Anasayfa / HABER MAGAZiN / Masajın faydaları

Masajın faydaları

Kim istemez, şöyle bir uzanıp usta eller tarafından yoğurulmayı? Beş bin yıldır uygulanan masaj, uygulanan tekniğe göre selülitten varise, romatizmadan toplardamar iltihabına kadar pek çok derde deva oluyor.

Çeşitli gayelerle uygulanan ve çok faydalı mekanik bir fizik tedavi vasıtası olan masaj, tıp bilgisine sahip ellerde bir kat fazla değer kazanıyor. Ancak, kuvvet yerine bilgi ve tecrübe isteyen masaj, bilgisizce ve şuursuzca yapılması durumunda ise fayda yerine zarar veriyor.

Başta varis ve romatizma olmak üzere birçok rahatsızlığın giderilmesinde, yorgun adalelerin dinlendirilmesinde ve yumuşatılmasında oldukça faydalı olan masajın kökeni, M. Ö. 3000 yıllarına dayanıyor. Uzmanlar masajın hareketsizliğe bağlı ödemler, müzmin toplardamar iltihabı, lenfanjit, varis, felçler, müzmin iltihabi mafsal ve mafsal çevresi romatizmaları, harap edici (dejeneratif) mafsal romatizmaları, mafsal ve mafsal çevresi doku adale zedelenmeleri (had dönem geçtikten sonra), iyileşmeye yüz tutan kemik kırıkları, bazı metabolizma hastalıkları, yağ dokusu, ağrılı şişkinlik (cellulitus), travma sonrası meydana gelen ödem ve kan artıklarının giderilmesinde kullanılabileceğini belirtiyorlar.

Masajın faydaları
Masaj, kilo verme programı uygulayan kişiler tarafından düzenli olarak yaptırıldığında, boşalan yağ hücrelerini sıkıştırarak sarkmalara engel olur. Vücuttaki deformasyonu engeller, kasları rahatır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Felç, romatizma, kanser vb. gibi hastalıklarda doktor önerisi doğrultusunda yapılan masajlar, hastanın ağrılarını azaltır, beden ve zihin açısından olduğu kadar psikolojik yönden de rahatlamasını sağlar. Masaj yaptıran kişi kendini daha enerjik hisseder. Günümüz hayat şartlarının ortaya koyduğu olumsuz etkilerden (stres, yorgunluk vb.) kişinin uzaklaşmasını sağlar. Baş ağrılarının (Migren gibi) doğurduğu atakları azaltır. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Cilde esneklik kazandırır. Metabolizmayı hızlandırır.

Masaj manevraları ‘tazyik, perküsyon ve vibrasyon’ olarak üçe ayrılıyor. Tazyik manevralarından ‘sabit tazyik’, cilt üzerinden avuç içi ile yapılıyor ve ağrıyı giderici etkisi bulunuyor. Kayıcı tazyik manevralarından ‘efloraj’ ise, yüzeysel veya derin uygulanıyor ve ödem giderici etkisi bulunuyor. Yine kayıcı tazyik manevralarından ‘friksiyon’, cilt altı dokularda meydana gelmiş yapışıklıklar ve nedbelerin ortadan kaldırılmasında çok faydalı ve yumuşatıcıdır. Derin tesirli kayıcı manevralardan ‘petrisaj’ da ödemi giderir ve yorgunluğu hafifletir.

Her biri ellerle deri üzerine ritmik darbeler vurmaktan ibaret olan bu perküsyon manevraları, özellikle zayıf adalelerin uyarılmasında kullanılır. ‘Vibrasyon manevraları’ ise, parmak uçları, el düz vaziyette ve cilt sahasına dikey tarzda temas ettirildikten sonra yapılan titreme hareketleridir ve ağrı dindirici etkisi vardır.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

internetten çiçek siparişi verebilirsiniz

7/24 çiçek  siparişi Çiçekler kokuları, görüntüleri ve  dokuları ile kadın, erkek herkesi etkileyecek yapıya sahip ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir