Anasayfa / SAĞLIKLI VE DENGELi BESLENME / Maden Suyu Kullanmanın Faydaları

Maden Suyu Kullanmanın Faydaları

maden-suyu
Bazı çalışmalar şişelenmiş maden suyunun her gün içilmesinin genel sağlık ve refahı artırmaya yardımcı olabildiğini kanıtlamıştır. Maden suyu demir, kalsiyum ve magnezyum gibi temel mineralleri içerdiğinden çok sağlıklıdır. Hatta maden suyu, musluk suyu gibi eklenen kimyasalların serbest olarak dolaşmadığı, koruyucu içermeyen ve tamamen doğal olan bir sıvıdır.

Maden suyu hiçbir kalori içermez ve yağsızdır. Kilo vermek isteyen kişiler, susuzluğunu gidermek ve meyve suyu istediğini dindirmek için meyveli olan maden sularını tercih edebilir. Ayrıca yemeklerden sonra içilen maden suyunun kilo kaybına yol açtığı da gözlemlenmiştir.

  1. Kemik Sağlığı Gelişimi

Menopoz kadınlarda kademeli olarak kemik kaybına yol açar. Ancak bu durum maden suyu ile kontrol altına alınabilir. Popüler bilim dergilerinden birinde bulunan bir çalışmada maden suyunda bulunan kalsiyumun normal kemik yoğunluğunu korumak ve dolayısıyla osteoporoz gibi kemik ile ilgili hastalıkların gelişmesini önlemede çok önemli olabileceği açıklanmıştır.

  1. Düşük Kan Basıncı

Maden suyu içinde bulunan magnezyum, normal bir kan basıncı seviyesinin muhafaza edilmesinde önemli bir rol oynar. Bir çalışmada şişelenmiş maden suyundan bir litre tüketen hipertansiyon hastalarının zamanla kan basıncında bir düşüş gösterdiği bulundu. Araştırmacılar bu hastaların magnezyum açısından zengin maden suyu tüketerek daha sağlıkli bireyler olduğunu gösterdi.

  1. LDL Kolesterolü Düşürmesi

LDL kolesterol kötü kolesterol ve kalp sorunları geliştirme için en büyük faktörlerden biridir. Düzenli maden suyu içmek LDL kolesterolü düşük seviyelere indirir ve kalp hastalığı geliştirme risklerine büyük bir azalma yaratır. Ayrıca, kalp fonksiyonlarına yararlı olan bazı potasyum ve magnezyum desteği maden suyu bulunur.

  1. Sindirime Yardımcı

Maden suyu sindirime teşvik eden yardımcı sülfatların büyük bir kaynağıdır. Bu tür amilazlar, proteazlar ve düzgün yemek sindirimi yardımcısı lipazlar gibi enzimleri alır ve sülfatları pankreasa teşvik eder. Düşük sülfat düzeyleri yetersiz sindirim sağlığı, şişkinlik, kabızlık veya ishale neden olabilir.

  1. Kas Performansı Koruma

Magnezyum açısından zengin olan maden suyu, aynı zamanda kas işlevinde önemli bir rol oynamaktadır. Kaslar düzgün çalışması magnezyumdan sağlanır ve vücudumuz için vazgeçilmez bir mineraldir. Kas ağrıları ve krampları magnezyum eksikliği belirtileri olabilir.

  1. Elektrolit Dengesini Koruma

 

Elektrolit vücut hücrelerinde su kaybını önleyen tuzları (bikarbonat, klorür, potasyum ve sodyum) emmeye yardımcı olur. Maden suyu elektrolit için büyük bir kaynak olabilir, çünkü bir elektrolit dengesizliği deneyimimde sık ​​sık elektrolit kaybı doldurmak için maden suyu tüketilmesi istenir.

Doktorlar böbrek taşını önlemek için maden suyu içmeyi önerir. Genellikle böbrek problemleri nedeniyle kalsiyum oksalat böbrek taşlarını oluşturur ama kalsiyum ve magnezyum yeterli miktarda sahip olan bireyler yani maden suyu tüketenler kalsiyum oksalat konsantrasyonu azaltmaya yardımcı olur. Çalışmaların orijinaline bknz. Ayrıca maden suyu içme ürik asit böbrek taşları düşürürken acı hissini azaltır ve cilt sağlığı için önemli bir kaynaktır.

 

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

PORTAKAL VE C VİTAMİNİ ÜZERİNE

Havalar bir gün soğuk, bir bahar gibi. Tam hastalık havası. Grip, nezle, farenjit derken; korunmanın ...

bir yorum

  1. Maden suyunun cilde faydalarına detay verebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir