreler daha fazla enerji tüketirler.

9- Metabolizmayı yavaşlatan ilaçlardan uzak durmak metabolizmayı hızlandırır. Özellikle kortizon tedavisinde kullanılan ilaçlar, antidepresanlar ve tiroid tedavisinde kullanılan hormonlu ilaçlar metabolizmayı yavaşlatabilmekte ve vücutta yağ oluşumunu hızlandırmaktadır. Şayet bu tür ilaçları gereksiz yere kullanıyorsanız bırakmanızı tavsiye ederiz. Ancak doktor tavsiyesi ile verilen ilaçların kullanımı kilo bile aldırsa bırakılmamalıdır.

10-Günde 5 öğün azar azar yemek yemek metabolizmayı hızlandırır. Aç kalmak bilinenin aksine metabolizmayı ciddi düzeyde yavaşlatmaktadır. Aç kalındığında vücudumuzun kan şekeri düşmekte ve bedenimiz kendisini açlıktan ölüm riski ile karşı karşıya sanmakta ve metabolizma faaliyetlerini yavaşlatmaktadır. Bu nedenle vücudu aç bırakmadan ancak düşük kalori içeren gıdalarla sık biçimde beslenmek metabolizmayı hızlandırmaktadır. Kan şekerini düzenleyen ve doğal şeker ( fruktoz) içeren meyvelerden arada ağzınıza bir adet atınız

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Bebeğinizin Gelişimi Boy Ve Kilo Artışları

Ağırlık: Yeni doğan çocuklarda, üç-beş gün içinde , normal koşullarda doğum kilosunun % 10’unu vermekte. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir