Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Metabolizmayı Hızlandıran Gıdalar

Metabolizmayı Hızlandıran Gıdalar

Metabolizmayı Hızlandıran Gıdalar

Acı Biber: Acı bibere “yakıcı” özelliğini verici “capsaicin” içerir yiyecekler metabolizmayı hızlandıran besinler aralarında önce sırada gelmektedir . Piyasada “zayıflatıcı acı biber hapı” adıyla satılan ürünler inceleyebilirsiniz . Ne var ki bu kapsülleri almak adına yemeklerle beraber acı biber tüketerek aynı etkiyi yakalayabilirsiniz . Acı biber , yendikten anında sonra 3 saat süresince metabolizma hızını bir . iki – iki katına dolaylarında yükseltebilir . Yemeklerinizde kırmızı biber , acı toz biber , ucu keskin biber faydalanarak gün boyu yaktığınız kalori miktarını arttırmanız olası . Acı biberin bir öte avantajı da iştahı azaltarak tokluk hissini uzatmasıdır . Acı biber haricinde kekik , kişniş ve tarçında bir miktar capcaicin içermektedir .

Zencefil: Zencefil sindirime yardımcı olurken beden ısısını yükseltir ve yemeklerden anında sonra metabolizma hızını tahmini %20 oranından arttırır .

Yeşil Çay: Kafein içerir yeşil çay , bu sırada beden ısısını yükselterek metabolizmayı hızlandıran “fenol” isminde bileşikler içermektedir . Kıtır yeşil çay demleyerek ısısı fazla ya da ilgisiz olarak içebilirsiniz . Kafein içerir kahve , oolong çayı ve normal çay bunun için benzer öte içecekler de metabolizmayı hızlandırmak sebebiyle tavsiye edilen içecekler içerisindedir .

Protein: Protein , karbonhidrata yönelik fazladan uzunca zamanda sindirildiği sebebiyle protein durumundan zengin bir yemekten anında sonra sindirim sistemi fazladan birçok enerjiye gereksinim duyar ve yakılan kalori ölçüsü artar . Balık , tavuk , hindi bunun için benzer kırmızı ete yönelik fazladan az yağ içerir protein kaynaklarını fazladan sık sık tüketebilirsiniz . Bir Takım makalelerde gün bünyesinde protein tozuyla yapılan meyveli içecekler içmenin kilo vermeye yardımcı olabileceği bildiriliyor .

Lifli Yiyecekler: Besinlerin sindirilmeyen kısmı kalan lif ( posa ) , sindirim sırasında vücudun kullandığı enerjiyi arttırarak metabolizmanın fazladan çabuk çalışmasını olanağı sağlar . Fazladan suda çözünen ve çözünmeyen besin lifleri genellikle sindirime destek olur , kabızlık ve ishal bunun için benzer sindirime bağımlı sıkıntıları önler . Lif durumundan zengin besinler aralarında brokoli , ıspanak , sert duvar , elma , portakal , greyfurt , lahana , yulaf , kepekli tahıllar , fındık , badem ve kabak çekirdeği sayılı .

Tarçın: Tarçının zayıflamaya yardımcı kalan iki tesiri vardır . İlki kan şekerini düzenleyerek öğünler aralarında meydana gelen açlığı bastırır ve yemeklerden anında sonra fazladan uzunca süre tokluk duygusu olanağı sağlar . İkincisi ise sindirimi sırasında beden ısısını yükselterek termik etki yaratır . Bu termik etkiyle beraber metabolizma hızlanır ve harcanan enerji ölçüsü artar .

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Öte Öneriler

Düşük Yoğunluklu Egzersiz: Bu konuda farklı kaynaklarda farklı görüşler yer alıyor ancak Dr . Mehmet Öz’e yönelik nabzı anide yükselten az süreli egzersizler adına , nabzın ağır ağır yükselmesini imkan sunan ve vücudu limitlerinde zorlamayan uzunca süreli egzersizler yağ yakımı ve metabolizmanın yükselmesi tarafından fazladan yararlı . Dr . Öz makalesinde az süreli kardiyovasküler egzersizlerin kas yoğunluğunu arttırmak sebebiyle ideal olduğunu , ancak bu egzersizler sırasında vücudun enerji kaynağı olarak yağ adına karbonhidratları kullandığının altını çizmiş . Fazladan uzunca süreli ve aşağı yukarı nabızla yapılmış olan egzersizlerin ise enerji kaynağı olarak yağı kullandığını ve birçok yağın vücuttan fazladan sabah atılmasını sağladığını belirtmiş .

Su: Gün Bünyesinde 8 bardak su içmek , toksinlerin ve metabolize edilen yağın vücuttan fazladan çabuk atılmasına yardımcı oldu . Belli Bir Süre “ileri” bir öneri bulunabilir ancak bir takım yöneticiler ilgisiz su içmenin , vücudun ilgisiz suyun ısısını beden sıcaklığına getirmek sebebiyle fazladan birçok enerji harcamasını sağladığını belirtiyorlar .

Kaloriyi Kademeli Azaltmak: Diyete başlamadan önce önce gün bünyesinde aşağı yukarı 2000 kalori alırken diyete başladığınız gün bu kaloriyi 1300 düşürürseniz kilo kaybetmeye başlamak sebebiyle uzunca bir zaman beklemeniz gerekebilir . Nedeni Ise muhtıra 2000 kaloriye alışık kalan vücudunuz aniden 1300 kaloriye düştüğünüzde kendini muhafaza etmek sebebiyle “açlık” moduna geçer . Açlık modunun önce adımı ise metabolizmayı yavaşlatarak gereksinim duyulan enerjinin azaltılmasıdır . Bunu engellemek sebebiyle diyete başladığınız önce hafta normal beslenme şeklinizden 100 – 150 kalori kesinlikle . Itinalı egzersizle beraber bu şekilde fazladan daimi ve sağlıklı kilo verebilirsiniz .

Kahvaltıyı Atlamayın: Kahvaltıyı atlamanın diyetinize iki mühim zararı var . Birincisi kahvaltı etmediğiniz sebebiyle metabolizmanız gün boyu normal hızının altında çalışır , ikincisi ise öğle yemeğine dolaylarında şekeriniz düşeceği sebebiyle yemeniz gerekenden fazladan birçok yiyecek yersiniz . Sabahleyin kalktığınızda evden çıkmadan önce önce kesinlikle bir birşeyler atıştırın ve metabolizmanın yepyeni güne çabuk başlamasını sağlayın .

Az ve Sık Sık Öğünler: Yiyecek yedikten anında sonra , sindirim sırasında beden mühim miktarda enerji harcar . Sindirimden anında sonra ise metabolizma hızı ağır ağır düşmeye başlar . Metabolizma hızının devamını sağlamak sebebiyle gün bünyesinde 3 ana öğün adına 4 – 5 ara öğün yiyebilirsiniz . Bu yöntemle fazladan az kalorili yemeklerle fazladan uzunca süreli tokluk duygusu sağlayabilirsiniz .

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir